Hasan Ecer

Hasan Ecer

Kartal boğazı geçemedi

A+A-

Eksik kadrosu ile Yenicami oyuna temposuz başladı. Kenneth ve Serkan kart cezalısı, Halil Turan ise sakat olduğu için takımdaki yerlerini alamadılar. Bu durum Boğaziçi’ne büyük avantaj sağladı. Önemli gol ayaklarının olmaması Yenicami'nin ileri uçtaki etkinliğini azalttı.

Bu durumu çok iyi saptayan Boğaziçi, çok adamla savunma yapıp, rakibinin gol noktalarındaki etkinliğini azaltma yoluna gitti ve ilk devreyi gol yemeden kapattı.

Yenicami kapalı savunmaları açma konusunda sıkıntı yaşıyor. Baskılı oynamasına rağmen, organize atak geliştirmekte olumsuzluklar yaşıyor. Özellikle orta alandaki gereksiz paslaşmalar ve top kayıpları, hücum gücünü azaltıyor.

Halbuki oyunu kanatlara taşıyıp, yapacağı ortalarla, rakibini hata yapmaya zorlamalıdır. Fakat Yenicami ne yapıyor, orta alanda fazla pas yaparak rakibinin savunmada pozisyon almasına izin veriyor.

Boğaziçi’ni bu sezon ilk kez izledim. Gerçekten Bülent Aytaç iyi bir takım yaratmış. Mücadeleci ve ne istediğini bilen, disiplinli bir takım. Özellikle savunmadaki başarıları, en az gol yiyen takım olmalarının tesadüf olmadığını gösteriyor. Atamazsanız yemeyeceksiniz düşüncesini sahaya çok iyi yansıtıyorlar.

İlk devre olduğu gibi, ikinci devrede de oyunun mutlak hakimi Yenicami’ydi. Esin'in golü, Yenicami’yi müthiş bir rehavet içerisine soktu. Geri paslar, topuk pasları, oyunu rakip sahadan kendi alanına taşımak gibi gereksiz ve futbolu zevksizleştiren bir oyun anlayışı, kalelerinde golü görmelerine neden oldu.

Ofsayt mı, değil mi, tartışmasına neden olan Bogaziçi golü, tamamen Yenicami’nin oyun disiplininden uzaklaşması sonucunda gelmiştir. Bir kez Yenicami kalesini yoklayan Ndoye, ilk şutunda golü buldu ve bu golle de takımının yenilmezlik unvanını devam ettirip liderden puan almayı da başarmışlardır.

Futbol hata affetmez. Golü bulduktan sonra, daha rahat bir futbol oynamanız için, ikinci golü mutlaka bulmanız gerekir. Eğer bulamazsanız, her an gol yeme şansınızın olacağını düşünerek, disiplini asla elden bırakmamanız gerekir. Tabi buna kenar yönetimin ikazları ve oyuna müdahaleleri de dahil olmalıdır.
Turan hoca oyunun başında takımı yanlış çıkardı. Önceki haftalarda, oyuna girdiğinde, olumlu ve takımı ateşleyen hareketler yapan Hüseyin Sadıklar’ın ilk onbirde oynatılmaması hataydı.

Rakibin namağlup ve moralinin yüksek olacağı düşünüldüğünde, özellikle Mehmet Altın'ı her zaman olduğu gibi ikinci yarı oyuna dahil edilmesi, daha yararlı olurdu. Böyle maçlar, tecrübeli adam ister. O yüzden cezalı olan oyuncuların yerine mutlak suretle tecrübeli futbolcuların kullanılması gerekirdi.

Son iki haftada oynanan oyuna bakıldığında, Yenicami gol noktalarında fazla etkili olamıyor. Geçen hafta son dakikalarda gelen gol ile galibiyet kazanılırken, dün de beraberlik ile puan kaybedildi. Bu durum, Turan hoca tarafından düşünülmesi gereken bir noktadır.

Sonuç olarak, Boğaziçi’ni kutlamak gerekir. Lider karşısında çok iyi bir savunma yaparak, bir puanı almayı başarmıştır. Futbol adına çok iyi bir oyun sergilemediler belki, ama yaptıkları savunma ile bir puanı almayı başarmışlardır.

Hakeme gelince, oyunu çok fazla durdurdu. Her düşen futbolcu için oyunu durdurması yanlıştı. Sporcu sağlığı elbette önemlidir. Ancak, suiistimallere de fırsat vermemeniz gerekir. Bazı futbolcu ve takımlar bu durumu kendilerine avantaj olarak kullanıyor. İşte bunlara fırsat verilmemesi gerekir. Örneğin ayağa giren kramplar için oyunu kesmek yanlıştır.

 

Bu yazı toplam 1475 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar