1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Kalkanlı ve Pareklişa’da kazılara devam
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Kalkanlı ve Pareklişa’da kazılara devam

A+A-

***  KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanları aramakta olduğu kazılar, adamızın çeşitli bölgelerinde sürdürülüyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde bu hafta yeni başlatılmış olan Kalkanlı’daki (Kapudi) kazıda bazı kalıntılara ulaşıldı. Kazı genişletilerek devam ettirilecek. Bu kazıda, 1974’te Kıbrıslırumlar’ın gömmüş olduğu beş veya altı kişilik bir Kıbrıslırum “kayıp” grubu aranıyor.
Ozanköy’de (Kazafana) iki “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunmuş olduğu kazı da kazıdan çıkarılan toprağa elek yapılarak devam ettiriliyor.
Kayıplar Komitesi’nin yürütmekte olduğu ve üç “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu Aslanköy’deki (Angastina) kazı da devam ediyor.
Beş “kayıp” şahıstan geride kalanların bir gaminide bulunduğu Girne Boğazı’ndaki kazı da sürdürülüyor.
Kıbrıs’ın kuzeyindeki bir başka kazı Taşkent (Vuno)-Buffavento yolunda devam ederken, Akdoğan’da (Lisi) arpa ambarlarının bahçesinde yürütülen bir kazı tamamlandı ve herhangi bir ize rastlanmadı. Bir okurumuz 1974’te bu ambarın avlusuna bazı “kayıplar”ın gömülmüş olabileceği yönünde bilgi vermişti.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Leymosun yakınlarındaki Pareklişa’da Dohni-Zigi-Mari’den ikinci “kayıp” otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu kazı devam ederken, iki “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı. Bu kazı da taşocağı içerisinde, oldukça zor koşullarda sürdürülüyor.
Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz. Pazartesi devam edecek...

Bu yazı toplam 1422 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar