1. YAZARLAR

  2. Niyazi Kızılyürek

  3. Başka Türlü Bir 21 Aralık Yazısı
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

İnternet deyip geçmeyin

A+A-


Mektup-zarf-pul v.s. nerdeyse yok artık.  Üçünü de, ‘unutulmaya yüz tutmuşlar’  yani ‘Antika’ listesine koyabilirsiniz rahatlıkla. Hatta bu listeye, sokaklardaki,  İngilizden kalma tarihi posta kutularını, postaneleri, hatta ve hatta postacıları bile  ekleyebilirsiniz. 
Bir zamanlar ünlü bir çocuk şarkısı vardı.  “Bak postacı geliyor, selam veriyor....Herkes ona bakıyor, merak ediyor...”  diye başlayıp devam eden. Şimdi okullarda öğretiliyor mu bu şarkı, bilmiyorum. Öğretiliyorsa, öğrenciler soruyorlardır herhalde. “Postacı ne ?”, “Postacı ne yapar ?” falan diye... Zavallı öğretmenler de taaa baştan başlayıp anlatmak zorunda kalıyorlardır küçüklere, posta’yı, pul’u, mektubu v.s.
***
Geçenlerde internet’ten bir yazı gönderdiler bana. Müzik, film v.s. CD ve/veya DVD’leriyle ilgiliydi.  Tahminlere göre,  kısa bir süre sonra CD-DVD satan dükkanlar kalmayacakmış piyasada. Çünkü dilediğiniz müzikçinin –yeni veya eski- dilediğiniz albümünü; dilediğiniz sinema filmi, dizi veya belgeseli, dilediğiniz anda internetten, orijinal kalitesinde, şimdiki piyasa fiyatının yarısı kadar bir fiyatla indirebilecekmişsiniz. Hem de orijinal kapağı ile birlikte. (Aslında şimdiden mümkün).
Bir başka çok önemli tahmin ise ‘gazeteler’le ilgili.  Gazeteciler, köşe yazarları, makaleler v.s. var olmaya devam edecekmiş ama, gazete matbaasıymış, gazete kağıdıymış v.s. de tarihe gömülecekmiş yakınlarda. Yani anlayacağınız,  ‘Internet Gazeteciliği’ olacakmış sadece.
Ve daha bir sürü tahminler, öngörüler var... Nakit paranın tamamen ortadan kalkacağı,  tüm alışverişlerin sadece kredi kartları ile yapılacağı v.s. gibi.
***
Internetteki ‘Sosyal Paylaşım Siteleri’ adının verildiği sitelerden gezinirken geldi aklıma tüm bunlar. Bu sitelerde neler var neler !!!!!
Gazeteler orada....
Siyasi mesajlar ? Bol bol... Siyasi yorumlar ? Çooook... Müzik, edebiyat, resim v.s ? En alasından... Mizah ? Sayılamayacak kadar... Felsefe ? Dik alası...
Savaş karşıtlığı ? Orada...Savaş yandaşlığı ? Orada... Siyasi erk’in görüşleri ? Orada... Muhalefetin görüşleri ? Orada...
Dinciler ?  Orada... Dinsizler ? Orada....  Gezi Parkı olayları ? Orada...
Tecavüzler, cinayetler, trafik kazaları, soygunlar ? Orada...
Kuzey Kıbrıs’ın mali portresi orada...  Siyasi portresi ? Orada... Kıbrıs’ta çözüm’ün ‘anahtarı’  ? Orada...
Üç cümleyi biraraya getirebilenler ? Orada... Getiremeyenler de orada...
Sözün özü...
Gazetelerimizde arayıp da bulamadıklarınızın tümü, hatta çok daha fazlası ? Orada...  Hem de sansüzsüz.....

Bu yazı toplam 1899 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar