1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Kayıplar” için verilen ölüm belgeleri, güneyde tartışma yarattı…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kayıplar” için verilen ölüm belgeleri, güneyde tartışma yarattı…

A+A-

 

Lefkoşa, 3 Ekim 2013 (T.A.K): Kıbrıslırum Yönetimi’nin kayıplar için verdiği ölüm belgelerinde ölüm nedeni olarak “bilinmiyor” ibaresinin yer almasının, “Türkiye’yi suçsuz kıldığı” ve kayıp ailelerinin uluslararası mahkemelere yapacakları olası başvurularda, bu ifadeyi önlerinde bulacakları iddia edildi.

Fileleftheros gazetesi “Kayıpların ‘Bilinmeyen’ Ölüm Nedeni... Ölüm Belgeleri Türkiye’yi Suçsuz Kılıyor ve Uluslararası Mahkemelere Olası Başvuruları İmkansızlaştırıyor” başlık ve spotuyla aktardığı haberinde, daha önceki ölüm belgelerinde de ölüm tarihi olarak 1974 yerine 2010, 2011 veya 2012 gibi tarihler yazdığını ve bunun da, Türkiye’yi “azat ettiğini” öne sürdü.

Gazete, Kıbrıslırum Meclisi Göçmenler Komitesi’nin bu durumu “kabul edilemez” olarak nitelendirdiğini ve bu durumun değiştirilmesi gerektiğini belirttiğini kaydederken, bazı yerel makamların, teorik olarak kayıpların vatana olan hizmetlerini göz önünde bulundurmasına karşın, kayıp ailelerinden mezarlar için para talep ettiğini yazdı.

Komitede geçtiğimiz günlerde yapılan görüşmede, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin her kayıp mezarı için 2 bin Euro tahsis ettiğinden bahsedildiğini kaydeden gazete, bazı kayıp yakınlarının komiteye, bu paranın yanlış kişilere verildiği konusunda itiraz ettiğini belirtti.
Habere göre, Kıbrıslırum Meclisi Göçmenler Komitesi Başkanı Skevi Kukuma, kayıpların ölüm belgesinde ölüm nedeni olarak “bilinmiyor” ifadesinin yer almasının kabul edilemez ve kışkırtıcı olduğunu ifade ederken, “ölüm belgesinde kayıpların Türk işgali sırasında öldüğünü belirten bir ifade bulunması için yöntem aradıklarını” söyledi.

KS EDEK Milletvekili Yorgos Varnavas ise, “Türkler tarafından tutuklandığını söylediği kayıpların kalp krizinden ölmediğini, bu nedenle de Türklerin elinde öldüğünü ispat eden bir yöntem bulunması gerektiğini” öne sürdü.
Bağımsız Milletvekili Zaharias Kulias ve DİSİ Milletvekili Kiriakos Hacıyannis ise, “Türkler tarafından suç işlendiğini ve bu nedenle de sürece, cezai sorgu memurlarının müdahil olması gerektiğini” savundu.
Gazete devamla, Kıbrıslırum Sağlık Bakanı Petros Petridis’in konuyla ilgili resmi bir tez belirlemediğini ve bu konuda Hukuk Dairesi’nden görüş istediğini söylediğini kaydederken, ölüm belgelerini imzalamaya yetkili kişi olan Adli Tabip Sofoklis Sofokleus’un da, ölüm belgelerindeki “ölüm sebebi bilinmiyor” ifadesinin kendi görüşü olmadığını belirttiğini yazdı.

Öte yandan kayıplarla ilgili konulardan sorumlu Komiser Keti Kliridi de, kayıplara ölüm belgesi verilmesi için olayın tümüyle aydınlatılmasının beklenmesi halinde, kayıp ailelerinin kayıplarını zamanında gömmelerinin mümkün olmayacağını ifade ederken, kayıp ailelerine üzerinde “ölüm nedeni bilinmiyor” ifadesi yer alan ölüm belgesi verilemeyeceğini belirtti.

Kliridi, Türkiye’nin askeri bölgelerde kayıp kazıları yapılmasına izin vermesinin de, müzakerelerde güven yaratıcı önlemler çerçevesinde ele alınması gerekebileceğini ve “Tohni” köyünde (Taşkent) bazı Kıbrıslırumlar tarafından öldürülen Kıbrıslıtürkler’in kemiklerinin bulunmasının da, bu amaca hizmet edeceğini ifade etti.

OTONOM KAYIP ŞAHISLAR KOMİTESİ’NE BAĞIŞ YAPANLARDA AZALMA

Öte yandan Simerini gazetesi de, Kayıp Şahıslar Komitesi’ne (DEA) bağış yapanların azaldığını ve komitenin 2014 yılı bütçesinde 500 bin Euro azalma olduğunu haber verdi.
Gazete, Kıbrıslırum Meclisi Göçmenler Komitesi Başkanı Skevi Kukuma’nın dün yaptığı açıklamalarda, komitenin dünkü toplantısında DEA’ya bağışçı bulunması konusunun ele alındığını ve Kıbrıslırum Hükümeti’nin, DEA’nın çalışmalarının etkilenmemesi için eksilen ödeneği telafi edecek yöntemler bulması gerektiğini söylediğini yazdı.

Kukuma, sonuç veren kazı bölgelerinin giderek azaldığını ve Türkiye’ye, askeri bölgelerde kazı yapılmasına izin vermesi yönünde yapılan baskıların yoğunlaştırılması gerektiğini de savundu.,
Haravgi gazetesine göre ise Kukuma, kayıp ailelerine verilen tabutların küçük olması konusunu da gündeme getirdi. Kukuma’nın bu konuyu ele alışına ithafen, DEA’nın Kıbrıslırum üyesi T. Theofilu, tabutların küçük olmasının ekonomik nedenlere dayandığını ve her tabutun 55 Euro’ya mal olduğunu söyledi.


(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 3.10.2013)

Bu yazı toplam 1666 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar