1. YAZARLAR

  2. Kutlay Erk

  3. Ha Tatar, Ha Saner, Ha Bulutoğluları, Ha Harmancı…
Necmi Belge

Necmi Belge

Kartal kupayı pençeledi

A+A-

Sezonun ilk kupası dün, Güzelyurt Zafer Stadı’nda Süper Lig Şampiyonu Çetinkaya ile Federasyon Kupası Şampiyonu Yenicami arasında oynandı.

Bu sezonun, naklen yayın sponsoru Akdeniz TV’nin de yedi kamera ile vermesine rağmen, seyircilerin büyük ilgi gösterdiği maçın saat 15:30’da başlaması futbolcular açısından olumsuz bir durum arz etti.
Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Polis Genel Müdürü Ahmet Zaim, Demokrat Parti Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz ile bu yıl Futbol Federasyonu tarafından ödüllendirilen efsanevi Çetinkaya futbolcusu Veli Hakkı, Yenicami futbolcusu Zihni Kalmaz ile eski Binatlı ve Kulüpler Birliği Başkanı Özel Tahsin’de bu karşılaşmayı izleyenler arasındaydı.  
İşte, bu ambiyans içerisinde maçın 119.dakikasına kadar mükemmel bir yönetim gösteren Orta Hakem Fehim Dayı’nın başlama düdüğü ile atağa kalkan ve hemen oyunu domine eden takım Yenicami idi.
Defansta Serkan Önet ile Erbay Bertiz, Ünal, Neval ile Çetinkaya forvetlerine adeta nefes aldırmadığı maçta, orta sahada İbrahim Çıdamlı, Uğur, Serhan Önet ile bu sahayı domine eden kartal’da Tansel zaman zaman sağ kanat’ta Yenicami’nin büyük silahı Peter ile değişerek görev yaptı.
Tek forvet oynayan Peter’e ise, Kenneth ileri çıkarak eşlik ederken, çift forvete dönüştüler.
İşte, bu noktada Çetinkaya kalesini adeta ablukaya alan Kartal Kenneth, Peter ve İbrahim Çıdamlı ile gol kaçırma yarışına girdiler.
Notlarıma baktığımda, inanın ilk yarıdaki tek Çetinkaya atağı 39.dakikada Batshi’nin pasında Esin Sonay’ın kaleci Ali Duvarcı ile karşı karşıya kaldığı ve ağır hareket etmesiyle kaçırdığı pozisyondu.
Buna mukabil, Yenicami’nin az beş net pozisyonu vardı.
Süper Lig şampiyonu Çetinkaya’nın ise, bu maçta güçsüz ve organize olamadığı gözlemlenirken, ortada Abbas-Hüseyin Taşçı, solda Akın, Tunç adeta çaresizleri oynadı.
Bunda, kuşkusuz Çetinkaya orta sahasında Taner, Sercan ile Hüseyin Kayalılar ve oyun kurucu olan  Batshi’nin kötü oyununun etkisi vardı.
Forvette ise, Cedric’in oyuna girememesi, Esin Sonay’ın ağır kalması Çetinkaya’nın pozisyon üretememesinin başlıca nedeni idi.
Bu maçta, Yenicami golleri kaçırınca uzatma dakikalarında az daha kupadan oluyordu. Eğer, bir maçta en az 10 net pozisyonu harcarsan, ilahlar da sana yardım etmez. Bu sezon öncesi tüm kupaları toplayan Yenicami ve şampiyonluklara alışmış hocası Turan Altay’a bir mesaj olarak gitsin.
Genelde, Süper Kupayı kazanan takımların sezon sonunda lig şampiyonlukları bir elin parmağı kadar azdır.
Bu nedenle, Yenicami dikkatli olmak ve havaya girmemek zorundadır.
Çetinkaya, eğer ters bir şey olmaz ve ilahlar da yardım etmezse, Bolkan’ın öğrencileri zor şampiyon olur.
Geçmişte, oyunu domine eden ve her an gole giden bir Çetinkaya adeta gitmiş, güçsüz “aman yenilmeden bu maçtan çıkalım” diyen bir Çetinkaya gelmiş.
Evet, bir de maçın son dakikasında Esin Sonay’ın Serkan Önet tarafından düşürülmesine ve muhalif, muvafık herkesin, hatta kameraların penaltı dediği pozisyonu tek göremeyen orta hakem Fehim Dayı’nın maçın önüne geçmesiydi.
Ha, verilmeyen bu penaltı ile Süper Kupa’yı yitiren “Efsane Çetinkaya”nın kupa törenine katılmaması, en az Fehim Dayı’nın kararı kadar yanlıştı.
Sonuçta, Süper Kupa’yı, Süper Kartal pençeledi. Kartalı kutlar devamını dileriz.

Bu yazı toplam 1071 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar