1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Kayıp” Hüdaverdi Mustafa Kemal toprağa verildi
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kayıp” Hüdaverdi Mustafa Kemal toprağa verildi

A+A-

***  “Kayıp” cenazeleri adamızın kuzeyinde ve güneyinde yapılmaya devam ediyor…

Mağusa, 27 Eylül 2013 (T.A.K.): Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmaları sonucunda bulunarak, kimlik tespiti yapılan “kayıp” şehit Hüdaverdi Mustafa Kamil’in naaşı,  Mağusa’da düzenlenen askeri törenle Canbulat Şehitliği’nde toprağa verildi.
15 Ağustos 1974’te kaybolan Hüdaverdi Mustafa Kamil için Lala Mustafa Paşa Camii’nde Cuma namazının ardından cenaze namazı kılındı.
Cenaze namazının ardından askerlerin omzunda cenaze aracına konulan Şehit Hüdaverdi Mustafa Kamil’in tabutu, Canbulat Şehitliği’ne getirildi. Burada düzenlenen törende saygı duruşu ve saygı atışında bulunuldu, tabutuna sarılan KKTC bayrağı oğlu Coşkun Kayıpoğulları’na teslim edildi. Kalabalık bir katılımla gerçekleşen tören, defin işleminin yapılmasıyla sona erdi.
(TAK Ajansı Haber Bülteni’nden – 27.9.2013)

“Kayıp” Artemis Frangopulos toprağa verildi…

Aşşa’dan (Paşaköy) “kayıp” edilmiş olan Englezu ailesinin güveyisi Artemis Frangopulos’tan geride kalanlar, geçtiğimiz Çarşamba günü ailesi tarafından Kıbrıs’ın güneyinde toprağa verildi. Afanya’da bir toplu mezarda bulunan sekiz kişi arasında olan “kayıp” Artemis Frangopulos, Aşşa’da (Paşaköy) kaynatasının evindeyken bölgeden bazı Kıbrıslıtürk mücahitler tarafından tutuklanmış ve sonra da “kayıp” edilmişti. Türk askerleri Aşşa’ya girdikten sonra meydana gelen bu olayda, Englezu ailesinden 50 yaşındaki Yorgos Englezu, 23 yaşındaki oğlu Nikos, 18 yaşındaki oğlu Yannakis ve 16 yaşındaki oğlu Andonakis, güveyisi 28 yaşındaki Artemis Frangopulos, Yorgos Englezu’nun kardeşi oğlu 11 yaşındaki Yorgacis Englezu ile Değirmenlikli 16 yaşındaki Andreas Zahariadis ile babası Kostas Zahariadis “kayıp” edilmişti.  14 yaşındaki Hristakis Englezu ise Kıbrıslıtürk mücahitler eve girerken vurulmuş ve olduğu yerde bırakılmıştı. Toplu mezardan Hristakis Englezu’dan geride kalanlar çıkmadı yani küçük Hristakis hala “kayıp”…

Bu yazı toplam 1618 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar