1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Katliamda öldürülen 14 çocuk defnedilecek... En küçükleri 4 ve 6 aylık, en büyükleri 15 yaşında...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Güngör ve Fota’da yeni kazılar…

A+A-

Kayıplar Komitesi Güngör’de (Kutsovendi) ve Fota’da (Dağyolu) yeni kazılar başlattı…

Güngör’de yürütülen kazılarda bir “kayıp” şahıstan gride kalanlara ulaşıldı. Fota’da (Dağyolu) başlatılan kazıda ise buraya gömülmüş olabilecek bir grup “kayıp”tan geride kalanlar aranıyor.

Kayıplar Komitesi Kırnı’da da daha önce kazı yapılmış bir alan yakınlarında yeni bir kazı başlatırken, Ozanköy’de (Kazafana) iki “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunmuş olduğu kazıda arkeologlar toprağı eleyerek kazıyı sürdürüyor.

Kayıplar Komitesi tarafından yürütülen bir diğer kazı, Lefkoşa’da merkezi hapishane arkasındaki askeri bölgede devam ederken, Sinde’de (İnönü) bir kuyuda yapılan kazı sona erdi. Sinde’de bazı Kıbrıslırum “kayıp” çobanların gömülmüş olduğu bir kuyu aranırken, iki farklı okurumuz, iki farklı noktada bazı kuyular göstermişlerdi. Bunlardan birinde yapılan kazıda herhangi bir ize rastlanmadı ancak aynı alanda bir başka kuyu daha bulunduğu bilgisi geldi.

Kayıplar Komitesi’nin yürüttüğü bir başka kazı da Aslanköy’de (Angastina) devam ediyor. Üç “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu Angastina kazısı da genişletilerek devam ediyor.

Kıbrıs’ın güneyinde ise Pareklişa’da bir taşocağında Dohni-Zigi-Mari’den “kayıp” edilen ikinci otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar bulunmaya devam ediyor. Dokuz “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu kazı sürdürülüyor.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinde görev yapan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1619 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar