1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Hangisi var ?
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Hangisi var ?

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Erdoğan “Kıbrıs diye bir ülke yok...” dedi. Daha önce de, önemli danışmanlarından biri benzeri birşeyler söylemişti. Belli ki Sayın Başbakan dersine iyi çalıştırılmıştı.

         Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı birşeyler söyleyecek de koskoca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ses çıkmayacak mıydı ? Mümkün değildi tabii. 

KKTC Başbakan’ından ses çıkmadı. Mazereti vardı. Küçük’ün  büyyyyüükkk işleri vardı bu aralar. Başına dert olan Kaşif, Kurultay, delegeler, istihdamlar gibi.... Yoksa hemencecik o da destek verecekti TC Başbakanı’na..

Allahtan, onun yerine KKTC Cumhurbaşkanı devreye girdi ve “Sayın Erdoğan doğru söylüyor...” dedi, herkesin içini rahatlattı.

                                               ***

Kıbrıs Cumhuriyeti var mı yok mu ? Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var mı yok mu ? İşte yanıtları hep tartışılan iki soru. Daha da çooook tartışılacağa benziyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti diye bir ülke var mı yok mu ?

Dünyaya göre var. BM’ye göre,  Avrupa’ya göre, Asya’ya da, Uzak Doğu’ya da, hatta ve hatta, şimdi Türkiye’nin ‘liderliğine’ soyunduğu dindaşlarımızın çok yoğun olduğu Orta Doğu’ya göre de var...  Dünya’ya göre var... Hatta ve hatta Kuzey Kıbrıs’tan gidip Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği, pasaportu alanlara göre de var.

Türkiye’ye için Kıbrıs Cumhuriyeti var mı yok mu ?  Nutuklara göre yok. Ama nutuklar dışında bal gibi de var.

                                               ***

Kuzey KıbrısTürk Cumhuriyeti  diye bir ülke var mı yok mu ?

Dünyaya göre yok...BM’ye göre de.  Avrupa’ya,  Asya’ya, Uzak Doğu’ya, Orta Doğu’ya, Afrika’ya göre de yok.  Yani,  Müslümanı, Hristiyanı, Hindu’su, Budisti, Dünya’ya göre yok.

Kime göre var ?

Bazen (!) Türkiye’ye göre var...  Bazı Kıbrıslı Türklere göre de var....Bazen bazı siyasilerin ‘Nutuk’larda da var.

Kuzey Kıbrıs ve halkını çok ama çok seven İslam dünyasının ünlü Konferansı’da  da, oraya nasıl ve neden girdiği bile belli olmayan “Kıbrıs Türk Devleti” ibaresi varmış. Vardır da ne olmuş ? Ne yapmış bugüne kadar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için bu İslam dünyası ?

                                               ***                                          

Bizim cephemize göre Rumlar, çözüm görüşmelerini hep baltalayan taraf olmuşlar... Annan Planı referandumunda da bu kanıtlanmış... Şimdi de oyalayan taraf onlarmış...

Rumlar neden oyalasınlar ki ? Yönetimini ellerinde tuttukları Kıbrıs adasının %40’a yakın bölümünü kaybeden onlar değil mi ?  Buna rağmen  dünyada  hala “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak kabul gören Devlet’in sahibi onlar değiller mi ?

Yoksa acaba oyalayan bizler miyiz ?

Gerçek hedefin ne olduğunu bir türlü açıkça söylemeyen, söyleyemeyen; dünyaya karşı başka söyleyen, Kuzey Kıbrıs’ta bambaşka davranan; kapalı kapılar arkasında bambaşka planlar peşinde koşan bizler miyiz acaba ?

Bu yazı toplam 1629 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar