1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Haspolat, Lefkoşa ve Omorfo’da yeni kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Haspolat, Lefkoşa ve Omorfo’da yeni kazılar…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları aramakta olduğu kazılar kesintisiz biçimde devam ediyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde Ozanköy’de (Kazafana) devam eden kazının yanı sıra, Lefkoşa’da Yenişehir-Kızılbaş bölgesinde beş “kayıp” şahıstan geride kalanların aranmakta olduğu yeni bir kazı başlatıldı.
Omorfo’da santral yakınlarında iki “kayıp” şahıstan geride kalanların aranmakta olduğu bir başka kazı daha başlatılırken, Haspolat’ta ise (Mia Milia) iki ayrı kazı başlatıldı.

Arıtma tesisi civarında bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranırken, Haspolat’ta bir dere yatağına gömüldüğü söylenen bir veya iki “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlar için de kazı yapılıyor.
Selvilitepe’de daha önce üç “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu bölgede yeni bir kazı başlatılırken, Sinde’de de (İnönü) bir okurumuzun göstermiş olduğu ve bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın gömüldüğü söylenen bir kuyuda yeni bir kazı başlatıldı.

Kıbrıs’ın güneyinde ise Dohni ve Zigi’den (Taşkent-Terazi) alınarak “kayıp” edilen ikinci otobüsteki Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu Pareklişa’daki kazı devam ediyor. Pareklişa’daki kazıda şu ana kadar 25  “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı ve kazı devam ediyor. Bir taş ocağında bulunan bu toplu mezardaki kazının bir süre daha sürdürülmesi bekleniyor.

Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1868 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar