1. EDİTÖRLER

  2. Derya Ulubatlı

Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Henüz 18 yaşındaydı, yanlışlıkla Kambilli’ye gitmişti…

A+A-

Kıbrıs: Anlatılmamış Öyküler…

Caramel_cy@yahoo.com

***  Okurlarımızın yardımlarıyla bir “kayıp” ailesi daha huzura kavuştu… Kambilli’de okurlarımızın bize, bizim de Kayıplar Komitesi’ne gösterdiğimiz kuyuda kalıntıları bulunan “kayıp” Panayotis Karaolis, Litrodondas köyünde defnedildi…

Okurlarımızın yardımlarıyla bir “kayıp” ailesi daha huzura kavuştu…

Kambilli’de (Hisarköy) yıllar önce okurlarımızın bize, bizim de Kayıplar Komitesi’ne iki kez gösterdiğimiz ve geçtiğimiz yıllarda kazılan bir kuyuda kalıntıları bulunan “kayıp” Panayotis Karaolis, dün Litrodondas köyünde düzenlenen cenaze töreniyle ailesi tarafından defnedildi.


1974’te savaş patlak verdiğinde henüz 18 yaşında askerliğini yapmakta olan Panayotis Karaolis, yanlışlıkla Kambilli’ye gitmişti… Burada bir evde tutulan Panayotis, daha sonra öldürülerek bir kuyuya atıldı.
Yıllar önce okurlarımız bizi arayarak ısrarla bu köyde bir “kayıp” Kıbrıslırum gencin gömülü olduğunu anlatmışlar, bize kuyunun yerini de göstermişlerdi. Biz de Kayıplar Komitesi yetkililerine iki kez bu kuyunun yerini göstermiş ve kuyunun kazılabilmesi için arazi sahibi aileden izin alınmasında da Kayıplar Komitesi’ne yardımcı olmuştuk.
Kayıplar Komitesi’nin göstermiş olduğumuz kuyuda yaptığı kazılar sonucunda bu “kayıp” gençten geride kalanlara ulaşılmıştı.


Kayıplar Komitesi’nin daha sonra yaptığı DNA testleri sonucunda bu “kayıp” gencin, henüz 18 yaşında, Litrodondas köyünden Panayotis Karaolis olduğu anlaşılmış ve ondan geride kalanlar ailesine geri dönüş sürecine girmişti.
Dün Litrodondas köyünde yapılan cenaze töreniyle ailesi “kayıp” Panayotis Karaolis’ten geride kalanları defnetti.
Biz de bu 18 yaşındaki “kayıp” Kıbrıslırum gencin nerede gömülü olduğunu bize gösteren, bu konuda bildiklerini paylaşan Kambillili okurlarımıza sonsuz teşekkürler ederken, gösterdiğimiz kuyuda kazı yürüten Kayıplar Komitesi’ne de “Çok mersi” diyoruz. Ve genç Panayotis Karaolis’in ailesinin acısını paylaşıyoruz…

Bu yazı toplam 1636 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar