Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

“İneklerin başları üzerinden kovanlar geçer”

A+A-

Mart 2002’de yazmıştım Beyköy’deki askerin ve atış alanının sorun olduğunu… Bölge halkı o sorunun çözümlenmesini beklerken aksine şimdi yani 12 yıl sonra o sorunun üstüne bir de Ercan’daki askeri birlik ekleniyor.

Yeni çıkan kitabım ‘Köylerimiz ve İnsanları’ kitabında Kıbrıs’ın kuzey ve güneyindeki köy ziyaretleri anlatılıyor.
Bu köylerden biri de Cihangir (Abohor) idi… Cihangir’i gezerken köylüler bölgedeki atış alanından şikâyet ediyorlardı. Şikâyetin gerekçelerinden biri de köy içinde kalan ağıllarını köy dışına çıkarmak isteseler bile yer olmadığıydı!

Sözünü ettiğim kitapta şöyle geçiyor ağıl ve atış alanı sorunu;
Köyün başka büyük bir sorunu da ağıllar… Her köyün başında bela olan bir sorun. Köyün dışına çıkmaya hazır hayvancılar ama ya yer olmamasından ya da olan yere rağmen alt yapının götürülmemesinden kaynaklanan sorunlar. Cihangir’de yer bile yok. Köyün civarındaki atış alanı devlet arazisi içinde kalmış. Ağıl sahipleri çıkmak isteseler bile atış alanı etkisi altında kalacak bir yerlere çıkabilirler. Düzova ağılları da öyle bir yerdeymiş zaten.
Köydeki yurttaşlardan biri “ineklerin başları üzerinden kovanlar geçiyor, ben o inekten nasıl verim beklerim ki?” diyor.

Şimdi ineklere uygun yerler bulundu mu, yeni bir ağıl bölgesi oluşturuldu mu bilmiyorum ama en azından insanlar Beyköy’e yani sözünü ettiğim bölgeye yeni bir alayın yerleştirilmesi düşüncesinden oldukça rahatsızlar.
Biliyorsunuz Ercan Havaalanı özele devredilirken şimdiki terminalin karşı tarafında bulunan yere yani askeri alanın olduğu yere yeni bir terminal binası yapılması planlanmıştı. O terminal binasının yapılması için de askerin bölgeden çıkması gerekiyordu. Çözümü yetkililer Beyköy’de buldular. Ancak bu kez bölge halkı rahatsız oldu.

Çünkü dediğim gibi zaten 12 yıl önce bile ve hatta daha da eskiye uzanan bir sürede bölge halkı zaten atış alanından rahatsızlıklarını defalarca dile getirmişlerdi. Oysa o alayın oradan kalkması veya atış alanına bir çözüm bulunması bir yana, şimdi başka bir alay daha gelecek.

Vatandaş “asker arasında sıkıştık kaldık” dedi dünkü gazetemizde manşetten verdiğimiz Didem Menteş’in haberinde…

‘Köylerimiz ve İnsanları’ kitabını hazırlarken, kuzeydeki köyleri toparlarken ve yayına verirken amaçlarımdan biri de buydu; 10-12 yıl içinde gezdiğim köylerde bugün bir değişim yaşanıyor mu? Evet, değişim yaşanıyor ama iyiye doğru değil, geriye doğru bir değişim var. En azından sözünü ettiğimiz Değirmenlik, Beyköy, Cihangir, Yeniceköy, Kalavaç köylerinde asker ve atış alanı sorunu büyüyerek devam ediyor.

Bu yazı toplam 1637 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar