1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Kaptan Hüseyin Tantura…” 5
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kaptan Hüseyin Tantura…” 5

A+A-

***  Araştırmacı-yazar Ulus Irkad, YENİDÜZEN için kaleme aldı… Savaş, Baf’ın ilk Kıbrıslıtürk armatörünü nasıl yoksullaştırmış, her şeyini nasıl kaybettirmişti… İşyerinden ve evinden ancak silah zoruyla çıkarılmış, geriye kalan ömrünü yoksulluk içinde geçirmek zorunda bırakılmıştı…

“Kaptan Hüseyin Tantura…”


Ulus Irkad

Damadı Aydın Aydıngün Kaptan Hüseyin Tantura’yı anlatmaya devam ediyor:

“Birkaç gün sonra, Poli kasabasında Türk Mücahitler tarafından alıkonan Rumlar’la takas yapılarak Türk tutuklular arasında bulunan merhum Hüseyin Tantura ve oğlu İsmet Tantura da serbest bırakılarak Kasabanın Türk Kesimi olan Mutallo mahallesine iade edildiler.

Bu dönemin en karanlık, çaresiz, yokluk ve can korkusu ile yaşayan insanlarının arasına katılmışlardı. Yıkılmaya yüz tutmuş eski iki odalı bir evde kiracı olarak yaşamaya mecbur kalmış, mallarından, servetinden uzakta hayatının en kötü günlerini geçirmeye başlamıştı. 2 mil kadar ötede 5 hane ev, iş yeri, limandaki serveti, ambarlar dolusu yedek parça malzeme terkedilerek göçmen konumuna gelmişti. Herkese yardım elini uzatan bu insan, ne yazık ki bankalardaki mevduatlarından para çekme imkânı dahi bulamamıştı... Yıllar ilerliyordu.  Tantura’nın büyük oğlu Mustafa Tantura Türkiye’deki tahsilini tamamlamadan yurt savunması için Erenköy’e oradan da Yeşilırmak’a gelmiş ve mücadeleye katılmıştı. Bilahare Türkiye’ye dönerek tahsilini tamamlamış ve evlenerek bir kız, bir de oğlan Münevver ve Hüseyin isimlerinde çocukları olmuştur. Mustafa Tantura Kıbrıs’a yerleşerek uzun yıllar devlet dairelerinde bürokrat olarak görev aldı.

En son bakanlık müdürü olarak emekli oldu. 29 Haziran 2008 tarihinde hakkın rahmetine kavuştu. İkinci oğlu İsmet Tantura  Baf’ta evlenerek  biri kız biri oğlan olmak üzere Ayşen ve Hüseyin isimlerinde çocukları olmuştur. Halen Amerika’da yaşamaktadırlar. Üçüncü evladı, kızı Zehra da Baf’ta evlenmiş Okan, Ogün ve Ozan isimlerinde üç oğlu olmuştur. Halen Güzelyurt’ta  ikamet etmektedir. Dördüncü evladı Mehmet Tantura, 1974 sonrası Güzelyurt’ta yerleştikten sonra evlenerek, Tolga ve Uluç isimlerinde iki oğlu olmuştur.  Şu an Mağusa’da ikamet etmektedirler.

Beşinci evladı Ali Tantura, 1974 sonrası Güzelyurt’ta yerleştikten sonra evlenerek, Togay ve Koray isimlerinde iki oğlu olmuştur. Halen Güzelyurt’ta ikamet etmektedirler. Merhum Hüseyin Tantura ancak üç torununu, Okan Aydıngün, Münevver Tantura ve Ayşe Tantura’yı görebilmiş ve sevebilmiştir.  Hüseyin Tantura 9 Aralık 1969 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuştur. Hanımı merhum Münevver Tantura da 5 Mart 1997 tarihinde  hakkın rahmetine kavuşmuştur. 1983 sonrası, ailesine bugüne kadar terkedilen servete karşılık tatminkar bir tazminat verilmemiştir”.

DEVAM EDECEK

--------------------------------------------

***  Poli’deki gömü yerini Kayıplar Komitesi’ne 2013’te bir şahitle birlikte göstermiştik…

“Kayıp” Ahmet Beyaz, Çarşamba günü toprağa verilecek…

Poli köyünde 22 Temuz 1974’te öldürülerek “kayıp” edilen Ahmet Beyaz’dan geride kalanlar, önümüzdeki Çarşamba günü toprağa verilecek.

“Kayıp” Ahmet Beyaz için 10 Şubat 2016 Çarşamba sabahı saat 10.00’da Lefkoşa Mezarlığı’nda cenaze töreni düzenlenecek ve askeri törenle defnedilecek.

Ahmet Beyaz’ın gömü yerini 21 Ekim 2013 tarihinde Kayıplar Komitesi yetkililerine onları defneden Şevket Rado’yla birlikte göstermiştik. Şevket Rado’nun gösterdiği iki ayrı yerde Kayıplar Komitesi tarafından yürütülen kazılarda, Poli’den “kayıp” dört Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar bulunmuştu ve bunlardan DNA testiyle kimliği saptananlar defnedilmek üzere ailelerine veriliyor. Ahmet Beyaz’dan geride kalanlar da, Şevket Rado’yla birlikte Kayıplar Komitesi’ne göstermiş olduğumuz noktada yürütülen kazılarda bulunmuştu.

Bundan önce Poli’de bir yıla yakın bir süre kazı yapılmış ancak dört “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün gömü yerleri bulunamamıştı. Poli’den “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in gömü yerlerinin bulunması için bize kendisi de Poli’den bir “kayıp” yakını olan Ünay Paşa ve değerli eşi Hasan Paşa yardım etmiş, bizi Şevket Rado’yla temasa geçirmişti. Biz de Şevket Rado’yu bizimle Poli’ye gelerek Kayıplar Komitesi yetkililerine bildiği gömü yerlerini göstermesi için ricada bulunmuştuk. Gerek Ahmet Naim Beyaz’ın, gerekse Poli’den diğer üç Kıbrıslıtürk “kaybın” bulunması için bize yardım eden Ünay ve Hasan Paşa’ya, Şevket Rado’ya ve gösterdiğimiz noktalarda kazı yürüten Kayıplar Komitesi yetkilileri ve arkeologlarına çok teşekkür ederiz.

1905 doğumlu olan Ahmet Beyaz, “kayıp” edildiğinde 69 yaşındaydı, Pembe hanımla evliydi ve tek bir evladı vardı…

Poli’nin sevilen, şakacı simalarından olan Ahmet Beyaz, şöförlük yapmaktaydı…

 

Bu yazı toplam 2140 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar