1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “ELAM ve suç ortakları…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kadınlar 1974’te yaşanan tecavüzleri anlatıyor…”

A+A-

Kıbrıs: Anlatılmamış Öyküler…
Sevgül Uludağ

Caramel_cy@yahoo.com


ANTENNA

Gazeddakıbrıs Özel

Kıbrıs’ın trajik geçmişiyle yüzleşme sürecinde tecavüze uğrayan kadınlar yaşadıklarını anlatmaya başladı.
1974 yılında 14 yaşında tecavüze uğrayan kadın 42 yıl sonra yaşadıklarını anlattı.
1974’te Mağusa Kazası’na bağlı bir köyde yaşayan ve henüz 14 yaşında olan kadın Türkiye askerleri ve Kıbrıslıtürk paramiliterleri tarafından yaklaşık üç hafta boyunca tecavüze uğradığını açıkladı.
Kıbrıs’ın güneyinde yayın yapan ANT 1 Televizyonu’na konuşan tecavüze uğrayan kadın “Bize sürekli olarak vuruyorlar ve tecavüz ediyorlardı. Bu yaklaşık olarak üç hafta boyunca her gün tekrarlanıyordu. Eğer kabul etmezsek, bizi Türkiye’nin Adana şehrine götürecekleri yönünde tehdit ediyorlardı”  dedi.
42 yıldır yaşadığı trajediyi anlatan tecavüze uğrayan kadın “O zaman küçüktüm. Bununla nasıl baş edeceğimi bilmiyordum. Hala daha unutamıyorum, ilaçlar alıyorum ve beni bir psikiyatris takip ediyor” ifadelerini kullandı.
ANT 1’den Marios Adamou’nun haberini Şerife Damdalen Gazeddakıbrıs için çevirdi.
Haberin çevirisini aynen yayınlıyoruz:

14 Yaşında Tecavüz Mağduru
Günün sonunu yaşadığımızı düşünüyorduk. Mağusa Kazası’na bağlı bir köyden, 1974 yılında 14 yaşlarında olan tecavüz kurbanı bir kadın Türk askerlerinin ve Kıbrıslı Türk paramiliterlerinin elinde geçirdiği kâbus dolu anları anlatıyor.    
“Bizi erkekler, kadınlar ve çocuklar olarak ayırdılar. Erkekler bugüne kadar bulunmadı. Bizi başka evlere taşıyorlardı. Bizi tanımamaları için kimliklerimizi saklıyorduk ancak yine de bizi tespit ediyorlardı”.
Hatta çoğunlukla aralarında ergenlerin olduğu diğer kadınlarla birlikte köy köy gezdirildiğinden ve tekrar tekrar o dehşeti ve rezilliği yaşadığından bahsediyor.
“Bize sürekli olarak vuruyorlar ve tecavüz ediyorlardı. Bu yaklaşık olarak üç hafta boyunca her gün tekrarlanıyordu. Eğer kabul etmezsek, bizi Türkiye’nin Adana şehrine götürecekleri yönünde tehdit ediyorlardı”.
Daha sonra özgür bölgelere kaçmayı başaran iki adamdan elde ettiğimiz bilgiler ışığında, Kızıl Haç üyelerinin onları bulmalarıyla birlikte kurtulmayı başardılar. Destek almak için devlete teslim edildiği zamandan sonra da rezil yıllar yaşadığını vurguluyor.
“Bu sorunumla ilgili devletimden yardım almam için dilekçe yaptığım zaman, bana 1974 yılına ait tecavüz kanıtları istediklerini söylediler”.
Bugüne kadar tecavüze uğrayan diğer kadınların toplumsal yıpranmanın ve toplum tarafından damgalanmanın dışında, başka herhangi bir destek görmediklerinden yakınıyor.
“O zaman küçüktüm. Bununla nasıl baş edeceğimi bilmiyordum. Hala daha unutamıyorum, ilaçlar alıyorum ve beni bir psikiyatrist takip ediyor”.
Üzerinden kırk iki yıl geçse de yaralar kapanmaz.”
(ANTENNA’dan aktaran GAZEDDA KIBRIS – 6.1.2016)

Sevgül Uludağ Tel: 00 90 542 853 8436 ve 00 357 99 966518

Bu yazı toplam 1791 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar