1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. Pembe gözlüklerim nerede?
Çağın Özılgaz

Çağın Özılgaz

Hayal Gerçek Oluyor – European Rally Championship

A+A-

Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu’nun (KKTOK), Cyprus Automobile Association (Kıbrıs Otomobil Kulübü-CAA) ile ortaklaşa organize ettiği, Avrupa Ralli Şampiyonası (European Rally Championship-ERC) hakkında bilgi ve görüşlerini almak için KKTOK Ralli Komitesi Başkanı Tigin Kişmir ile bir röportaj gerçekleştirdik. Samimi açıklamalarda bulunan Kişmir, “ERC gibi Uluslararası bir organizasyonu ülkemizde yapmak hayaldi, gerçek oluyor” dedi.

Çağın Özılgaz: KKTOK Başkanı sayın Hasan Macila, ilk kez 2013 Şampiyonlar balosunda telaffuz etmişti ERC rallisini. Bu çok önemli organizasyonun bugüne nasıl geldiğini bize kısaca anlatırmısınız?
Tigin Kişmir:
Eylül 2013’ten beri temaslarımız devam etmektedir. İlk toplantımızı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Olimpiyat evi’nde gerçekleştirmiştik. O günden sonra defalarca Birleşmiş Milletler’in nezdinde ara bölgede gerçekleşen toplantılarla biraraya geldik. Bir çok konu üzerinde uzun soluklu müzakereler gerçekleştirdik. Her geçen gün yeni bir gelişme ile heyecanımız artıyor. Artık organizasyon son şeklini almaya başladı. Ülkemizde böyle bir organizasyonla tabuları, spor organizasyonu ile aşmanın sabırsızlığını yaşıyoruz.

Ç.Ö: Söylediğiniz gibi bu çok büyük bir organizasyon ve gelecek için çok önemli bir adım. Peki bu organizasyonun ortak yapılması fikri nasıl çıktı?
T.K:
Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu başkanı sayın Hasan Macila ile Cyprus Automobile Associastion Başkanı sayın Antonis Michaelides’in uzun zamandır hayalini kurduğu iki toplumlu bir organizasyon hedefi ile yola çıkıldı. Avrupa Birliği ile Birleşmiş Milletlerin de desteği ile görüşmeler daha sağlam bir tabanda devam etti ve bu güne kadar geldi.

Ç.Ö: Peki organizasyon hakkında bilgi verirmisiniz?
T.K:
Kıbrıs Rallisi, 19-21 Eylül tarihlerinde, 3 gün sürecek bir organizasyondur. Avrupa Ralli Şampiyonası’nın bir ayağı olan ralli ayni zamanda Orta Doğu Ralli Şampiyonası’na (Middle East Rally Championship -MERC) da puan verecek. FIA tarihinde ilk kez bu iki şampiyona bir organizsyonda gerçekleşecek ve yaklaşık 60 yarışmacının katılması bekleniyor. 15 etaptan oluşan ralli, 232 kilometresi özel etap olacak şekilde, 774 kilometreden oluşuyor.%65 toprak, %35 asfalt özellikli bu rallinin açılış etabı, “Down Town” adıyla Lefkoşa’nın içinde yapılacak etap olacak.

Ç.Ö: Bu organizasyona Kıbrıslı Türk ralliciler de katılabilecekler mi?
T.K:
İsteyen tüm yarışmacılarımız bu ralliye katılabilecek. Katılmak isteyen yarışmacılarımızdan araçlarının homologesi devam edenler, araçlarının özelliklerine göre kendi sınıflarında, araçlarının homologesi olmayanlar ise, tüm güvenlik ekipmanlarının homologesi devam etmesi şartı ile ve Güney ile Kuzey kesimden başvurunun 12 aracı bulması halinde kategori dışı mücadele edebilecekler. Ralli sonunda, kategori ödülleri dışında “En İyi Kıbrıslı Yarışmacı” ödülü de verilecek.

Ç.Ö: Bu  organizasyona katılmak, ülkemizde yapılan yarışlara nazaran daha maliyetli olacak ve ülkemizin kanayan yarası, sponsor desteği olmadan yarışma sorunu için bir çalışmanız var mı?
T.K:
Gönül ister ki tüm yarışmacılarımızı bu yarışta görelim fakat sizin de söylediğiniz gibi sponsorsuzluk bu sporun kanayan yarası durumunda. Bakanlık’tan yarışmacılarımız için destek talebinde bulunduk. Aynı zamanda böylesine büyük ve Uluslararası bir  yarışta, yarışa katılmak isteyen yarışmacılırımıza destek olabilecek şirketlerimize çağrıda bulunduk.

Ç.Ö: Katılmayı düşünen, sizinle temasa geçen yarışmacılarımız kimlerdir?
T.K:
Fikri Macila, Hasan Özseyhan ve Ömer Yıldız’ın Süper 2000 kategorisinde yarışmasını bekliyoruz. Deniz Denner, Mehmet Kamiloğlu, Serkan Coşar, Derviş Sütcüoğlu ve Yusuf Cambaz’ın da katılmalarını bekliyoruz. Geçtiğimiz akşam sporcu bilgilendirme toplantısı yaptık ve katılmayı düşünenlerin FIA yetkilisinin yapacağı ön teknik kontrol için bu hafta içi bize bilgi vermelerini rica ettik. Katılacak olanların en kısa zamanda netleşmesini bekliyoruz.

Ç.Ö: Bu rallinin Türk Kesmi’nde olacak bölümünden bahsedermisiniz?
T.K:
Daha önce bahsettiğim gibi rallinin açılış etabı olan “Down Town” etabı, 19 Eylül Cuma akşam üzeri Lefkoşa’da koşulacak. 6 Kilometrelik etabın 3 kilometresi Lefkoşa’nın Güney kesminde, diğer 3 kilometresi de Kuzey kesminde olacak. Ralli,Güney’den start alacak ve 3 kilometre geçildikten sonra taksim sahasından Kuzey’e geçilecek. Çetinkaya Spor Kulübü’nün altında bulunan park yerinden asfalta çıkacak ve Cumhurbaşkanlığı’na doğru dönecek. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı geçtikten sonra Ziraat Bankasından Girne Kapısına dönecek. Ordan Şehitler Abidesi’ni geçerek Osman Paşa Caddesine doğru devam edecek. Osman Paşa Caddesi’nde bir zıplama noktası çalışmamız vardır. Ordan devam edecek olan yarışmacılar Cadı Bar’a gelmeden Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu binasına taraf dönecek ve KTFF binasının yanından Dış Basın Birliği’ne doğru dönüp oradan Ara Bölge’ye geçecek. Ara Bölge’yi geçer geçmez finiş görülecek.

Ç.Ö: Lefkoşa’da daha önce yaşanmamış çok önemli bir tecrübe yaşanacak. Halkımıza bir çağrıda bulunmak istermisiniz?
T.K:
Evet, tüm Avrupa’nın ve Orta Doğu’nun izleyeceği bu organizasyonun gerçekleşmesi için çok çaba sarfediyoruz. Çok önemli güvenlik önlemleri alıyoruz. 320 metre beton bariyer, 4 kilometre demir bariyer, 1 kilometre plastik su bariyeri ile güvenliği üst düzeyde tutacağız. Bu imkanları bize sağlayacak olan Ulaştırma Bakanlığı’na da teşekkür ederiz. Güzergah üzerinde bulunan dükkan sahiplerinden ve ev sahiplerinden anlayış bekliyoruz. Aynı zamanda seyircilerimizin de duyarlı olarak hakemlerimize zorluk çıkarmayacağını umuyoruz.

Ç.Ö: Devletimizin bu organizasyona katkısı var mı?
T.K:
Evet. Görüşmelerin başından beri devlet mercilerimizle temas içerisindeyiz. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm ve Spor Bakanlığı, Dış işleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü, Lefkoşa Türk Belediyesi tüm imkanlarıyla desteğini veriyor.

Ç.Ö: Son olarak eklemek istediğiniz birşey varmı?
T.K:
Herkesin desteğini bekliyoruz. Az önce de dediğim gibi bu büyük ve Uluslararası organizasyon da sporcularımıza destek olmak isteyenlerin bize ulaşmasını temenni ederim. Aynı zamanda bu organizasyonda görev almak isteyen herkesin bize ulaşmasını ve eğitimlerimize katılmalarını rica ederim.

Bu yazı toplam 985 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar