1. YAZARLAR

  2. Eren Şişik

  3. İlk gol sendromu…
Eren Şişik

Eren Şişik

İlk gol sendromu…

A+A-

K-Pet Süper Lig’de alt sıraları yakından ilgilendiren maçta Bostancı Bağcıl ile Yeniboğaziçi takımları karşı karşıya geldi. Kuşkusuz iki takım için de çok çok önem arz eden bir karşılaşma olduğu ortadaydı. İki takım da bunun bilinciyle maça temkinli başladı ve maçın ilk yarısında 2 pozisyon dışında çok da fazla etkili ataklar göremedik. Maçta kazanan Yeniboğaziçi takımı oldu ve aldığı galibiyetle rakibini de altına alarak uzun bir aradan sonra ilk kez küme düşme hattının dışına kendisini attı. Ha Yeniboğaziçi bu maçta mükemmel mi oynadı? Hayır. Ama rakibi karşısında akıllı ve gücünü bilen bir oyun oynayarak istediğini aldı.

Yeniboğaziçi’nin doğruları çoktu. Özellikle savunmada çok derli toplu ve hatasız bir günü geride bıraktılar. Bu da maçın kazanılmasında bana göre en önemli unsurdu. Halil Çimendağ’ın gelişiyle savunmada iyi bir Yeniboğaziçi izlemeye başladık.

Daha önceki antrenörlerde Yeniboğaziçi’nde beklerin sürekli bindirdiği ancak geriye dönemediği çok maçlar izledik. Ancak Çimendağ’ın gelişiyle bekler de gücünü bilerek daha az hücuma çıkmaya başladı. Bu gibi alt sıralarda oynayan takımların da yapması gereken önce savunmasını sağlama almaktır.

Zira alt sıralardaki takımların hemen hemen hepsinde gözlemlediğim şey, golü yedikleri anda oyundan koptuklarıdır. Orta alanda Diallo, Mehmet Çağakan ve İbrahim Gökova iyi işler yaptı. Bostancı Bağcıl orta sahasına nefes aldırmadı, kaleye döndürmedi ve özellikle Raif Selden’e çok fazla alan vermedi. İleride Blessing Bostancı Bağcıl savunmasını çok fazla zorladı. İleride baskı yaptı ve geçtiğimiz haftalarda Stelios önderliğinde ‘savunmadan düzenli çıkan’ bir görüntü veren rakibinin geriden oyun kurmasını engelledi.

Ramadan Ağdaç her ne kadar maça tutuk başlasa da oyundan hiç kopmadı ve gösterdiği mücadele ile gollerini de atmasını bildi. Ramadan’ı uzun zamandır takip ediyorum ve alt liglerden gelen bir oyuncu olarak Süper Lig’de iyi işler yapan bir oyuncu. Yaşının genç olması ve gelişime açık olması en önemli artısı.

Liglerimizde oynayan en iyi sol ayaklardan biri konumunda. Dün de çok koştu ve maçı çok istedi.

Bostancı Bağcıl’da ise istikrarsızlık sürüyor. Geçtiğimiz haftalardakinin aynısı oldu. Bostancı Bağcıl golü yedikten sonra oyundan kopuyor. Maçın ilk 60 dakikasında iyi mücadele eden, rakibe alan vermeyen, pozisyon vermeyen Bostancı Bağcıl yediği golün ardından maçtan koptu. Kendi evinizde sizin altınızda olan ve birebir rakibiniz konumundaki Yeniboğaziçi karşısında böyle oynamaya hakkı yoktur. Bu maçı kazansa 2 maçlık bir kredi elde edecekti. Ancak şimdi küme düşme hattına girdi. Uzun yıllardır izlediğim en kötü Bostancı Bağcıl takımını seyrediyorum. Bülent Aytaç hocamın işi çok zor. Elinde çok dar rotasyonlu ve belirli özelliklere sahip oyuncular var. Ufuk, Zihni, Kittos ve Raif dışındaki tüm oyuncular kapalı kutu. Ne yapacakları belli değil.

Muhammed oyunda olduğu sürede orta alanda çok top kaybetti. Bahri aldığı tüm topları ezdi. Cahit sol kanatta çok top ezdi, aldığı topları olumsuz kullandı. Bostancı Bağcıl’ın derhal toparlanması ve kendine gelmesi gerekli. Bu işin şakası yok. Yeniboğaziçi bir hava yakaladı, Mormenekşe ucu ucuna puanlar kaybetti. Bostancı Bağcıl yenildiği her maçta farklı kaybetmeye başladı. Bu ilk gol sendromunu üzerinden atmazlarsa ileride başları çok ağrıyacak. Bir de Kaan Savaşkan’a ayrı bir parantez açayım. Genç ve gelecek vaat eden bir oyuncu. Ancak bu sezon saha içindeki davranışları hiç hoş değil. Şunu bilsin ki futbol nankör bir oyundur.

Zamanında sizi göklere çıkaranlar, günü geldiğinde sizi yerden yere de vurur. Saha içinde herkesten çok konuşan, gereksiz bir sertlik içinde oynayan bir görüntü veriyor. Umarım bu böyle devam etmez.

Maçın hakemi Mehmet Malek tecrübesiyle kusursuz bir maç yönetti. Malek hocam genç hakemlere örnek olmalıdır. Tüm pozisyonların içinde ve en yakınında, aldatmalara gelmeyen ve maça tam konsantre olmuş bir görüntüyle iyi bir maç yönetti.

 

Bu yazı toplam 1336 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar