1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Hamit Mandrez’de bulunan “kayıplar”a ilk kimlik tespiti yapıldı…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Hamit Mandrez’de bulunan “kayıplar”a ilk kimlik tespiti yapıldı…

A+A-

 

Lefkoşa, 20 Ağustos 2013(T.A.K):  Haravgi gazetesi, 1963-64 dönemi Kıbrıslırum kayıplarının ilk kimlik tespitinin yapıldığını, kemiklerin bir Yunan vatandaşına ait olduğunun tespit edildiğini yazdı.
Gazete, Kıbrıs’ın kuzeyinde Hamitmandrez (Hamitköy) bölgesinde Kayıp Şahıslar Komitesi tarafından gerçekleştirilen kazılarda bulunan kemiklerin ilk kimlik tespitinin yapıldığını, aynı bölgede bulunan diğer kayıpların kimlik tespiti çalışmalarının da sürdüğünü belirtti.
Gazete ayrıca, 1963-64 döneminde kaybolan 15-16 kişinin daha kemiklerinin, kimlik tespiti yapılması için beklediğini vurguladı.

ASKERİ BÖLGEDE KAZILAR
Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk, Rum ve üçüncü üyesinin, Kıbrıs’ın kuzeyindeki askeri bölgelerde kayıp kazılarının yapılması için başvuruda bulunma konusunda uzlaşıya vardıkları iddiaları, Komitenin Rum üyesi Aristos Aristotelus tarafından doğrulandı.
Simerini gazetesi: “Komite Kazılar İçin Üç Askeri Bölgenin Açılmasını İstiyor” başlığı altında verdiği haberinde, Komite üyeleri arasında varılan anlaşma sonrasında Kıbrıs’ın kuzeyindeki askeri bölgelerin açılması ve burada kazılar gerçekleştirilmesi konusunda Türkiye’nin “olumlu yanıtının beklendiğini” iddia etti.
Gazete, Komitenin Kıbrıslı Rum üyesi Aristos Aristotelus’un, dün ve bugün Rum basınında yer alan bu haberleri “doğruladığını” belirtti.
Habere göre Aristotelus gazeteye yaptığı açıklamada: “Komitenin kararı, askeri bölgelerde kazı gerçekleştirilmesi konusunda stratejik öneme sahiptir ve bu kararın başarılı bir şekilde ileri götürülmesinin ve gerçekleştirilmesinin kayıpların akıbetlerinin araştırılması konusunda katalizör etkisi yapacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.
(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 20.8.2013)

***


Kayıplar Komitesi’ndeki BM Temsilcisi’nin Yardımcısı Egorov emekliye ayrılıyor…

Lefkoşa, 20 Ağustos 2013 (T.A.K): Kayıp Şahıslar Komitesi’nin (KŞK) Kıbrıslıtürk üyesi Gülden Plümer Küçük ile Komite’de BM temsilciliği görevini yürüten ve emekliye ayrılacak olan Oleg Egorov Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ni ziyaret etti.
Dernek Başkanı Ertan Ersan’ın Egorov’a dernek müzesini tanıtması ve bilgi vermesinin ardından Ersan, Küçük ve Egorov birer konuşma yaptı.

ERSAN
Dernek Başkanı Ertan Ersan konuşmasında emekliye ayrılacak olan Egorov’un çalışmalarından son derece memnun olduklarını ve Dernekle iyi ilişkiler içinde olduğunu söyledi.
Ersan Egorov’u dernek müzesinde ilk kez ağırlama şansı bulduklarını da dile getirerek teşekkür etti.
Ersan halen bulunamayan kayıplarla ilgili Küçük’ten bilgi alacaklarını da söyleyerek, yetkililerden KŞK çalışmalarına daha fazla kaynak ayrılması talebinde bulundu.

KÜÇÜK
Gülden Plümer Küçük de 4 buçuk yıl görev yapan Egorov’un Balkanlar’da edindiği bilgi ve deneyimlerinden yararlanıldığını kaydetti ve Egorov’a kayıp yakınları adına teşekkür etti.
Küçük” sürekli değişen bir proje olan KŞK’ya desteğin önemli olduğuna vurgu yaparak, Komite’ye yeni bir Kıbrıslırum üye atandığını ve çalışmaların hep şehit ve kayıp yakınları için olduğunu” kaydetti.

EGOROV
BM’deki görevinden emekliye ayrılacak Egorov da, konuşmasına kendisine yapılan sıcak karşılamadan ve gösterilen ilgiden memnun olduğunu ifade ederek, 22 yıldır BM’de görev yaptığını ve son 12 yılını dünyanın çeşitli yerlerindeki kayıp çalışmalarına adadığını ifade etti.
BM’de çalışmanın kolay, fakat bu tip insani çalışmalarda bulunmanın daha önemli, zor ve hassas olduğunu vurgulayan Egorov, kayıp ailelerinin duygularını anlayamayacağını bildiğini fakat empati kurduğunu söyledi.
Toplumların birbirlerinin acılarını paylaşan insanlardan oluştukça iyi toplum olabileceğini de söyleyen Egorov, kayıp ailelerinin yüzündeki mutluluğu görmenin işinin en iyi tarafı olduğunu kaydetti.

SADRAZAMKÖY’DEKİ KAYIPLAR
Dernek Başkanı Ertan Ersan’ın Sadrazamköy’de kuyuya atılan Kıbrıslıtürk kayıplarla (anne ve çocukları) ilgili sorusuna Plümer Küçük, 7’si Kuzey’de 2’si Güney’de olmak üzere 9 ekiple sürekli kazılar yapıldığını Sadrazamköy’de de bulunan kalıntılar olduğunu fakat bunların DNA testinden sonra kimliklendirilebileceğini söyledi.

ERSAN’DAN EGOROV’A PLAKET
Şehit Aileleri Derneği Genel Başkanı Ertan Ersan Oleh Egorov’a derneğin anı plaketini takdim ederken, Egorov da bugüne kadar çok madalya ve ödül almasına rağmen bunun aldığı en değerli ve önemli hediye olduğunu kaydetti.
(TAK Ajansı Haber Bülteni’nden – 20.8.2013)

Bu yazı toplam 2098 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar