1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Dört Kıbrıslıtürk’ün öldürülmesine Akritas Örgütü Başkanı olarak İçişleri Bakanı Polikarpos Yorgacis de karıştı…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“İkinci toplu mezar Aşşa ile Afanya arasındadır…”

A+A-

 

POLITIS gazetesi, dünkü sayısında Sotiris Barutis imzasıyla yayımladığı manşet haberde, Aşşalı (Paşaköy) “kayıplar”dan geride kalanların 1990’lı yıllarda askeri bir operasyonla boşaltılmış olan mezarlarından çıkarılan insan kalıntılarının ikinci bir gömü yerine götürüldüğünü belirterek, bu gömü yerinin Google haritasını yayımladı.

Gazete iki toplum lideri Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’in son zamanlarda “Kayıplar hakkında bildiklerinizi paylaşın” şeklindeki televizyon çağrılarından etkilenen bir Kıbrıslıtürk’ün kendilerini arayarak bu ikinci olası gömü yeri hakkında bilgi verdiğini, kendilerinin de burayı ziyaret ettiğini ve ikinci bir tanık bularak bu olası gömü yerini doğruladıklarını yazdı.

Gazete, manşet haberinde özetle şöyle dedi:

***  İki toplum lideri Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı’nın insancıl kayıplar konusunda insanların bildiklerini paylaşmaları yönünde yaptığı çağrı, meyvasını veriyor…

***  Gazetemiz POLITIS geçen hafta çok iyi bilgi sahibi bir Kıbrıslıtürk kaynaktan, Aşşa’da 1990’lı yıllarda boşaltılmış bir toplu mezarla ilgili (ikincil) gömü yeri hakkında bilgi aldı – bu nokta, Aşşa (Paşaköy)- Afanya (Gaziköy) arasındaki yörede bir yerdir ve 1990’lı yıllarda düzinelerce kayıp Kıbrıslırum’dan geride kalanlar oraya gömülmüş.

***  Aynı kaynağa göre bu (ikinci) noktaya gömülmüş olan kemikler 100’den fazla kayıba aittir.

***  Bu bilgiyi gazetemize veren kaynağın yanısıra ikinci, bağımsız bir şahıs da verilen bilgileri iki gün önce gözden geçirip inceleyerek bunu teyid etti.

Geçtiğimiz Cuma öğleyin gazetemiz POLİTİS, elindeki bilgileri Cumhurbaşkanlığı İnsani İşler Komiseri Sayın Fotis Fotiu’nun yanısıra Kayıplar Komitesi Kıbrıslırum Üyesi Sayın Nestoros’un Ofisi’yle de paylaştı.

***  Elde ettiğimiz bilgilere göre, burası Afanya ile Aşşa köyleri arasında birkaç dönümlük bir arazidir. Düzinelerce kayıp şahsın kemikleri bulundukları yerden boşaltılarak buraya tekrar gömülmüşler. Burası birincil gömü alanı değildir. Kaynaklarımıza göre bu mezar boşaltma hareketi gizlilik içerisinde sözü edilen dönemde Türk ordusu tarafından gerçekleştirildi.

***  Eğer bu bölgede kazı yapılarak bu anlatılanlar teyid edilirse ve Türk işgali esnasında kayıp edilmiş olanların kemikleri olduğu yönünde kimliklendirme yapılırsa, bu, yıllardır kuşkulanılan şeyi doğrulamış olacak. O dönem kayıp yakınları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi çeşitli mahkemelerde Türkiye’ye karşı çeşitli davalar açarak 1974’te Türk ordusu tarafından tutuklanan yakınları hakkında bilgi talep etmişlerdi – bu dönem bu mezarların bu yönde kanıt bulunamaması güdüsüyle boşaltıldığı söyleniyordu.

***  (İlk gömü yerlerinde) Kayıplar Komitesi tarafından Aşşalı kayıplardan geride kalanları bulmak üzere yapılan kazılarda da yalnızca küçük insan kalıntıları bulunması bir tesadüf değildi…

***  Bilindiği gibi 2009-2010 yılları arasında Kayıplar Komitesi tarafından 84 kayıp Aşşalı için bölgede kazılar yapılmış ve sonuçlar son derece büyük düşkırıklığı yaratmıştı. Bu kazılarda kayıplara ait kemiklerin büyük çoğunluğunun oradan taşındığı anlaşılmıştı. Bu kazılarda ancak dört kayıp şahsa ait bütün iskeletler ve üç kişiye ait kısmi iskeletler bulunabilmiş, bazı insan kalıntıları da sıra kuyulardan çıkmıştı. Kayıp Aşşalı gruptaki insanlardan ancak ufak kemik parçacıkları kalmıştı geriye…

***  POLITIS olarak sözü edilen (ikinci) olası gömü yerini ziyaret ettik ve orayı kolayca bulduk. Burası Aşşa’yla Afanya’yı birleştiren yola paralel bir noktadadır, solunda da Angastina’ya giden yol vardır. Sonraları buraya ağaçlar ekmişler ve küçük bir orman olmuş… Burası tellenmiştir… Çeşitli dönemlerde burası askeri bölge muamelesi görmüştür. Öğrendiğimize göre Kayıplar Komitesi’nin kazı yapacağı askeri bölgeler listesinde bu yer yoktur. Bu da bu bilgiye ek bir değer katıyor.”

 

(POLITIS – Sotiris BARUDİS – 21.2.2016)

Bu yazı toplam 1542 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar