1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Kayıplar”dan geride kalan öyküler…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kayıplar”dan geride kalan öyküler…

A+A-

 

Dr. Derviş Özer’in kaleme aldığı ve Khora Yayınlarından çıkan “Ona Selam Söyle” adlı öykü kitabı 28 Kasım Perşembe akşamı Ledra Palace ışıkları karşısındaki Khora Kitap Cafe’de tanıtılacak. Saat 18.00’de başlayacak olan etkinlikte yazarın sunuşunun ardından katılımcılarla ve kitaba katkı koyanlarla söyleşi gerçekleştirilecek.

Ayrıca okurlar kitaplarını imzalatabilecekler. Dr. Derviş Özer, birbirinden duygulu ve Kıbrıslılara kendini hatırlatan öykülerden oluşan bu kitabını, adanın, savaşta yakınlarını kaybetmiş tüm annelerine ithaf etmekte.

“Ona Selam Söyle”de yer alan öyküler, geçtiğimiz yıllarda gazetemizde bu sayfalarda yayımlanmakta olan “Kıbrıs: Anlatılmamış Öyküler” başlıklı yazı dizisinde de yayımlanmıştı. Kitaba giriş yazımızda, yazar ve kitabı hakkında şunları söylemiştik:

“Savaş karşıtı bu öykü yazarı, savaşın açtığı yaraları sarmak için girişim yapıyor. Yaşanmış en korkunç acıları dile getirerek, savaş travmalarının aşılması için adım atıyor. Dr. Derviş Özer’i selamlıyorum. Bu toprakların en büyük ihtiyacı olan barışın kurulmasında, öyküleriyle bir temel döşemeye çalışıyor. 10 yaşındaki küçük Don Kişot, Kıbrıs’ta savaşı üreten yel değirmenlerine karşı kalemiyle savaşıyor! Onu herkes okumalı, herkes bu öykülerin nasıl olup da ortaya çıktığını düşünmeli.”

“Kayıplar”la ilgili her iki toplumdan “kayıplar”ın ve geride bıraktıkları insanların acılarını ele alan öyküler, Kıbrıs’ta edebiyatta ilk kez yaşanmakta olan bir olgu… İlk kez bir öykü yazarı, “Türk-Rum” ayırımcılığı yapmaksızın “kayıplar” konusunu son derece insancıl biçimde öyküleştirerek Kıbrıs edebiyatına kazandırmış.

Dr. Derviş Özer, Abohor (Cihangir) doğumlu ve hekimlik mesleğini yaparak hayatını Ankara’da sürdürüyor. 1974’te on yaşlarında bir çocukken tanık olduğu savaşın dehşetini, çevresinden, büyüklerinden dinlediklerini araştırarak öyküleştiren ve edebiyatımıza kazandıran Dr. Derviş Özer, aynı zamanda sinema eğitimi de alıyor


Kitabın tanıtım videosu için TIKLAYIN

Bu yazı toplam 2062 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar