1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Kayıplar Komitesi’nin çalışmalarının hızlandırılması talebim kabaca reddedildi.
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Kayıplar Komitesi’nin çalışmalarının hızlandırılması talebim kabaca reddedildi.

A+A-

***  Kayıplar Komitesi Kıbrıslırum Üyesi Teofilos Teofilu, görevinden istifa ederken neler söyledi?

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslırum Üyesi Teofilus Teofilu, geçtiğimiz haftalarda bu görevinden istifa etti ve bir süre önce yerine Kıbrıslırumlar’ı temsilen Kıbrıslırum Üye olarak Nestoras Nestoros atandı.

Uzun yıllar diplomat ve büyükelçi olarak pek çok merkezde önemli görevler üstlenmiş olan Teofilus Teofilu, geçtiğimiz günlerde sessizliğini bozarak istifa gerekçelerini açıkladı. Teofilos Teofilu’nun Kıbrıslırum basınına yaptığı açıklamayı İngilizce’den  okurlarımızı ve “kayıp” yakınlarını bilgilendirmek amacıyla Türkçeleştirdik. Bay Teofilos Teofilu özetle şöyle dedi:
***  Yedi ay süren bir hizmet ardından Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na Kayıplar Komitesi’nde Kıbrıslırum Toplumu Temsilciliği görevimden istifamı sundum. İstifa nedenlerimi herkesten daha iyi kendim bilmekteyim, bunu da Cumhurbaşkanı Sayın Anastiades’e yazdığım uzun raporda ayrıntılı biçimde açıkladım. Kayıplar Komitesi’nin çalışmalarına ilişkin kesin gizlilik kuralı nedeniyle bu nedenlerin çoğunu ve çok daha ciddi olanlarını açıklama iznim yoktur.
***  Ancak dayanılmaz acılarını tümüyle paylaştığım ve kaygılarını ve düşkırıklıklarını çok iyi anladığım kayıp şahıslarımızın ailelerine yönelik sorumluluğum nedeniyle en azından onlar adına birkaç şey söylemek istiyorum.  Uzun süredir devam eden insancıl konuya her gün dahil olmamın yarattığı dugusal stres ve manevi acılara karşın, eğer belli koşullar yerine getirilmiş olsaydı, görevimden istifa etmeyecektim. Bunların bazılarını şöyle sıralayabilirim:
a) Ofisimin çalışmalarının iyileştirilmesi, burada çalışanların yeterliliklerinin ve üretkenliklerinin arttırılması ve Kayıplar Komitesi’nin çalışmalarının hızlandırılması yönündeki isteklerimin yerine getirilmesi. Tüm taleplerim reddedilmiş ve en önemlisi de bu saldırgan bir biçimde yapılmıştır.

b) Kayıplar Komitesi’ndeki Kıbrıslırum Temsilci’nin rolünün, karşılaştığı büyük zorlukların, yürüttüğü çalışmaların verdiği acı ve ruhunda açtığı yaraların, aşırı yükün anlaşılmaması ve yersiz şikayetler, haksız eleştiriler ve dayanağı olmayan suçlamalarla altının oyulması.

c) HERHANGİ BAŞKA GECİKMELER OLMAKSIZIN TÜM KAYIP ŞAHISLARIN akibetinin araştırılarak belirlenmesine yönelk Kayıplar Komitesi’nin misyonu ve operasyonlarına yönelik koşullar, prosedürler ve uygulamalarının değiştirilmesi.

d) Kayıplar Komitesi çalışmalarına katılmakta olan veya buna dahil olmasalar dahi  kayıp şahısların akibetinin belirlenmesi insancıl amacına ilişkin sorumluluk taşıyan tüm ilgili tarafların siyasi irade ve samimiyetle bu amaca bağlılıkları.

e) Kayıplar Komitesi’nin kapasitesi ve misyonunu kayıp yakınlarınca kabul edilebilecek bir zaman çerçevesinde başarılı biçimde tamamlama perspektifi.

Tüm bunlara ilaveten kamuoyunu şu konuda da bilgilendirmenin yararlı olacağına inanmaktayım:
İstifam, kayıpların akibetinin belirlenmesinde ve araştırmalar konusunda varolan sorunlar ve kabul edilmez durumlara ilişkin protestomun bir ifadesidir de. Özellikle insanın bunu kamuoyu önünde açıkça seslendireme olanağı olmamasıdır. Bu istifa aynı zamanda 40-50 yıldır acılar içinde bekleyen kayıp yakınlarına yönelik öncelikli bir sorumluluktur. Bu sorumluluk Kayıplar Komitesi’nde temsil ettiğim Kıbrıslırum Toplumu’na ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nedir ki bu cumhuriyette belli çevreler Kayıplar Komitesi’ni kullanmaya çalışarak siyasi amaçlarını ilerletmeye çalışıyorlar.
Umarım ki istifam, gerek Kayıplar Komitesi’ndeki tüm ilgili tarafları, gerekse bu misyonla ilgili olan tüm tarafları varolan sorunlar hakkında düşünmeye iter ve bu istifa durumun iyileştirilmesine, Kayıplar Komitesi’nin çalışmalarının hızlandırılmasına ve bu misyonu mümkün olan en kısa sürede tamamlamasına yol açar.
Uzun yıllardır Kayıplar Komitesi çalışmalarına çok değerli katkılarda bulunmakta olan asistanım Sayın Ksenofon Kallis’e içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Ayrıca insancıl duygularla donanmış gerçek ve örnek bir Kıbrıslı olan Kıbrıslıtürk gazeteci Sayın Sevgül Uludağ’a, gerek Kıbrıslıtürk, gerekse Kıbrıslırum olsun, pek çok kayıp şahsın mezarlarının bulunmasında yaptığı değerli katkılardan ötürü teşekkür etmek istiyorum.
Buna ek olarak Merkezi İstihbarat Servisi’ne ve özellikle görevli çavuş ile kayıplar konusunda çalışan ekip üyelerine Dohni köyünden kayıp olan Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların Pareklişa’da yakın geçmişte bulunmalarına yönelik kararlı çalışmaları için teşekkür etmek istiyorum.
Benden sonra gelecek olan kişiye bu zorlu görevde sabır, kararlılık ve güç diliyorum ve umuyorum ki istifam, onun çabalarına yardımcı olsun…” Pazartesi devam edecek...

Bu yazı toplam 1673 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar