1. YAZARLAR

  2. Çağın Özılgaz

  3. Karaduman hak ettiği yerde
Çağın Özılgaz

Çağın Özılgaz

Karaduman hak ettiği yerde

A+A-

Herkesin aracında büyük emek vardır. Paralar, mesailer harcanmıştır. Fakat yakından tanıdığım için söylüyorum; çok çalıştı, çok uğraştı ve hak ettiği birinciliği geçtiğimiz hafta kazandı Özhan. Geçtiğimiz sene ilk kez yapılan ve 3 yarıştan oluşan tırmanma şampiyonasının, ikisine katılmıştı Özhan, başarılı performans sergileyerek yüksek katılımın olduğu  iki yarıştan da 4’üncülük çıkarmıştı. Böylece sezonu 5. tamamlamıştı. Bu seneye daha sıkı çalıştı ve sonunda kürsünün en üst basamağına çıkmayı başardı. 2’inci sırada ise, soyismini KKTC Motorsporlarında başarılarla birlikte anmaya alıştığımız ve başarılarla telafüz etmeye devam edeceğimiz, 2011 KKTC Ralli Şampiyonası, Grup N4 Şampiyonu, Güner Şevketoğlu vardı. Kürsünün son basamağında ise geçtiğimiz sene Ahmet Şevketoğluyla paylaştığı aracını bu sene Güner Şevketoğluyla paylaşan, başarılı pilot Ayer Basri vardı.
Loeb, hala patron benim dedi
Dünya Ralli Şampiyonası’nın 5’inci ayağı, geçtiğimiz hafta Arjantin’de yapıldı. Sebastien Loeb’ün katılmayı planladığı 4 yarıştan 3’üncüsüydü bu yarış. ilk yarışında, Monte Carlo’da galip gelmişti, ikinci yarışı olan İsveç Rallisi’nde ise Ogier’e geçilmişti. Bu kez kimin kazanacağı büyük merak konusuydu fakat Loeb, adeta hala patron benim dercesine Ogier’i geride bırakmayı yine başardı. Yarışa Ogier, ilk gün koşulan seyirci özel etabı galibiyetiyle iyi başladı. 2’inci gün sonunda 5 etap geride kalmış ve Loeb, Ogier’in 16 saniye arkasındaydı. 3’üncü gün 18 saniyeye kadar çıkmıştı fark, ancak 7’inci etapda Ogier hata yapınca 35 saniye kaybetti ve 3’üncü günü Loeb’ün gerisinde tamamladı. Rallinin son gününde adeta teslim olan Ogieryerini korudu ve bir kez daha vatandaşına yenildi. Kürsünün son basamağı için ise kıyasıya bir mücadele vardı. 14 etabın 7 sinde 3’üncü sıra yer değiştirdi. Hirvonen, Latvala ve Novikov arasında geçen kürsünün son basamağı mücadelesini Latvala kazanarak Portekiz’den sonra üst üste 2’inci kez kürsüye çıkmayı başardı ve son gün koşulan 4 etabın hepsini de lider tamamlamayı başardı. Power stage’den de hanesine ekstra 3 puan yazdırdı.

İspanya’da 3 İspanyol kürsüde
Sıralamalarda motordan düşmesine rağmen pol’ü alacak dereceyi elde etmişti Yamaha sürücüsü Jorge Lorenzo. Yarışa başladığında arkasında geçtiğimiz sene şampiyonadaki en büyük rakibi Dani Pedrosa vardı. Pedrosa’nın arkasında ise geçtiğimiz sene Moto2 şampiyonu, takım arkadaşı, en genç MotoGp yarış galibi Marc Marquez vardı. Marquez’in ardında ise bu senenin en hızlı 4’üncü pilotu Valentino Rossi vardı. Yarışın başında bir Pedrosa liderliği aldı, bir Lorenzo. Bir süre bu ikili yer değiştirdi fakat en son liderlik Honda sürücüsü Pedrosa’da kaldı. Son virajda Marquez’de temas ederek Lorenzo’yu geçince Honda sürücüleri ilk iki sırayı almış oldu. Yarışın galibi Pedrosa’dan çok, Rossivari geçişiyle ikinciliği alan yeni gözde Marquez konuşuldu geçtiğimiz hafta.  Marquez artık şampiyonada, puan farkıyla lider. İlk 3 yarışını podyumda bitirerek bir rekora daha imza atmayı başardı Marquez.

***

Kısa Kısa..


• KKTC Ralli Şampiyonasının 3’üncü ayağı, Lapta belediyesi sponsorluğunda 19 Mayıs tarihinde gerçekleşecek. Çoksu, Kozan ve SSS olarak belirlenen 3 farklı etabın, toplamda 8 kez geçilmesiyle tamamlanacak rallinin kayıtları, 16 Mayıs Perşembe 20.00’de kapanacak.

• İspanya’da Formula 1’e ev sahipliği yapan 5 pistten biri olan ve bu hafta 23’üncü kez ev sahipliği yapacak olan Jerez pistinde yapılacak yarışla, Formula 1 Avrupa’ya dönüyor. Sıralamalar Cumartesi, Yarış Pazar günü aynı saatte, 15:00’da yapılacak.

• Tayland Spor bakanlığından 2015 Formula 1 takvimi için cadde pistine onay geldi. Ülkede uzun zamandır tartışılan Formula 1 için somut bir adım atılmış oldu. 2010 yılında Mark Webber’in gösteri sürüşü yaptığı tayland’da 100,000’in üzerinde seyirci topluluğu katılmıştı.

• Takım içi sorunları ve takım arkadaşı Sebastian Vettel ile olan sorunlarının bu sezon tavan yapmasıyla, Mark Webber’in sezon sonunda emekliye ayrılma fikrinin güçlendiği iddia edildi. Yakın arkadaşlarıyla yıl sonu vedalaşmaya hazırlandığını ve ingiltereden Avustralya’ya taşınacağını söylediği öğrenildi.

***

Ne Dediler..


• Ekim ayında, kendi evi, fransa rallisinde son kez mücadele edece olan Loeb, kazandığı Arjantin rallisinin ardından: “burada olup kazanmak çok güzel bir his, zor bir yarıştı fakat harika bir atmosfer vardı. Taraftarların desteğini hissetmek harikaydı” dedi

• “Valentino gibi bir çok sürücü aklıma geldi ve aynısını denedim” dedi Marquez son virajda Lorenzo’yu geçerek ikinci sırayı aldığı Jerez yarışının ardından. “Bu şekilde pozisyonumu kaybetseydim, bende Lorenzo gibi sinirli olurdum” dedi.

• Dünya ralli şampiyonasını tam zamanlı takip eden pilotlardan en yakın rakibi, Hirvonen ile arasında 65 puan oluşan Volkswagen pilotu Ogier: “Bizim için iyi bir haftasonu oldu, bir kaç sorun yaşadık ve finişe gelebildiğimiz için mutluyuz, 5’inci yarışın ardından yerimiz oldukça umut verici” dedi.

• Loeb ve Ogier’in ardından Arjantin podyumunda yer alan Latvala, “Volkswagen’e katıldığımdan beri en iyi günümü geçirdim. Ben dahil, Takım, araba ve herşey yeni bir seviyeye geçti bu yarış” dedi.

• 5’inci yarışın ardından sadece Loeb’ün mücadele ettiği yarışlarda 1’incilik mücadelesi içerisinde olan Citroen patronu, Yves Matton,  “Arjantin rallisinde, Hirvonen ve Sordo’nun şanssızlıklar yaşadığına dikkat çeken Matton, Loeb olmadan da kazanabiliriz” dedi.

Bu yazı toplam 1384 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar