1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Karyolasıyla gömülen Maria, toprağa veriliyor...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Karyolasıyla gömülen Maria, toprağa veriliyor...

A+A-

Limnya köyünde (şimdiki adıyla Mormenekşe) bir evin avlusuna 1974’te karyolasıyla birlikte gömülen yaşlı Kıbrıslırum kadın Maria Theodosiu’dan geride kalanlar Kayıplar Komitesi’nin DNA kimlik testlerinde sonuçlanarak ailesine iade süreci başladı.

Maria Theodosiu, 7 Temmuz Pazar günü saat 17.00’de Ağrokipya köyünde düzenlenen cenaze töreni ardından toprağa verilecek.
Maria Theodosiu’nun ailesi bizi arayarak cenaze törenine bizi de davet etti ve yaşlı annelerinden geriye kalanların bulunmasına katkıda bulunduğumuz için bize teşekkürlerini ilettiler.
Hatırlanacağı gibi karyolasıyla gömülen Maria Thedosiu’nun öyküsünü bu sayfalarda geniş biçimde yıllar önce yayımlamıştık. 1974’te ailesinin “Kısa süre sonra geri döneceğiz nasılsa” diyerek Limnya’dan ayrılıp bir daha geri dönemeyince evde yatalak ve tek başına kalan Maria Thedosiu kendi yatağında vefat etmişti. Yerinden kaldırmanın mümkün olmadığı Maria Thedosiu, karyolasıyla birlikte bir şiro tarafından alınarak evin avlusuna gömülmüştü. Daha sonra bu eve yerleşen Kıbrıslıtürk aileye komşuları “Geceleri korkmaz mısınız? Avlunuzda karyolasıyla birlikte yaşlı bir kadın gömülüdür” demeye başlamışlar ancak aile buna inanmak istememişti. Ta ki bir gün, bu eve yerleşen Kıbrıslıtürk, bahçeye birşeyler ekmek isterken karyolanın parçasını buluncaya kadar... O zaman bir Kıbrıslıtürk okurumuz aracılığıyla bizi aramış ve karyola parçasını bize de göstermiş, biz de bu karyola parçasını ve toparladığımız bilgileri Kayıplar Komitesi yetkilileriyle paylaşmıştık.
Daha sonra avluda yapılan kazıda gerçekten de karyolasıyla gömülü yaşlı bir kadından geride kalanlar kazı ekipleri tarafından çıkarılmış ve DNA testleri yapılmak üzere kalıntılar laboratuvara gönderilmişti.
Maria Theodosiu’nun kim olduğunu bulabilmek için de çok çaba harcamıştık çünkü ailesi onu hiçbir zaman “kayıp” ya da “ölü olduğu bilinen” listelerine kaydetmemişti.
Kıbrıslırum okurlarımızın yardımlarıyla Maria’nın ailesine ulaşmış ve hayatta olan akrabalarının Kayıplar Komitesi’ne DNA örneği vermesini ve Maria Thedosiu’nun “kayıplar listesi”ne kaydedilmesini sağlamıştık.
Şimdi yaşlı Maria Theodosiu, artık son yolculuğuna çıkıyor... Akrabaları ondan geride kalanları alıp toprağa verecek. Ailenin daveti üzerine biz de cenaze töreninde hazır bulunacağız ve karyolasıyla gömülen bu yaşlı kadının küçük tabutuna bir demet çiçek de biz koyarak onu son yolculuğuna uğurlayacağız...

Bu yazı toplam 1830 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar