1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Haspolat’ta beş “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Haspolat’ta beş “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı

A+A-

***  KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

Kayıplar Komitesi’nin yürütmekte olduğu ve Kıbrıslıtürk ile Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanların aranmakta olduğu kazılar devam ederken, Haspolat’ta (Mia Milya) beş “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı.
Beş “kayıp”tan geride kalanlara ulaşılan bu kazı halen devam ediyor.
Kayıplar Komitesi’nin bir diğer kazısı Girne’de stadyum civarında yürütülüyor.
Haspolat’ta bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in arandığı bir kuyu çevresindeki kazı tamamlanırken, yine Haspolat’ta bir başka noktada yeni bir kazıya geçiliyor.
Bir başka kazı ise Tekke Bahçesi yakınlarında boş bir alanda yürütülüyor. Bu alana gerek 63, gerekse 74 “kaybı” bazı Kıbrıslırumlar’ın gömülmüş olabileceği yönünde bazı okurlarımız o günlerin gömülerine görgü tanıklığı etmiş şahıslar olarak bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine bilgi vermişlerdi.
Kayıplar Komitesi, Akdeniz’de (Aya İrini) yeni bir kazı başlatırken, Şirinevler’deki (Ayermola) kazı tamamlandı ve Güzelyurt’ta (Omorfo) yeni bir kazıya geçiliyor.
İnönü’de de (Sinde) 40 dönümler mevkiindeki kuyu kazısı tamamlanırken, aynı alanda ikinci bir kuyunun daha kazılmasına geçiliyor.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Pareklişa’da 25 “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların bulunduğu kazı devam ediyor.
Kazı ekibinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz. Devam edecek...

Bu yazı toplam 1270 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar