1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Karmakarışık
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Karmakarışık

A+A-

Erimiş ve erimekte olan, belki de daha da eriyecek olan TL,  gündemden düşmüş değil. Herkes, ellerini kafasının iki yanına koymuş düşünmekte. Bu arada dünya  da dönmeye (!) devam ediyor.  Kıbrısımız da ‘dönen dünya’ içinde -başı fena halde dönmüş vaziyette-  fırıl fırıl dönmekte. Kafalar zaten karmakarışık,  çevrede olup bitenler de herşeyi  bir o kadar daha karıştırıp bulanıklaştırıyor.

 

Çözüm !!!

Şu ‘umutla’ beklenen aylar da geldi çattı işte. New York’da ufaktan ufaktan görüşmeler başladı bile. İyimser olanlar da var, kötümser olanlar da....”Kurtuluş çözümde” diyenler de var,  “Bu görüşmeler de fiyaskoyla sonuçlanır” diyenler de... “İnşallah çözüm-mözüm olmaz” diyenleri de unutmayalım.  Neyse ki güneş ufuktan doğmak üzere.  Yükselmeye başladığında, ya aydınlatacak ya da kapkara bulutlar arkasında kalacak bir kez daha.

“Hakkımızı hayır” demekten başka söylecek birşey yok.

 

Kapılar

Ufaktan ufaktan, küçücük iyi haberler de gelmekte.  Metehan Kapısı üç şeride çıkarılmış..... Derinya Kapısı için her iki taraf da hazırmış. Açılması için son hazırlıklar yapılmaktaymış.... Aplıç Kapısı için de çalışmalar devam etmekteymiş nerdeyse o da hazırmış  v.s. v.s.  Ufacık gibi görünüyor ama aslında iyi haberler bunlar.

Bu arada..... Lefkoşa’daki Mağusa Kapısı (Çağlayan) da gündemde galiba. Hatta yayalar için Baf Kapısı’nın açılmasını önerenler bile var.

 

Meclisin Damı

Anladık ki  KKTC’mizin Meclisini basmanın, damına zorla çıkıp bayrak sallayıp slogan atmanın cezası 4000 TL... Sakın  ola Sterlin veya EURO’ya çevirmeye kalkmayın rakamı !!! TL olarak bakın cezaya... Artık,  ‘emsal karar’ da olduğuna göre artık, koyun cebinize 4-5 bin TL,  çıkın Meclis damına protestonuzu gerçekleştirin...

İlgililer kusura bakmasın, şaka gibi oldu bu karar...

Çok da merak ettim... Mesela Türkiye’de ne olurdu böyle bir eylemin cezası ?

Çok merak ettim... Mesela,  Lefkoşa’nın Türkiye Büyükelçiliği damında olsa, ne olurdu böyle bir eylemin cezası ?

 

 

                                                                        İki fıkra

Hakim sorar: “Olay günü kimler vardı orada ?

Cevap: Valla Hakim Bey, akıllısı da delisi de oradaydı.

Hakim: Sen hangi gruptansın ?

***

Hayatı vukuatlarla dolu adam hapse atılmak korkusuyla  kendine bir avukat tutar.  Avukatı ona “Hakim sorgulayacak. Sana ne sorarsa ona ‘lololo’ diyerek cevap vereceksin der.

Duruşma başlar. Hakim sorar: “Adın, soyadın ?”

“Lololo”

“Babanın adı ?”

“Lololo”

“Kaç doğumlusun ?”

“Lololo”

“Nerelisin ?”

“Lololo”

“Sabıkan var mı ?”

“Lololo”

Avukat söz ister ve sanığın akli dengesinin, görüldüğü üzere,  yerinde olmadığını söyler. Bunun üzerine Hakim para cezası ile davayı kapatır.

Avukat,  ücretini almak üzere sanığa gider. Ama sanık ona  da “Lololo” der..

Avukat şaşkındır: “Herkese lololo bize de mi lololo ?”

Sanık: Sana da lololo Avukat Bey

 


 

                                                                           Sokak Ağzı

“Meclis eylemi 4000 TL... Afrika eyleminin sonucunu da unutmayın...” (Kürşat Caniş)

***

“Beş yıldızlı bir oteldeki yangın için gazetecilerimiz çok üzüldüler. Utanmasalar  tam sayfa toplu ilan vereceklerdi gazetelere yalakalık uğruna.  E napsınlardı yani ?...  Ekmek kapısı... Hediye (beleş) eğlence merkezleri zavallıların (!)... (Cengiz Mülayim-Lefkoşa)

***

“Yahu, bir PKK avı reklamıdır gidiyor televizyonlarda... Yıllardır devam ediyor bu.  Öldürdüklerini söylediklerinin sayısını tutamadım ben. Bunca yıldır öldürülenlerin sayısı 50 bini geçmiştir herhalde. Bu nasıl bir PKK ordusu böyle ? Biri öldürülüyor yerine beş kişi mi geliyor ne ?” (Yıldıray Gazi)

***

“Ben karar verdim.  Alışılmışlardan umudumu kestin. İlk Belediye Başkanlığı seçimlerinde oyumu Kürekçi’ye vereceğim. (Gülsen Sarı-Lefkoşa)

***

“Devlet dairelerimiz: Guduru... Hastanelerimiz: Guduru... Trafiğimiz: Guduru... Yöneticiliğimiz: Guduru... Guduru yaşıyoruz guduru...” (Yeşim)

***

“Çok yakında gazeteler,  hediye olarak bir torba pirinç, bir torba fasulye, bir torba börülce de dağıtmaya başlarlarsa şaşırmayın sakın.” (Esin-Girne)

***

“Bence EURO 2024’ün Türkiye’ye verilmemesinin ardında FETÖ var. Hepsi tutuklanmalı ve hapse atılmalı.” (Hüseyin Memiş-Lefkoşa)

***

“Dış mihraklar !!!! gene devrede... EURO 2024’ün  Türkiyeye verilmemesinin nedeni belli...” (Cüneyt)

***

Bu yazı toplam 1963 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar