1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Dört Kıbrıslıtürk’ün öldürülmesine Akritas Örgütü Başkanı olarak İçişleri Bakanı Polikarpos Yorgacis de karıştı…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Haspolat ve Göçeri’de yeni kazılar…

A+A-

 

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri, kavurucu sıcaklarda kısa bir tatil yaptıktan sonra geçen hafta işlerinin başına döndüler ve aşırı sıcaklarda yeniden kaldıkları yerden kazılara devam ediyorlar.
Adamızın kuzeyinde ve güneyinde “kayıp” şahıslardan geride kalanların aranmakta olduğu kazılarda arkeologlar, özellikle bu mevsim sık sık kazı alanlarında karşılarına çıkan yılanlarla da baş etmek zorunda kalıyorlar. Özellikle dere yataklarında ve köylerin dışındaki arazilerde yılanlarla, özellikle gufi yılanlarla karşılaşan arkeologlar, çetin arazi koşullarına ve sıcaklara rağmen kazılarını sürdürüyorlar.
Kayıplar Komitesi, Kıbrıs’ın kuzeyinde Haspolat’ta (Mia Milya) ve Göçeri’de (Bilelle - Pileri) yeni kazılar başlatmış bulunuyor. Haspolat’taki kazıda dört “kayıp” şahıstan geride kalanlar aranıyor. Göçeri’de bir dere yatağında yürütülen kazılarda ise arkeologlar sık sık yılanlarla karşılaşıyor.
Vadili’de bir okurumuzun göstermiş olduğu kuyuda yapılmış olan ve aylarca devam eden son derece tehlikeli kazıda bir “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulunduktan sonra, şimdi de devasa çukurun kapatılmasına girişildi.
Komikebir’de (Büyükkonuk) bir kazı ekibi bazı “kayıp” şahısların gömüldüğü söylenen kuyu arayışlarını sürdürürken, Templos’ta da (Zeytinlik) kazılar sürdürülüyor.
Gönyeli’de ise bir okurumuzun gösterdiği alanda kazı çalışmalarına yeniden başlandı. Okurumuzun gösterdiği bu alanda yedi “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulunmuştu fakat kışın yağmurlar nedeniyle bu kazıya ara verilmişti.
Kıbrıs’ın güneyinde ise kazı ekiplerinden ikisi Koççinodrimitya’da kuyu kazılarına devam ediyor. İkisi bir kuyuda, beşi bir kuyuda olmak üzere Koççinodrimitya’da toplam yedi “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulunmuştu. Bu “kayıplar”ın 1963’te “kayıp” edilen bazı Kıbrıslıtürkler olduğu tahmin ediliyor. Koççinodrimitya dışındaki bu alanla ilgili bilgileri bir Kıbrıslırum okurumuz bizimle paylaşmış, biz de bu bilgileri okurlarımıza bu sayfalarda aktarmıştık. Okurumuz bize bu bölgedeki sıra kuyulara 1963 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’in gömülmüş olduğunu aktarmış, hatta bazı isimler de vermiş ve bize sıra kuyuların bir de haritasını sunmuş, biz de bu bilgileri 2008 yılında Kayıplar Komitesi yetkilileriyle paylaşmıştık.
Tüm kazı ekiplerinde bulunan arkeologlarımıza ve şirocularımıza “Kolay gelsin, kazasız belasız kazılar dileriz” diyoruz.

Bu yazı toplam 1429 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar