1. YAZARLAR

  2. Hasan Ecer

  3. Hascan’ın oyuna girişi ve galibiyet
Hasan Ecer

Hasan Ecer

Hascan’ın oyuna girişi ve galibiyet

A+A-

 

           Futbol oynamak için her şeyin çok güzel olduğu bir ortamda, futbol adına özellikle ilk yarıda hiç bir şey izleyemedik. Işıklar altında güzel bir zemin, hava; futbol oynamak için müsait, üstelik de hatırı sayılır seyirci topluluğu. Fakat ne yazık futbol adına sahada pek bir şey göremedik.

          Gençlik Gücü uzun bir aradan sonra bu sezon Süper Lig'te oynamaya başladı. Oyun şeklini özellikle Yenicami karşısında, savunmaya yönelik kurgulaması normaldi. İleride sadece Debola’yı bırakıp kontra oynaması, gol noktalarında fazla etkili olmasını engellemiştir.

         Geçen hafta da izledim, oyun şekli tamamen savunmaya yönelik. Bu sezon ligte kalmak için mücadele ettiğinin bilincinde hareket ediyor. Geniş kadrosu ve oyunu değiştirecek elemanı çok az. Bu bilinçle savunma ağırlıklı oyunu tercih etmesi gayet normal.

         Ama Yenicami'nin, özellikle ilk yarıdaki oyun anlayışına anlam veremek mümkün değildir. Bu yıl hedefi şampiyonluk olan bir takımın, ortaya koyduğu oyun bu olmamalı. Geçen hafta da izledim. Uzun toplarla gol aramak çağdışı kalmış bir sistemdir. Topu yere oturtup pas yapamayı denemezseniz rakip üzerinde etkili olmanız çok zordur.

       Çagdaş ve Ömer kanatları iyi kullanabilen oyuncular. Bunlarda yararlanıp hücuma katılmaları sağlamazsa rakip üzerinde etkili olamazsınız.

        Ayrıca, ortasahada oyun kurucunuz yoksa ataklarda da etkili olmanız mümkün degildir. Yenicami’nin ortasahasında oyun kurabilecek elemanı var. Ünal, ayağında fazla top tutmasına ve çok top kaptırmasına rağmen, ikaz edildiği takdirde bu işi yapabilecek özellikte bir oyuncu. Ancak herşeye rağmen elinizde Hascan gibi bir oyunucu varsa bu işi daha kolay halletmeniz mümkündür.

       İkinci devrede Hascan’ın oyuna girmesi ile, ortasaha hakimiyeti incelenirse, bu savunduklarımın ne kadar doğru olduğunu görürsünüz. Hascan;  iyi pas verbilen, organize atak geliştirebilen, gerektiğinde tek top oynayan, gerektiğinde de topa basıp oyunu yavaşlatabilen, futbol zekası güçlü bir oyuncu.

        Ortasahada oyuncusunda olması gereken tüm özellikler bu çocukta var. Geçen yıl Zihni ile birlikte ortasahada harikalar yaratmışlardı. Bu yıl ortasahada yalnız kaldı ama, Ünal ile bu işi yapabileceklerine inanıyorum. Tabii Ünal ayağında fazla top tutmaktan vazgeçerse.

        Dün, Hascan'ın ilk onbirde oynatılmamasına anlam veremedim. Geçen hafta da Ünal ilk devre oyunda yoktu. Ortasahanın beyni durumunda olan bir oyuncuların birlikte oynatılması kazım. İkinci devre Hascan oyuna girdikten sonra, Yenicami her yönü ile oyunda etkinlik kurdu. Galip gelmelerindeki en büyük rol Hascan’ındı.

       Yenicami iyi bir takım. Ancak oyuncular, özelliklerine göre, en verimli yerde oynatılmalıdır. Oyun içerisinde topu daha çok yere oturtmalı, ortasahada daha çok pas yapmalı ve kanat ataklarını geliştirmelidir.

      Önde bulunan John’dan verim almak istiyorsanız, oyunu havadan değil, yerden oynamalısınız. Yerden oynandığı takdirde, gol noktalarında daha etkili olacağından eminim. Çünkü güçlü ve yetenekli bir oyuncu.

        Yüksek ve uzun oynandığı takdirde, savunma duvarına çarpan toplar geri gelidiği için, bu oyuncunun etkili olabilmesi çok zordur. John'a istediği paslar servis edilirse sonuca gidebilecek bir oyuncudur. İkinci devrede bir çok pozisyona girmesinin nedeni, yerden ve ayağa oynanmasında kaynaklanmıştır.

       Umarım Sedat hoca da bunun farkına varmıştır.

 

 

Bu yazı toplam 1606 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar