1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Hitler de çocuk yardımı yapıyordu!
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Hitler de çocuk yardımı yapıyordu!

A+A-


Adolf Hitler, uyguladığı faşizm ile Avrupa’yı yakıp kavuran, milyonlarca canın ölümüne sebep olan ve sonra da Sovyet güçlerin Berlin’e girmesi üzerine 1945’te bir yer altı sığınağında eşi Eva Braun ile birlikte intihar ederek yaşamına son veren bir yaratık! İşte bu Hitler, iktidara gelmesinin ikinci ayında, yani 1933 yılında yeni evliler için 1000 Mark destek kredisi dağıtmaya başlamış.

Birinci çocuk doğduğunda çiftler 1000 Mark'ın dörtte birini geri ödemede eksik ödeme hakkını kazanıyordu. İkinci çocuk doğduğunda ise ikinci çeyrek de geri ödemeden düşülüyordu. Üçüncü çocukta üçüncü çeyrek düşülüyor ve dördüncü çocuk da doğarsa bütün borç ödenmiş oluyordu.

Bunu da kadınları sadece anneliğe teşvik etmek, kariyerlerinin sadece annelik olmasını teşvik etmek içindi. Bir de ‘arian’ ırkının çoğalması için bu uygulamaya geçmişti. Arian ırkı (üstün ırk, saf ırk) açarsak beyaz tenli, sarışın, mavi gözlü ırk yaratmak Hitler’in amaçları arasındaydı.

Hitler ayrıca 3K adının verildiği uygulamayla da yani ‘Kinder, Kirche, Küche’ (Çocuk, Kilise, Mutfak) üçlemesiyle kadınları kategorize etti ve bu üçleme uygulamasıyla kadınları işlerinden kovdu, doktor, avukat, öğretmen kadınların işlerine son verildi, kadınların işlerinden kovulmasıyla boşalan yerlere de erkekleri yerleştirdi. Bunu yaparken de Hitler’in gerekçesi işsizliği azaltmaktı! Çünkü işsizlik istatistiği rakamlarının içinde kadın sayısına yer vermiyordu. Bu mantıkla da erkekler işe yerleşince işsizlik oranı düşmüş oluyordu.
1939 yılında neredeyse hiçbir profesyonel kadının işi kalmamıştı.

Kadınlar için bir ayrıcalık daha düşünmüştü! Şişman kadın istemiyordu, sağlıklı olmalıydılar ama bunun nedeni daha fazla çocuk etmek, arian ırkını daha da çoğaltmak içindi. 

Hitler faşizminin dünyayı yakıp kavurduğu yıllardaki bu uygulamaları şimdi Türkiye’de uygulanmaya çalışılan bazı şeyleri çağrıştırmıyor mu?

Türkiye’de şimdi saf bir ırk yaratmak gibi bir düşünce var mı bilmiyorum ama AKP iktidarının Beyaz Türkler’den (varlıklı, elit tabaka) iktidarı devralmasıyla başlayan dönemde Esmer Türklerin (az gelirli, varoşlar) Türkiye’de önemli bir sermaye birikimine ulaştıkları gizli değil.

TC Sağlık Bakanı’nın “kadınların en iyi kariyeri anneliktir” açıklaması ve bu dönemde yeni uygulamaya geçilmesi düşünülen bir çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL’lik devlet katkısı yukarıda anlatılanların sanki bir kopyası gibi… Bu uygulamada yardım yapılacak çiftler seçilecek mi, başka kriterler konacak mı açık değil ama çoğu insana güzel bir uygulama gibi görünen bu durum, Alman faşizm dönemini çağrıştırması açısından da ilginç bir durum olarak göründü bana ve buraya almak istedim.

Bu yazı toplam 2562 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar