1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Dohni’nin trajedisi bitmedi… 1
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kayıp milletvekili Cengiz Ratip’le öğretmen Turgut Sıtkı, hastanenin yanında dere vadisine gömülmüş”

A+A-

***  Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor…

Bir okurumuz, “kayıp” milletvekili Cengiz Ratip ile öğretmen Turgut Sıtkı’nın Poli’de hastanenin yanındaki eski Kıbrıslırum polis istasyonu arkasındaki dere vadisine gömülmüş olabileceğini belirtti.
Okurumuz bize gönderdiği mektupta şöyle dedi:
“Merhaba Sevgül Hanım,
Polili Cengiz Ratip ve Turgut Sıtkı konusunda bilinenler… Bu iki şehidimizin A… isminde bir Kıbrıslırum ailesinin en küçük oğluları tarafından Rum kahvesinden açılan silah ateşi ile katledildikleridir. Bu A.’nın oğlunun şu anda kanserle boğuşmakta olduğu biliniyor. Cengiz ve Turgut beyin Poli’de Hastahane’nin yanında eski Kıbrıslırum Polis İstasyonu’nun arkasındaki dere vadisine Kıbrıslırumlar tarafından  gömüldükleridir. Bu bilgi S. adında Polili bir Rum ihtiyar tarafından  Avusturalya’da yaşayan bir yeğenime aktarıldı (isminin verilmesini istemedi). Belki bu bilgiye sahipsiniz veya değilsiniz diye aktarıyorum.
Selamlar, hürmetler…”
Bu okurumuza bizimle paylaştığı bu bilgi için sonsuz teşekkürler…
Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımızı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni aramaya davet ediyorum.
Hatırlanacağı gibi çevresinde çok sevilen, pek çok çatışmalı durumda arabuluculuk yaparak bölgede huzur ve barışı sağlayan milletvekili Cengiz Ratip, beraberindeki öğretmen Turgut Sıtkı’yla birlikte 14 Şubat 1964’te Poli’nin merkezinde bir Kıbrıslırum tarafından vurulmuş, daha sonra da bu iki Kıbrıslıtürk “kayıp” edilmişti.

-------------

***  Kayıplar Komitesi Kıbrıslırum Üyesi Nestoras Nestoros’tan çağrı:

“Kayıpların gömü yerleri hakkında bildiklerinizi bize söyleyiniz…”

Lefkoşa, 4 Aralık 2014 (T.A.K): Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki Kıbrıslırum üye Nestoras Nestoros, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”ın akıbetinin belirlenmesine yardımcı olacak verilere ulaşılması için bilgi sahibi olan kişilere bir kez daha çağrı yaptı.
Politis gazetesi Nestoras Nestoros’un bu çağrıyı, Kıbrıslırum Meclisi Göçmenler Komitesi üyelerinin Antropoloji Laboratuarı’nı ziyareti esnasında yaptığını yazdı.
Habere göre Nestoros, bugünkü olgulara bağlı olarak yeni bir veri olmaksızın 2017 yılına kadar çok sınırlı sayıda kimlik tespitinin olacağını ifade etti.
“Kayıplar” konusunda bilgi sahibi olanların bu bilgileri paylaşması yönünde çağrıda bulunan Nestoros, “biz ne insanları ne de durumları bilmek istemiyoruz, ister Kıbrıslı Türk olsun ister Kıbrıslı Rum olsun, insanların gömülü oldukları alanları bilmek istiyoruz” şeklinde konuştu.
Nestoros açıklamasında ayrıca bugüne kadar toplam 2001 “kayıp”tan, 421 Kıbrıslırum ve 125 Kıbrıslıtürk’ün kimlik tespitinin yapıldığını da anımsattı.

SKEVİ KUKUMA
Fileleftheros gazetesine göre Kıbrıslırum Meclisi Göçmenler ve Kayıplar Komitesi Başkanı Skevi Kukuma, Antropoloji Laboratuarı’nı ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, Türk ordusu tarafından askeri bölge olarak nitelendirilen ve de girilmesine izin verilmeyen 31 bölgenin bulunduğunu söyledi.
Kukuma açıklamasında, Türkiye’nin, “kayıplar”la ilgili arşivlerini açmamasının ötesinde, her iki taraftan olan “kayıplar”ın akıbetinin belirlenmesi için Avrupalılara “gösteriş olsun” diye her yıl 100 bin Euro bağışta bulunduğunu ileri sürdü.
Haravgi gazetesine göre Skevi Kukuma açıklamasında ayrıca bugüne kadar toplam bin 105 kişinin kalıntılarına ulaşıldığını, 992’sinin antropolojik hale getirildiğini, bunun 509’u Kıbrıslırum, 127’si ise Kıbrıslıtürk olmak üzere 636’sına kimlik tespitinin yapıldığını ifade etti.
Kukuma, “kayıplar” konusunda daha çok ekibin çalışmasının mümkün olabileceğini, Kuzey’de 7, Güney Kıbrıs’ta ise 2 ekibin bulunduğunu belirtti.
Kukuma ayrıca “ekonomik imkanlar elverişli olsaydı başka ekipler de oluşturuldu ve kazılar ileriye götürülürdü” şeklinde konuştu.
“Kayıplar” konusundaki durumun hayal kırıklığı niteliğinde olduğunu, halbuki bu duruma çok kolay bir şekilde bir son verilebileceğini ifade eden Kukuma, “kayıp” yakınlarının, “kayıplar”ın eşlerinin, yakınlarının akıbetine ilişkin bilgi almadan öldüğüne de dikkati çekti.
Kukuma bazı durumlarda ise “kayıp” yakınlarının, çok az miktardaki kemik kalıntısıyla yakınlarını gömmeyi kabul ettiğini, bazı durumlarda ise “kayıp” yakınlarının bunu kabul etmediğini belirterek “Aşşa” (Paşaköy) kökenli “kayıp” yakınlarını örnek olarak gösterdi.

TÜRKİYE’NİN BAĞIŞI
Fileleftheros gazetesi, Türkiye’nin, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ne yaptığı 100 bin dolarlık bağış haberine ve Komite’nin bu yöndeki teşekkürüne de yer verdi.
(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 4.12.2014)

Bu yazı toplam 1854 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar