1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Gülen ‘beddua’ okudu
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Gülen ‘beddua’ okudu

A+A-

 

Türkiye’de sabah gazetesi ve atv satıldı. Birkaç gün önce satışı yapılan gazete ve televizyon kanalı Kalyon Grup bünyesindeki Zirve Holding’in oldu. Zirve Holding, İstanbul Ticaret Odası’na kaydını Ağustos ayında yaptırmış.
“Peki Türkiye’deki bu şirket haberlerinden bize ne?” diyebilirsiniz.
Birincisi Kalyon Grubun Kıbrısla da ilgisi var; O da KKTC’ye su gelmesi ile ilgili projeyi yürüten Grup olması… Denizin altından geçecek boruları döşüyor Kalyon Grup.
Bu Grup geçen gece atv’de haberleri izlerken daha çok dikkatimi çekti.
Neden?
Biliyorsunuz, Türkiye’de yapılan yolsuzluk operasyonlarıyla ilgili Türkiye basınında ve bizde de yazıldığı gibi bu işin arkasında AKP ile Fethullah Gülen kavgasının olduğuydu.
Ancak AKP yetkililerinin neredeyse hepsi çıkıp bu operasyonun Gülen’le ilgisi olmadığını defalarca dile getirme gayreti içine girdiler.
Bu yalanlamalardan sonra ilginçtir ki önceki gece atv haber, Gülen’e saldırıya geçti. Gülen’in daha önceki konuşmalarında bedduaya karşıyken şimdilerde “yuvanız yansın” gibi beddualarını görüntülü vermeye başladı. Sabah da bu bedduayı yazıp duyuruyor ve “İcabında mahkemenin altını üstüne getireceksin, avucuna alacaksın. Bu dershaneleri destekliyoruz. Avukat da kiralayacaksınız, hakim de kiralayacaksınız” şeklinde Gülen’in başka açıklamaları Kalyon Grubu’nun yeni satın almış olduğu atv ve sabah’ta birlikte veriliyor.
Bu gelişmeyi izlerken ve okurken bu görüntülerin ve bu yazıların yani Fethullah Gülen’i yerin dibine batıran haberlerin günümüz Türkiye’sinde AKP’nin bilgisi dışında yayınlanması pek de mümkün görünmüyor.
Böyle bir durumda AKP yetkilileri kendi demeçlerinde Gülen’e samimi mesajlar verirken, bağlılıklarını dile getirirken asıl söylemek istediklerini devlet ihalelerini verdikleri Gruplara dahil medya üzerinden veriyorlar gibi bir durum çıkıyor ortaya…
Devlet ihalelerini alan Gruplar diyorum çünkü KKTC’ye su getirme ihalesini de alan Kalyon Grup, metrobüs inşaatı ve 3. Havalimanı yapımını da alan Konsorsiyumun içinde yer alıyor.
Bunlara ek olarak başka su temini projeleri, stadyumlar, tüneller, yollarla ilgili projeler de bu Gruba ihale edilen işler arasında yer alıyor.
Yani Kalyon Grup, aldığı ihalelerin karşılığını satın aldığı atv ve sabah üzerinden iktidara veriyor gibi!..
***
Türkiye’de bu gelişmeler yaşanırken bizde neler mi oluyor?
Tabii ki elektrik, akaryakıt ve tüp gaza gelen zamlardan sonra vatandaş 13. maaşları bekliyor. Özellikle kamu bu konuya kilitlenmiş durumda… Zam mam olmasa da kamunun ve kamuda örgütlü sendikaların her yıl olduğu gibi konusu yine 13. maaş olacaktı zaten...
Olması da doğal. Kazanılmış, yasal bir hak. Vatandaş alırsa çarşıya da yansır, esnaf biraz satış yapar, yeni yıla biraz daha mutlu girer.
Eski yıl biterken Türkiye’de yolsuzluk, bizde zam ve 13. maaş beklentisi…
Burada çok bir değişiklik şey yok ama Türkiye daha çok olaya ve değişime gebe gibi…

Bu yazı toplam 2012 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar