1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Hristofyas’tan Anastasiadis’e: “Cesaretini toplayıp Grivas’ı ve EOKA-B’yi kına!...”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Hristofyas’tan Anastasiadis’e: “Cesaretini toplayıp Grivas’ı ve EOKA-B’yi kına!...”

A+A-

Lefkoşa, 24 Temmuz 2015 (T.A.K.): Kıbrıslırum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas halefi Nikos Anastasiadis’e “Cesaretini toplayıp, başımıza bu felaketleri getiren cuntanın suç ortakları Grivas’ı ve EOKA-B’yi kınasın” diye seslendi.

Simerini haberi “Hristofyas Başkan Anastasiadis’ten ve Sağ’dan İtiraflar İstiyor... Grivas’ı Kınayın.. Yıldönümü Etkinliğindeki Konuşmasında, Akıncı’nın Ardından, Anastasiadis’in de Cesaretini Toplayıp Grivas’ı ve EOKA-B’yi Kınamasını İstedi” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Hristofyas, “Dikomo (Dikmen) 1974” isimli örgüt tarafından 15 Temmuz 1974 III. Makarios’a darbe ve 20 Temmuz Harekâtı’nın yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Akıncı’nın “Barış Harekatı aslında savaştı” sözlerine mukabil Anastasiadis’in de samimi itiraflarda bulunması gerektiğini söyledi.

“1960’tan sonra Kıbrıs Cumhuriyeti’ni, budanmış olsa bile, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin ortak kazanımı olarak kucaklayıp, üzerine yüklenen taahhütlerden kurtarmak için mücadele edemememiz talihsizliktir” vurgusu yapan Hristofyas, özetle şunları söyledi:

“Kıbrıs Cumhuriyeti’ne Rum tarafındaki milliyetçilik Enosis’e bir adım olarak yaklaştı, Kıbrıs Türk tarafındaki milliyetçilik de taksimin ileri götürülmesi olarak…

Tarihin bu gerçeği bugün toplu mezarlarda gömülü olabilir ancak gün ışığına çıkacak, bu nedenle olguları adlarıyla söylemeliyiz. Sağ da, aşırı sağ da samimi itiraflarda bulunmalıdır. Sayın Anastasiadis kısa süre önce Anavatanların oynadığı rolden söz etti. Derhal kendisine şahsının ve partisinin birkaç yıl önce, Anavatanların rolünden söz ettiği için Dimitris Hristofyas’ı kınadığı hatırlatıldı.

“AKINCI’NIN AÇIKLAMASI BİR DAVET OLMASINA KARŞIN...”

Sayın Anastasiadis’in en azından şimdi bu itirafta bulunması olumludur. Akıncı’nın açıklaması kendisine bir davet olmasına karşın Anastasiadis’in yapmadığı şey; cesaretini toplayıp, başımıza cuntanın getirdiği bu felaketlerin suç ortağı olan Grivas’ı ve EOKA-B’yi kınamaktır.

“KENDİ SİYASİ CEPHESİ VE PARTİSİNİN KOL KANAT GERDİĞİ GÜÇLERİ KARŞISINDA BULACAK”

Anastasiadis’in toplumlararası müzakerelerde cesaretle, bizim zamanında vardığımız yakınlaşmalar temelinde ilerlerse derhal, kendi siyasi cephesinin ve kendi partisinin kol kanat gerdiği güçleri karşısında bulacağına inanıyorum.

Müzakerelerin devam ettiği şu an, yaraya parmak basma cesareti gösterme zamanıdır. Sağın ve aşırı sağın, bu ülkenin sözde ‘aptalların’ değil cuntaya ve EOKA-B faşizmine hizmet edenlerin kurbanı olduğunu itiraf etsin. Bu ülkede cezalandırılmamış suçlar işlendiği itiraf edilsin.”

“AKEL İLE DİSİ’NİN BİRLİKTE YÜRÜDÜĞÜNÜ TRİBÜNLERE OYNAMAK İÇİN SÖYLÜYORLAR”

Kıbrıs sorununda AKEL ile DİSİ’nin birlikte yürüdüğü söylemlerine karşılık “tribünlere oynamak için tartışma açıyorlar” vurgusunu yapan Hristofyas “Buna, söyleyenler bile inanmıyor çünkü gerçeği biliyorlar. AKEL’in Kıbrıs sorununda ilkeler politikasını izleyerek her zaman tutarlı davrandığını biliyorlar.”

ANASTASİADİS’İN İTİRAFLARI...

Gazete Nikos Anastasiadis’in aslında 20 Temmuz gecesi Rum Başkanlık Sarayı’nda düzenlenen etkinlikte önemli itiraflarda bulunduğuna işaret ederek özetle şunları aktardı:
“Geçmişte yapılan suç nitelikli hatalardan söz etti ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kısa tarihinde imkânsızı isteyerek akrobasiler yaptığımızı, faaliyetlerimiz ve ihmallerimizle kibirli birilerinin devleti, meşruiyeti, egemenliği ve ülkemizdeki demokrasiyi yıkma çabasıyla silahlarını kardeşlerimize çevirmesine olanak tanıdığımızı kabul etmemizi istedi.

Başkan Anastasiadis, 15 Temmuz 1974’te Başkanlık Sarayı’na ateş ederek seçilmiş cumhurbaşkanını öldürmek isteyenin; anayasayı, ülkeyi ve demokrasiyi korumakla mükellef organ olmasına rağmen cuntanın kontrolündeki Milli Muhafız Ordusu olduğunu söyledi.”

(SİMERİNİ’den aktaran TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni – 24.7.2015)

Bu yazı toplam 2143 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar