1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Kayıp Şahıslar Komitesi: Yapılması Gerekenler ve Avrupa Parlamentosu’nun Rolü”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kayıp Şahıslar Komitesi: Yapılması Gerekenler ve Avrupa Parlamentosu’nun Rolü”

A+A-

Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi ve Kayıp Şahıslar Komitesi 29 Ocak 2016 Cuma sabahı, Avrupa Parlamentosu’nun Kıbrıs Ofisi’nde ortak bir etkinlik düzenliyor. Rumca, Türkçe ve İngilizce çeviri yapılacak olan etkinlik saat 11.00’de başlayacak.

Toplantıda açılış konuşmalarını Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi Başkanı Andreas Kettis ve Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı George Markopuliotis yapacak.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili, Bütçe Komitesi’nden Reimer Böge, etkinlikte “Avrupa Parlamentosu'nun Kayıp Şahıslar Komitesi'ne katkıları” konusunu anlatacak.

Bundan sonra Kayıp Şahıslar Komitesi Üçüncü Üyesi (Birleşmiş Milletler temsilcisi) Paul-Henri Arni, “Kazanılan tecrübe ve Kayıp Şahıslar Komitesi için gelecekte yapılması gerekenler” konusunu işleyecek.

Arni’den sonra Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslıtürk Üyesi Gülden Plümer Küçük, “Kayıp Şahıslar Komitesi: Kıbrıslıtürk Bakış Açısı” konusunda konuşurken, Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslırum Üyesi Nestoras Nestoros ise “Kayıp Şahıslar Komitesi: Kıbrıslırum Bakış Açısı” konusunda konuşacak.

Bu konuşmalar ardından Kayıplar Komitesi arkeologlarından, takım lideri Demet Karşılı, “Kazıların bilimsel prosedürü”nü anlatacak, yine Kayıplar Komitesi antropologlarından, takım lideri Theodora Eleftheriu ise “Kazılardan kimlik tesbitine” konusunda sunuş yapacak.

------------------------------------------------------------------------

6 Yunan “kayıp”tan geride kalanlar Yunanistan’da…

Lefkoşa, 20 Ocak 2016 (T.A.K.): 1963-67 ve 1974 döneminde “kayıp” edilen 6 Yunan’a ait kalıntılar dün askeri kargo uçağıyla Yunanistan’a götürüldü ve Milli Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen törenle teslim alındı.
Alithia ve diğer gazeteler, teslim törenine Yunanistan’da bulunan Kıbrıslırum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ile Kıbrıslırum Meclisi Savunma Komitesi üyelerinin de katıldığını yazdı.
Habere göre törende konuşan Fokaidis, bunun gecikmiş bir teslimat olduğunu belirterek bunun için kayıp yakınlarından özür diledi.
Simerini, törenden fotoğraflarla zenginleştirdiği haberini “Ata Toprağının Kucağında” başlığıyla aktardı.

“FAETHON”DA ÖLENLER DE ONURLANDIRILDI

Kıbrıslırum ve Yunan hükümetlerinin, 8 Ağustos 1964 Erenköy çarpışmaları sırasında batırılan Faethon isimli hücumbotta ölen kaptan ve mürettebattan oluşan 7 kişiyi de yıllar sonra onurlandırdığı haber verildi.
Atina’daki “Kıbrıs Evi”nde dün düzenlenen törene Yunanistan’da bulunan Kıbrıslırum Meclis Başkanı Yannakis Omiru, Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis, Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos, Kıbrıslırum ve Yunan Meclis Savunma Komiteleri üyeleri, Kıbrıslırum ve Yunan askeri erkânı hazır bulundu.
Fokaidis ve Kammenos’un, 1964’te Erenköy’de ölenlerin onurlandırılmasındaki gecikmeden dolayı özür dilediği de belirtildi.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 20.1.2016)

Bu yazı toplam 1156 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar