1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Kayıplar – Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’ın ortak acısı…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kayıplar – Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’ın ortak acısı…”

A+A-

EDON, CTP Gençlik Örgütü ve “Birlikte Başarabiliriz” örgütünün ortaklaşa düzenlediği geçtiğimiz Perşembe akşamı gerçekleştirilen Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum gençlere yönelik “Kayıplar” konulu etkinliği izleyen aktivist Dinos Ayiomamidis, izlenimlerini kaleme aldı.

Dinos Ayiomamidis, etkinlikle ilgili şöyle yazdı:
“Ağırlıkla gençlerle tıka basa dolu salonda iki saati aşkın bir süreyle Sevgül Uludağ’ın, “İncisini Kaybeden İstiridyeler” olan “kayıplar”ın öykülerini, toplu katliamları, tecavüzleri ve her iki taraftan da masum kurbanlara karşı işlenmiş vahşi suçları anlatmasını dinledik.

Sonra Leyla Kıralp mikrofonu aldı – Leyla’nın kocası Dohni’den ve Zigi’den toplam 82 kişiyle birlikte 14 Ağustos 1974’te öldürülmüştü… Leyla’nın şoke edici tanıklığı ardından bir de çağrısı oldu: Ortak evimiz olan bu adada Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’ın düşmanlığı bir yana bırakarak genç kuşakların barış içinde yaşamasını arzuluyordu…

Komikebirli Hristina, babasını ve erkek kardeşini nasıl kaybettiklerini anlattı. Köyde tutuklanarak Galatya’ya götürülmüşler ve orada öldürülmüşlerdi…

“14 Ağustos’ta onlarla birlikte aynı yerde tutulan ve sağ kalanların bize anlattıklarına göre 19 Ağustos’ta bazı Kıbrıslıtürkler öfkeli biçimde Muratağa-Atlılar-Sandallar  Kıbrıslıtürk kadınlar ve çocukların öldürüldüğünü bağırarak anlatıyorlarmış. “Kadınlarımızı ve çocuklarımızı öldürdüler” diyorlarmış… Böylece babamı ve erkek kardeşimi ve başkalarını alıp öldürdüler…” diyordu Hristina ve titreyen sesiyle soruyordu.

“Şimdi ben babamı ve kardeşimi öldüren tetiği çekenleri mi suçlayayım yoksa o tetiğin çekilmesine sebebiyet verenleri mi suçlayayım?”

Sevilay Berk de babası ve annesini 1964’te Trikomo’da nasıl kaybettiğini anlattı – annesi ve babası “kayıp” edildiği zaman Sevilay Hanım yalnızca 17 yaşındaydı ve kendinden küçük dört kardeşine analık-babalık yapmak zorunda kalmıştı…

İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları’nın “Birlikte Başarabiliriz” örgütünden Hristos Eftimiu ise tüm tartışmanın ana fikrini şoke edici sözcüklerle anlatıyordu:

“Kayıp yakınları için tazminat diye bir şey olamaz, görüşme masalarında takas, iade ya da tazminat tartışılırken, kayıp yakınları için bunlar anlamsızdır. Kayıp yakınları için tek tazminat bu adaya barışın gelmesidir. Bizim yaşadıklarımızı başka ailelerin de yaşamamasıdır…”

EDON’a, CTP Gençlik Örgütü’ne ve iki toplumlu kayıp yakınlarının ortak örgütü “Birlikte Başarabiliriz”e bravo diyoruz…

Yurdumuzda olup bitenlerle ilgili tüm gerçekleri ortaya çıkarmak için böylesi etkinliklere çok ihtiyaç vardır…”

(DİNOS AYİOMAMİDİS – 12.2.2016)

 

Bu yazı toplam 1339 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar