1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. İki toplumdan gençlere yaz aylarında fırsatlar… 1
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

İki toplumdan gençlere yaz aylarında fırsatlar… 1

A+A-

 

İki toplumlu Kıbrıs Dostluk Programı (The Cyprus Friendship Programme CFP) yedinci yılına giriyor ve 2015 yaz aylarında iki toplumdan gençlere buluşarak birlikte barış konusunda birlikte çalışma fırsatları yaratmaya devam ediyor. Kıbrıs Dostluk Programı, iki toplumdan eşit sayıda genç seçiyor ve bunları ikişer ikişer gruplar halinde ABD’de yaz boyunca kalacakları gönüllü ailelerin yanlarına yerleştiriyor… Kıbrıs Dostluk Programı yaz aylarında Trodoslar’da kamp da düzenliyor. Gerek gençler, gerekse aileleri bir araya getirilerek yıl boyunca çeşitli anlamlı etkinlikler düzenliyorlar. Hem gençler arasında iletişim kuruluyor, hem de Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum aileler birbirini tanıma fırsatı elde ediyorlar.
Kıbrıs Dostluk Programı,  2015 yaz aylarına yönelik gençlere sunulan fırsatlarla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Bölünmüş bir ülkede birleşen insanlar…”
“Şimdi yedinci yılında olan Kıbrıs Dostluk Programı (The Cyprus Friendship Programme, CFP) Kıbrıs’ın gençleri ve aileleri için tamamen gönüllülük esasına dayalı, iki toplumlu bir barış projesidir. Amaç iki toplumun gençleri arasında arkadaşlık ve güven ilişkileri yaratmak ve önyargının yerini umudun almasını sağlamaktır. İki toplumlu bir Kıbrıslı koordinatörler takımının iki toplumdan eşit sayıda genç seçmelerinin ardından, gençler diğer toplumdan çok iyi bir arkadaşlık kurabileceklerine inandıkları hemcinsinslerinden bir kişi  seçerek  ikili bir ekip oluşurlar… Kızlar ayrı ekipler, erkekler ayrı ekipler oluşturmaktadır.  Her ekip aracılığıyla, bu gençlerin aileleri de bir araya gelmekte ve barış çabalarının etkisini artırmaktadır.
•   Başvurabilecek gençlerin 15 ile 18 yaş arası olmaları, son sınıfta olmamaları ve anne veya babalarından en az birinin Kıbrıslı olması gerekmektedir.

Amerika’da dört hafta : Temmuz 2015
Temmuz ayında sayıları 4 ekip ile 7 ekip arasında değişen beş grup Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat ederler ve özenli bir süreçten geçerek seçilen ve gençlerin misafirliği boyunca onların tüm masraflarını karşılayan aileler tarafından ağırlanırlar. Temmuz 2014’de 60 genç (30 ekip) Virginia, Maryland, Portland Oregon, Atlanta Georgia ve New Hampshire eyaletlerine seyahat ettiler. Bir ay boyunca her ekibin bir aileyle yaşaması, ekiplerin dostluklarının derinleşmesinin yanısıra onları ağırlayan ailelerle de güçlü bağlar kurmalarını sağlar.

Ziyaretleri boyunca her 4-7 ekiplik grup üçüncü dünya ülkelerine gönderilmek üzere bisiklet tamir etmek, Martin Luther King Merkezi’nde şiddetten uzak durma üzerine atölye çalışmalarında bulunmak, çevresel sürdürülebilirlik hakkında bilgi edinmek, Rotari klüplerine ve yerel medyaya CFP ve CFP’nın adaya getirdiği umut hakkında sunumlar yapmak, ve fiziksel etkinliklerle birbirine  güveni geliştirmek gibi anlamlı aktiviteler için birçok kez bir araya gelirler. Tüm aktiviteler aynı zamanda gençleri ağırlayacak aileleri de seçen, kendilerini bu işe adamış ABD’deki CFP gönüllüleri tarafından organize edilir.

 

DEVAM EDECEK

Bu yazı toplam 2244 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar