Sami Özuslu

Sami Özuslu

Kaptan, çek Larnaka’ya!

A+A-

 

Trabzonspor kafilesi Apollon Limasol takımıyla oynayacağı UEFA Avrupa Ligi maçı için dün Kıbrıs’a geldi.
Trabzon’dan kalkan bir Yunan şirketine ait yolcu uçağının rotası Rodos-Larnaka’ydı. Zira Türkiye ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasında doğrudan uçuş yapılamıyordu.
Ancak uçak havalandıktan sonra kaptan pilot ‘rota değişikliği’ni anons etti: “Rodos’a inmiyoruz. Doğrudan Larnaka’ya ineceğiz!”
Kuşkusuz bu kafile için iyi haberdi. Çünkü yol iyice kısalacak, Rodos’ta beklemek de gerekmeyecekti.
Uçak Trabzon-Larnaka hattında Türkiye hava sahasından ilerledi ve doğrudan Kıbrıs hava sahasına geçip Larnaka’ya iniş yaptı.
Bu bir ‘ilk’ti!
**
1974’ten bu yana Türkiye ile Güney Kıbrıs arasında doğrudan uçuş yapılmıyor.
İki ülkeden kalkan yabancı havayolu şirketlerine ait uçaklar diğer ülke hava sahasını kullanabiliyor. Ancak ‘tanıma’ sorunu nedeniyle, Kıbrıs Hava Yolları Türkiye üzerinden geçemiyor. Bu yüzden birçok destinasyonda yol uzuyor. Hem zaman, hem de para kaybı!
Türkiye ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasında doğrudan uçuş ise hiç yok.
En azından resmi kayıtlar böyle söylüyor.
Gerçi zaman zaman Larnaka-Rodos-İstanbul seferlerinde ‘by pass’lar olduğu iddiaları var, ama bu bilgilerin doğruluğu teyit edilmiş değildi.
Dün Trabzon-Larnaka arasında yapılan direkt uçuşu bu yüzden bir ‘ilk’ olarak nitelemek yanıltıcı olmaz.
**
Aslında Trabzon-Rodos-Larnaka hattındaki rota değişikliği bize hiç de yabancı değil.
Ercan-İzmir/Antalya/Dalaman-Londra güzergahında benzer ‘by pass’lara birçok Kıbrıslı Türk de tanık olmuştu geçmişte…
Türkiye’de inecek ya da binecek yolcu olmadığında pilotlar ‘touch down’ yapmadan yola devam ediyordu. Ama kağıt üzerinde iniş-kalkış yapıldığı yazıyordu. Çünkü bu durum uluslararası sivil havacılık kurallarının ihlali anlamına geliyordu. Kural ihlali Türkiye’nin başına iş açabilirdi.
Dünkü olayın da benzer şekilde yaşanmış olma ihtimali çok yüksek… Zaten kafile kaynaklı haberlere göre doğrudan uçuş konusunda Türkiye Dışişleri rol oynadı. Bunun anlamı Türkiye Dışişleri Yunanistan Dışişleri ile temasa geçti ve takımın rahat bir yolculuk geçirmesi için rota değişikliğini talep etti. Atina da durumu Lefkoşa ile görüşüp konuyu bağladı. Yunan havayolu şirketi de pilota “Çek Larnaka’ya kaptan” talimatı verildi!
**
Türkiye’de ‘büyük medya’ bu konuya dün ilgi göstermedi. Belli ki Trabzon-Larnaka arasındaki uçuşla ilgili bilgilerin “Türkiye Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıdı” şeklinde spekülasyonlara yol açması istenmiyordu.
Dün Türkiye’den bir gazeteci dost aradı, “Bu uçuşla Türkiye Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımış olur mu?” diye sordu.
Elbette ‘tanıma’ değil bu… Ancak Türkiye ile Kıbrıs Cumhuriyeti zaten birbirlerini ‘tanımazmış gibi’, Türkiye de KKTC’yi ‘tanıyormuş gibi’ yapmıyor mu kaç zamandır?
Her ne kadar da dün akşam resmi kaynaklar konuyu doğrulamasa da Trabzon-Larnaka arasında bir uçuş olduğu anlaşılıyor.
Bu bir ‘tanıma’ değilse de bir ‘yakınlaşma sinyali’ olarak okunmalı.
Her ne kadar Kıbrıslı Türkler’deki ‘iki arada bir derede’ kalmışlık ve ‘tost gibi ezilmişlik’ hissini artıracaksa da bu tür gelişmeler, Türkiye ile Kıbrıs Rum halklarını yakınlaştıracak gelişmeleri olumlu karşılamak gerekiyor.
Keşke daha fazlasını yapacak cesaret olabilse…

Bu yazı toplam 1790 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar