1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Kayıplar Komitesi’nde araştırma konusunda zafiyetler var!”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kayıplar Komitesi’nde araştırma konusunda zafiyetler var!”

A+A-

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslırum üyesi Nestoras Nestoros, yaptığı açıklamada, “Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kazılarında gözlemlenen başarının azalmasını” endişe verici olarak nitelendirdi.
Politis gazetesi ve diğer gazetelere göre Kıbrıslırum Haber Ajansı’na (KİPE) özel açıklama yapan Nestoros, başarıdaki azalmanın, kayıpların dosyasında bulunan verilerin yeniden incelenmesini, gerektirdiğini ifade etti.
Nestoros, kazılar ve (mezardan) çıkarmaya ilişkin doğru bir icraat ve daha iyi amaç için şu anda yeniden inceleme çabasının yürütüldüğünü söyledi.
Nestoros, “özellikle araştırma konusunda sürecin iyileştirilmesi içerisinde daha çabuk ve daha doğru organize bir çaba yapılması mümkün olabilirdi” ifadesini kullanırken, şu anda arkeologlara verilen unsurlar ve araştırma konusunda zaafiyetin bulunduğunu söyledi.
Bu insani sorununun çözümlenmesi çabasına yardımcı olmaları için bilgiye sahip olanlara çağrıda bulunan Nestoros, bilgiye sahip ve şu anda hayatta olanların bunu şimdi yapmaması durumunda, daha sonra (bu konuda) nasıl ilerleme sağlayacaklarını da bilmediğini ifade etti.
Nestoros, Güney ve Kuzey Kıbrıs’tan aktarılan insan kalıntılarına ilişkin bilgilerin verilmesinin de yararlı olduğuna işaret ederek “Aşşa”(Paşaköy) kökenli kayıpların gömülü olduğu alana ilişkin örnek vererek, kayıp yakınlarının, “yakınlarına ait kemik kalıntılarının çok az kısmını kabul etmesinin mümkün olmadığı” görüşünü de anlayışla karşıladığını söyledi.
Alithia gazetesine göre Nestoros, her iki taraftan da, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafından, bilgi verecek ancak kendi nedenlerinden dolayı bilgi vermeyen insanların bulunduğuna inandığını söyledi.
Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki Kıbrıslıtürk üye Gülden Plümer Küçük ile iyi bir işbirliğine yapmaya çalıştığını herhangi bir şikayetinin bulunmadığını ifade etti.
Nestoros, son olarak, Komite çerçevesinde, sonuçların daha iyi olması için işbirliğinin yoğunlaştırılması gerekliliğini ortaya koymaya çalıştığını da söyledi.
(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 9.5.2014)

----------


“Kıbrıs’ta hakikatlerle yüzleşme insiyatifi” oluşturuldu

Kıbrıs “Kayıp” Yakınları Birliği başkanı Fuat Nesip Nalcıoğlu tarafından yapılan açıklamada “Kıbrıs’ta hakikatlerle yüzleşme insiyatifi oluşturulduğu” duyuruldu.
Fuat Nesip Nalcıoğlu yaptığı açıklamada şöyle dedi:
“Kıbrıs 'Kayıp' Yakınları Birliği girişimleriyle ve bünyesinde Kıbrıs'ta Hakikatlerle Yüzleşme İnsiyatifi oluşturuldu. Kıbrıs'ta tüm zamanlarda yaşanan trajedilerdeki acı hakikatlerle yüzleşme sağlamak için oluşturulan insiyatif, Kıbrıs'ta barış sürecinde ilerleme sağlamak, toplumların yakınlaşması ve barışmasını sağlamak, köklü ve kalıcı barışın temellerini oluşturmak,  'geçmişi unutarak' Kıbrıs'ta bir barışın kalıcı olamayacağına inanarak acıları yaşayan insanlarımızın çektikleri büyük acıları bir nebze dindirmek için Kıbrıs'ta Güney Afrika modeli Hakikatleri Araştırma ve Yüzleşme Komisiyonu oluşturulmasını zorlamak amacıyla Kıbrıs'ta Hakikatlerle Yüzleşme İnsiyatifi’ni oluşturduk.
Kıbrıs'ta Hakikatlerle Yüzleşme İnsiyatifi’ne, tüm dünyada yaşayan Kıbrıslılardan, sanatcılar, akademisyenler, yazarlar, gazeteciler, iş insanları, çalışanlar, doktorlar, sağlık çalışanları, sendikacılar, hukukcular ve Kıbrıs'ta barıştan yana olan herkesi destek vermeye davet ediyoruz.”

Bu yazı toplam 1856 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar