1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. HALKIN MALI, DAVALIK OLDU
Cenk Mutluyakalı

Cenk Mutluyakalı

HALKIN MALI, DAVALIK OLDU

A+A-

Lefkoşalı, en değerli mal varlığını kaybetmek tehlikesiyle karşı karşıya

Lefkoşa Türk Belediyesi ve Başkent Lefkoşa halkı en değerli mal varlığını kaybetme noktasına geldi.  Cemal Bulutoğluları’nın başkanlığı döneminde “% 21 hisse” karşılığı tümüyle devredilen arazide ‘Alış Veriş Merkezi’ inşaatı durdu, süreç mahkemeye taşındı. İnşaatın bu yılın başında tamamlanması hedeflenmişti

Lefkoşa’nın göbeğindeki dev AVM inşaatıyla ilgili iş insanı Sıdıka Atalay’ın sahibi olduğu Vadim İnşaat ayrıca Tükekçi Ltd. “haciz” talebi ile dava edildi.

Davacı Özmerhan Finans 2 milyon dolar ve 631 bin TL alacağına karşılık mahkemeye başvururken; Korman Construction da 5 milyon TL’nin üzerindeki alacağı için mahkemeden karar çıkardı.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde 3 ay önce yapılan sözleşme değişikliği ile “Kat İrtifat Yasası”na göre projedeki tapuların ayrılmasına imkan verilmesi, alacaklıları harekete geçirdi. Vadim İnşaat, yeni banka kredisi alabilmek hedefiyle sözleşme değişikliği istemişti. Ancak, ne kredi alabildi, ne de inşaata devam edebildi.

davaa.jpg

Lefkoşa çok değerli bir değerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.
Tartışmalı bir devirle eski Belça arazisi üzerinde başlayan Alış Veriş Merkezi inşaatı davalık oldu. İnşaat durdu, proje mahkemeye taşındı.
Lefkoşa’nın göbeğinde devam eden dev AVM inşaatıyla ilgili iş insanı Sıdıka Atalay’ın sahibi olduğu Vadim İnşaat ayrıca Tükekçi Ltd. “haciz” talebi ile dava edildi.
Lefkoşa Türk Belediyesi ve Başkent Lefkoşa halkı en değerli mal varlığını kaybetme noktasına geldi.
Lefkoşa Belediye’nin Cemal Bulutoğluları’nın başkanlığı döneminde % 21 hisse karşılığı devrettiği arazi kaosa sebep oldu.

b1-004.jpg

11 Nisan’da sözleşme değişmişti
 
Bulutoğluları’nın başkanlığı döneminde, söz konusu arazi hiçbir bedel ödenmeden, Kıbrıslı iş insanı Sıdıka Atalay’ın sahibi olduğu Vadim İnşaat Şirketi’ne devredilmişti.
AVM inşaatı ilgili şirketin yaşadığı “ekonomik kriz”in ardından durdu.
Lefkoşa Türk Belediyesi, geçtiğimiz 11 Nisan’da, yatırımcının talebi üzerine sözleşme değişikliğine gitti.
“525 m2 büyüklüğünde 3 adet çok amaçlı salonun belediyeye devredilmesi” karşılığında, sözleşme, “Kat İrtifat Yasası”na uyumlu duruma getirildi.
Vadim İnşaat, yeni banka kredisi alabilmek hedefiyle sözleşme değişikliği istemişti. Ancak, ne kredi alabildi, ne de inşaata devam edebildi.
Bu değişiklik alacaklıları harekete geçirirken, AVM inşaatı da mahkemelik oldu.

b2-004.jpg

İki ayrı dava var

Davacı Özmerhan Finans 2 milyon dolar ve 631 bin TL alacağına karşılık mahkemeye başvururken; Korman Construction da 5 milyon TL’nin üzerindeki alacağı için mahkemeden karar çıkardı.
Şimdi, eğer ilgili firmalar için ödeme yapılmazsa, AVM için haciz işlemi uygulanacak ve belediyenin hissesi dışındaki taşınmazlar, satışa çıkarılacak.
Öte yandan mahkleme haberleri söz konusu AVM’den mağaza, ofis  ya da reidans alan farklı çevreleri de harekete geçirdi.
 

97 mağaza, 47 ofis, 34 rezidans

2009’da imzalanan protokol, Belediye Meclisi’nde yaşanan tartışmalardan sonra “oy çokluğu” ile onaylanmış, bu protokol ile eski BELÇA arazisi, alış-veriş merkezi yapılması karşılığı devredilmişti.
Lefkoşa Belediyesi, Cemal Bulutoğluları’nın başkanlığı döneminde, hiçbir parasal karşılık almaksızın, mülkün yüzde 79 hissesini, kat karşılığından Sıdıka Atalay’ın şirketi Vadim İnşaat’a devretmişti.
Protokole göre inşaatın 2017 sonunda tamamlanması gerekiyordu.
“Çarşı, Otel ve Residance Projesi” ile hedef 47 bin metrekarelik alana 8 kattan oluşacak alış veriş merkezi yapılması olarak açıklanmıştı.
Proje içerisinde, bodrum kısmındaki 2 katının otopark olması planlanırken, üst katlarda ise alışveriş merkezleri, restoran, bar, otel odaları ve yüzme havuzu yer alıyordu.
Projede 97 mağaza, 47 ofis, 34 rezidans bulunuyordu.
 

 

 

Bu yazı toplam 5495 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar