1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Harmancı’nın ‘ama’ları var
Fayka Kişi

Fayka Kişi

Harmancı’nın ‘ama’ları var

A+A-


Tolumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, istifa etti, gözler yeni başkan adaylarına çevrildi.
TDP çevrelerinin en sık dillendirdiği 2 isimden biri Turizm Bakanlığı ile büyük beğeni toplayan Mehmet Harmancı…
Harmancı’ya dün yoğun mesaisinin arasında telefonla ulaştık, sorduk; Adaylığı düşünüyor musunuz?
Samimi açıklamalarda bulunan Harmancı, Başkanlık düşüncesini bizimle paylaştı ancak ‘amaları’  var.
Yani poh pohlamalara değil, ‘iyisin, gençsin, başarılısın, sen olmalısın’ sözleri iyi güzel de O biraz daha planlı programlı.
İşte Harmancı’nın düşünceleri:
“Her şeyden önce Ziya Rızkı’nın, Mustafa Akıncı’nın, Alpay Durduran’ın başkanlık yaptığı göreve beni de düşünmeleri onurdur.
Ancak ben siyasetin bugüne kadar eşit paydalar arasında, doğru kadrolarla planlı, programlı yapılması gerektiğine inanmaktayım. Bugüne kadar geliştirdiğim diyaloglar, görüşler doğru koordine edilir ve doğru zemin oluşturulursa Merkez Yönetim Kurulu ya da Genel Sekreterlik ya da başkan olarak sözcü olabilirim.
Ama bir de olayın diğer tarafı var. Ben özel sektörde yoğun olarak çalışan biriyim. Günde 10-12 saat çalışıyorum. Eğer hayatımda yeni bir döneme gireceksem, adım atacaksam bunu sorumlu olduğum insanlar ile paylaşmam,  konuşmam ve nasıl yol çizeceğime karar vermem lazım.  Yoksa bunları planyalamazsam o görevi işgal etmek istemem.”
Mehmet Çakıcı’nın istifası hakkında da düşüncelerini paylaşan Harmancı, “Mehmet Çakıcı doğru bir karar verdi” dedi.

***
Daha önce 4 kez ertelenmiş

Serdaroğlu: “Başkanlık Divanı’nın seçilmemesi ilk değil”
Dün Meclis Genel Kurulu, Başkanlık Divanı’nın seçimi için toplanacaktı. Ancak ‘hükümet’ oluşmayınca, Genel Kurulu bu gündemini 28 Ağustos’a erteledi.
Ve gündeme, Meclis’in dün Anayasayı ihlal ettiği iddiaları ortaya çıktı.
Anaysanın 81. Maddesi’nin ikinci fıkrasına göre: "Cumhuriyet Meclisi, milletvekili genel seçimi sonuçlarının Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonraki onuncu gün, saat 10.00'da kendiliğinden toplanır. Meclise, toplantıda hazır bulunan en yaşlı milletvekili başkanlık eder; en genç iki milletvekili de katiplik görevini yerine getirir. Bu toplantıda, milletvekilleri and içerler ve Başkanlık Divanı seçimlerine geçilir. Başkanlık Divanı seçimleri bu tarihten başlayarak en geç on gün içinde tamamlanır."
Bu maddenin ihlal edildiğine yönelik eleştiriler sosyal paylaşım sitelerinde oluşurken, konuyu en yaşlı vekil sıfatı ile Meclis’e başkanlık eden Ergün Serdaroğlu’na sorduk.
Serdaroğlu, hükümetin oluşmadığını bu nedenle seçimi gelecek haftaya ertelediklerini söyleyerek, “Sabah grup başkanlarıyla görüştük ve bu kararı aldık” dedi.
Serdaroğlu, yasada boşluk olduğunu ifade ederek, “Anayasa’ya veya Meclis İç Tüzüğü’ne aykırı bir karar aldığımızı düşünmüyorum. Ancak yarın (bugün) konuyu tekrardan hukukçu arkadaşlar ile görüşeceğim” dedi.
Geçmişte de benzer bir olayın yaşandığını ifade eden Serdaroğlu, “Biz ne yapacağız diye konuyu tartışırken, bir arkadaş daha önce de benzer bir olayın yaşandığını anımsatarak, 4 kez Meclis’in bu gündem maddesiyle ertelendiğini söyledi” açıklamasında bulundu.


***

Çakıcı adımı attı sıra Küçük’te…

Ne melasım önceki güne kadar TDP Genel Başkanı olan Mehmet Çakıcı, biraz gecikme de olsa sözünü tuttu.
28 Temmuz seçiminde partisinin alığı sonuçlar hüsrandı. Beklenti büyük ama sandıktan çıkan farklı değildi. Sadece durumu korumaydı.
Oysa Çakıcı, çok iddialıydı, haykırışları da…
Ama olmadı ve bu seçim sonucundan sorumlu tutuldu. ‘İstifa ederim’ demişti.
Ve önceki akşam toplanan Parti Meclisi’nde Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte istifa etti.
Sözünü tuttu.
Ancak Kasım ayında yapılacak kurultayda ‘aday olmayacağım’ demedi. Kapıları açık bıraktı, ‘şimdiden adayım, değilim demek için erken’ demekle yetindi.
TDP’de durum bu noktadayken, UBP Genel Başkanlığı’ndan sözlü olarak istifa eden ancak yazılı olarak istifa etmeyen İrsen Küçük’ün ne zaman istifa edeceği ise henüz netlik kazanmadı.
Ancak daha öncede belirttiğimiz gibi Küçük’ün kurultaydan 48 saat öncesine kadar yazılı istifasını sunması beklenmiyor.

***

Sandalyeden sonra helikopter

TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler, Meclis’e yeni giren genç isimlerden… Meclis’in ilk oturumunda Meclis’e ‘hasır sandalye’ getiren Çeler, dün de farklı bir protesto gerçekleştirdi.
Çeler, haftasonu Yeşilırmak’taki yangın sonrası tekrardan gündeme gelen helikopter alımı konusuna dikkat çekmek istedi.
Meclis’in en genç vekili olan Çeler, Meclis’in dünkü oturumuna ise oyuncak bir helikopter getirerek, katiplik masasının önüne koydu.

***

FACEBOOK

“Haftasonları Bakanlıklara gelen günlük gazeteleri odacı/şoförlerle evlerine getirtip devlete ek mesai konusunda da külfet olan yöneticilere ne demeli?”
Ahmet MURATOĞLU

Bu yazı toplam 1552 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar