1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Hem bulunan kemik kalıntıları, hem kimlik tespitleri azaldı…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Hem bulunan kemik kalıntıları, hem kimlik tespitleri azaldı…”

A+A-

Kıbrıslırum Başkanlığı İnsani Konular Komiseri Fotis Fotiu: “Hem bulunan kemik kalıntıları, hem kimlik tespitleri azaldı…”

Kıbrıslırum Başkanlığı’nın İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu, kayıplara ait kemik kalıntı sayısında azalma olduğunu, bu yıl sadece 17 kişiye ait kemik kalıntısının tespit edildiğini ifade etti.
Fileleftheros gazetesine göre Fotiu, “Girne Belediyesi”nin etkinliğinde yaptığı konuşmada, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarından bahsetti.
Fotiu, geçmiş son üç yılda gerçekleştirilen kazılarda 68, 65 ve 55 kişiye ait kemik kalıntısının bulunduğuna da dikkati çekti.
Kimlik tespit çalışmalarında da azalma olduğunu söyleyen Fotiu, geçen yıl 157, 2013 yılında 124 kimlik tespiti yapılırken bu yıl sadece 19 kimlik tespiti yapıldığını belirtti.
Fotiu, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarının sonuç vermeye başladığı 2006’dan itibaren 967 kişiyle ilgili kazı gerçekleştirildiğini, bunlardan 583’üne kimlik tespiti yapıldığını belitti.
Kimlik tespiti yapılanların ise 440’nın Kıbrıslırum, 143’nün ise Kıbrıslıtürk olduğunu söyleyen Fotiu, Kıbrıslırum tarafının, Kıbrıslıtürk kayıplarla ilgili olarak mutlak işbirliği içerisinde olduğunu, ancak diğer taraftan ve özellikle Türk ordusu tarafından aynı işbirliğinin bulunmadığını anlattı.
(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 2.7.2015)

------------

KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

Çatoz ve Galatya’da kazılara devam…

Kayıplar Komitesi’nin “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları aramakta olduğu kazılara kesintisiz biçimde devam ediliyor.
Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Antropolog Okan Oktay’dan aldığımız bilgilere göre adamızın kuzeyinde beş bölgede, güneyde ise iki noktada kazılar sürdürülüyor.
Üç ekip Lapta’da geniş bir alanda kazıları devam ettirirken, bir ekip de Akçiçek’te (Siskilip) tavuk çiftliği yöresinde bir kazıyı tamamlayarak başka bir noktada kazılara başladı.
Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinden bir diğeri Demirhan’da (Trahoni-Tirfon) bir kuyu kazısını tamamlayarak ikinci kuyu kazısına geçti.
Kayıplar Komitesi’nin bir başka ekibi Çatoz’da cami avlusunda kuyu kazısını sürdürüyor. Kuyunun ağzında bulunan kemik kalıntılarının yeni olmadığı ve bunların eski çağlardan kalma kemikler olduğu anlaşıldı… Cami avlusunda ve bu bölgede bulunan başka kuyularda da kazıların sürdürülmesi bekleniyor.
Galatya’da ise gölde yürütülen kazılarda iki “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulundu ve bu kazı da sürdürülüyor.
Adamızın güneyinde ise biri Larnaka’da, diğeri de Strovulos yöresinde iki kazı devam ediyor.
Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1358 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar