1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. İrsen Küçük ‘barış’ istiyor
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

İrsen Küçük ‘barış’ istiyor

A+A-


Başbakan İrsen Küçük, Amerika’dan mesaj vermiş. “Artık barış zamanı geldi” demiş.
Öncelikle merak ediyorum; Neden millici yetkililer yurt dışına çıktıklarında barışçı kesiliyorlar da yurda dönünce buradaki aynı terane devam ediyor! Hatırlarsanız rahmetli Rauf Denktaş da yurt dışına çıktığında hayretler içinde bırakan açıklamalar yapar, barış havarisi kesilir, yurda dönünce de o söylediklerini unuturdu.
İrsen Küçük de onu hatırladı herhalde… Denktaş’ı düşünerek “ben de öyle yapayım, belki beni de büyük adam sayarlar” diye düşünmüş olabilir. Bakın merkezi Ankara’da olan AB Haber’e İrsen Küçük ABD’den neler söylüyor; “Biz uzun bir süredir ABD’nin Kıbrıs sorunu ile ilgilenmediğini görüyorduk. Annan Planı sonrasında hayal kırıklığı yaşayanlardan biri de ABD oldu. Kıbrıs meselesi ABD’nin ilgi alanından çıktı. Biz gelinen aşamada Kıbrıs sorununun çözümü noktasında irade sahibiyiz. Ancak Rum yönetiminin çözüm konusunda iradesi yok. Anastasiades’ten uluslararası camianın beklentileri var. Bizim de kendisinden beklentilerimiz var. Anastasiades’in Annan Planı sürecinde gösterdiği cesaret ve liderliği tekrarlamasını bekliyoruz. Ama bugün Anastasiades ekonomik krizi bahane ederek çözümden kaçıyor.”
Bu ABD gezisi biraz da Cumhurbaşkanı Eroğlu’na “artık dış politikayla da ben ilgineceğim” mesajı vermekti. Şimdi ister misiniz sırf Eroğlu yapmadı diye, ona inat olsun diye İrsen Küçük baş müzakereci ve barış havarisi olsun!..
Vallahi olursa ben “hayır” demem! 

***
Yağmurlar geçti mi?

Yağmurlar bitti mi artık? Halbuki alışmıştık. Kaç gündür sabahleyin güneşle uyanmamıza rağmen öğlen saatleri kurulmuş saat gibi özellikle Lefkoşa için söylüyorum, hava birden kararıyor, kara bulutlar her yanı sarıyor ve ardından da şiddetli bir yağmur... Ardından hava yine açıyor, ertesi gün yine aynı program devam ediyordu.
Tabii yağmur özellikle Lefkoşa’yı seller altında bırakıyor, evleri, işyerlerini sular basıyor, Lefkoşa Kaymakamı da her zaman olduğu gibi basına kızıyor. Dün hava biraz karardı, “yine geliyor mu” dedik ama gelmedi. Geçti mi artık? Fehmi bey, aydınlatıcı bir açıklama yapmak gerek artık!..

***
Empati

Ekmeğe zam geldi diye ekmekçiler eleştiriliyor. Normal bir tepki… Neye zam geldiyse o işin sahipleri eleştirilir, onlara tepki duyulur.
Ancak ekmeğe 5 yıldır zam gelmemiş. 2008’den beri ekmek 0.85 kuruştan satılıyormuş. Şimdi de 1 lira olmuş. Peki bu zaman içinde ekmeğin maliyetini artıran zamlar nereye gitti? Bu zaman içinde elektrik ne kadar arttı, akaryakıt ne kadar arttı, sağlıklı, hijyen olsun diye ekmek poşete kondu, onun maliyeti de eklendi. Başka maliyet artışları da olmuştur. E, ekmekçi de bu zammı yapınca “neden yaptı” diye sormak çok da gerçekçi olmaz diye düşünürüm.
Anlamak için ‘empati’ kurmak önemli.

Bu yazı toplam 1811 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar