1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. İki toplumdan gençlere yaz aylarında fırsatlar… 2
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

İki toplumdan gençlere yaz aylarında fırsatlar… 2

A+A-

***  İki toplumlu Kıbrıs Dostluk Programı (The Cyprus Friendship Programme CFP) yedinci yılında…

Kıbrıs Dostluk Programı 2015 yaz aylarına yönelik fırsatlarla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Trodos’daki iki toplumlu kamp: 20-26 Temmuz 2015

Temmuz 2013 ve Temmuz 2014’de CFP Trodos dağlarındaki Aynikola köyünde gençler için iki toplumlu bir kamp düzenledi.  Üçüncü bir kap Temmuz 2015’te düzenleniyor.
Kampa katılan gençler yakın geçmişte kamp alanına çevrilmiş olan eski bir Kıbrıslı Türk okulunda konakladılar. Birbirlerini tanımadan kampa gelen gençler,  atölye çalışmaları, tartışma ve oyunlar aracılığıyla tek bir ekibe dönüştüler. .  2013’te kampa katılan bir genç “Kampa iki grup olarak gittik ve tek bir grup olarak geri döndük” derken,  2014 yılında kampa katılan bir diğer genç ise “Ayrı olarak bizler iki toplumun iki ferdiyiz oysa birlikte iki kızkardeşiz” diyerek  duygularını aktardılar.  CFP kampına katılan gençler,  Amerika’ya giden gençlerle programın barışın inşası üzerine yaptığı aktivitelere de katılacaklardır.

Amerika’ya yapılan bir yolculuktan veya Kıbrıs’taki bir kamptan daha fazlası:
CFP yalnızca ABD’ye seyahat etmekten veya Trodos dağlarında bir kamp yapmaktan ibaret değildir. Gençler ve aileleri de tüm bir yıl boyunca Kıbrıs’ta Kıbrıslı koordinatörlerce organize edilen barışın inşası çalışmalarına katılırlar.
Bunlar:
• Okullarda ve gençlik klüplerinde kendi toplumlarından gruplara sunumlar yapmak
•   İki toplum medyasında,  televizyonda, radyoda ve gazetelerde güçlü biçimde yer almak
•     Nobel Barış ödüllü Başpiskopos Desmond Tutu, Başkan Jimmy Carter ve Lakhdar Brahimi ile Kıbrıs’ta iki toplumun kayıp kişileri ile ilgili bir belgeselin hazırlanmasına yardım etmek  (http://theelders.org/article/cyprus-digging-past-search-future ).
•   Kıbrıs Dostluk Programı’nın başlıca özelliği olan Kıbrıs’ta hepimizin yeterince acı çekmiş olduğu gerçeği hakkında farkındalık yaratmak. Örneğin CFP’li gençler Kıbrıs’ın coğrafik merkezinde bir halka oluşturup iki toplumun kayıpları adına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Bu, derin yaraların iyileşmesi adına çok değerli bir andı (http://ireport.cnn.com/docs/DOC-580337 ).

Başvuru Süreci
Gençler, sadece Amerika’daki programa veya sadece Trodos’daki kampa veya her ikisine de başvurabilirler. 2015 Programları için son başvuru tarihi 23 Şubat 2015’tür.
Konuyla ilgili belgelere  ulaşabilmek için: www.cyprusfriendship.org adrese girdikten sonra, ‘CFP in Cyprus’u tıklayınız ve daha sonra da ‘CFP Application Materials’ı tıklayınız. Burada iki tane önemli bilgiye ulaşacaksınız.
(1)   2015 yazı için başvurular
(2)   2015 grubuna başvuran gençler ve aileleri için gerekli bilgiler
CFP’ye başvurmakla ilgilenen tüm aileler ve gençler daha fazla bilgi alabilmek için 99-498531 veya 05428564828 numaralı telefonları arayabilirler.”

Bu yazı toplam 1826 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar