1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Güney, kuzey ve ortada biz
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Güney, kuzey ve ortada biz

A+A-


Kıbrıs’ın güneyindeki mali kriz için Brüksel’den anlaşma haberi geldi önceki akşam… Rum lider Anastasiadis, görüşme aşamasında AB üyelerine ‘istifa etmek’ gibi bazı uyarılarda! bulunsa da sonunda önerilen paketi kabul etmek durumunda kaldı.
Kabul edilen bu paketin ayrıntılarını bilmiyorum ama ilk bakışta Rum meclisinde reddedilen paketten çok farklı olmadığı görülüyor. 100 bin Euro’nun üzerindeki mevduatlardan kesinti bu kez %40’lara kadar çıkabilecekken, Laiki Bank’ın da kapatılması ve Kıbrıs bankasına devri de anlaşma konuları arasında… 100 bin Euro’nun altındaki mevduatlardan kesinti olmayacak.
Tabii bu anlaşmadan sonra güneyde mevduatları bulunan ve bu anlaşmadan olumsuz anlamda en fazla etkilenecek olan Rusların tepkilerinin ne olacağı da merakla bekleniyor şimdi. Güney’de oldukça fazla yatırımları bulunan ve ‘kara para’ iddiaları olan bu mevduatlarla ilgili Rusların tavrının ne olacağı, Kıbrıs’ın güneyiyle bundan sonraki diğer ilişkilerde nasıl bir politika izleneceği de şimdi merak konusu…
Bir de kapalı olan bankaların bugün açılması beklenirken çeşitli sorular da var. Acaba gerçekten bugün bankalar açılacak mı? Açılacaksa normal işlemler yapılacak mı? Kısıtlamalar olacak mı? Mevduatların kaçışı önlenebilecek mi gibi… Çünkü önceden az bir miktar da olsa her gün bankalardan paralar çekilip yastık altına konuldu. Bakalım bugün ne olacak?
Kıbrıs’ın güneyinde bunlar yaşanırken Türkiye’de ise Kürt sorunu bitirilmeye çalışılıyor. Öcalan’ın ardından PKK’nın fiili lideri Murat Karayılan da ateşkesi ilan etti. Şimdi PKK üyelerinin bir soruna yol açmadan nasıl çekileceği konusunda formül aranıyor. Milliyetçi kesimin ve artık ilginç değil çünkü milliyetçi kesim gibi CHP’nin de bu sürece katkısı olumsuz şekilde devam ediyor. Ancak muhalefet beceriksiz işler yaparken Tayyip Erdoğan, tuttuğu yolda ilerlemeye son sürat devam ediyor.
Öte yandan İsrail’den özür de aldı. Mavi Marmara gemisinde İsrail ordusunun öldürdüğü Türkler için özür ve ailelerine tazminat alan Erdoğan’a karşı muhalefet yine ‘akılsız’ muhalefet yapıyor. “Bunu Obama yaptı” diyorlar. Tamam, Obama yaptı da neden yaptı? Elbette ki belki talepleri olacaktır ama bu işler böyle dönüyor işte… Siz de sahip çıksanıza… Bir kenarından tutsanıza… Siyaseti akıllı yapmak var, bir de tersi…
Türkiye’de bu gelişmeler olurken Kıbrıs’ta neler oluyor? Görüşmeler başlar mı, çözüm sürecine burada da girilir mi? Güney’de mali kriz gündemi epeyce meşgul ediyor. Şimdilerde gündeme Kıbrıs sorununu almaları zor görünüyor ancak almak belki de ekonominin canlanmasını getirebilir. Önceki gün Prof. Niyazi Kızılyürek’in de yazdığı gibi kapalı Maraş da bir açılsa iyi olmaz mı!

Bu yazı toplam 1657 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar