1. YAZARLAR

  2. Necmi Belge

  3. Golü atan kazandı…
Necmi Belge

Necmi Belge

Golü atan kazandı…

A+A-

Dün Girne 20 Temmuz Stadı’nda oynanan ve sadece lig sıralamasındaki yerlerini etkileyecek karşılaşmada, Çetinkaya rakibi Doğan Türk Birliği’ni 1-0 mağlup ederek puan sıralamasında üstüne çıktı.

Gerek Doğan Türk Birliği’nin, gerekse Çetinkaya’nın ne zirve için umutları, ne de düşme endişeleri olmadığı için, rölantide geçen karşılaşma adeta bir hazırlık maçı havasında geçti.

Buna rağmen her iki takım futbolcularının çokça itirazları karşılaşmada dokuz sarı kartı getirdi. Buna hiç gerek yoktu diye düşünüyorum. Orta hakem Serdar Bilgimer de futbolcular gibi oyunu rölantide oynatınca, adeta siestada olan seyircilerin de tribünlerden  zaman zaman itiraz sesleri yükseldi.

Halbuki 1955 yılında kurulan  Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun 59 yıllık tarihinde bu iki takım Galatasaray ile Fenerbahçe’nin renklerinin çağrışımı ile kendi aralarında hep derbi maçlarına çıkmışladı.

Bu noktada kimi zaman şampiyonluk, kimi zaman ligde kalma mücadelelerinde karşı karşıya gelen Çetinkaya ile Doğan Türk Birliği’nin o  günlerini anımsadım.

Bu karşılaşmayı izlerken Sevim Ebeoğlu, Üner Berkalp, Özel Aygın, Akkanatlı, Alpay Adanır ve Önderli Doğan Türk Birliği’nin, Özer Komandolu, Özer Debbağlı, Erol Kazımlı, Defteralılı, Arap, Erdoğanlı, Orhanlı Çetinkaya ile olan Taksim Stadı’ndaki tarihi karşılaşmalar aklıma geldi birden.

Aradan geçen bunca yıl sonra bir anlamda ‘hedefsiz’ bir karşılaşmaya çıktı sarı lacivertliler ile sarı kırmızılılar.
Bu kez gençleşen  Doğan Türk Birliği’nde kaleci Ozan, Onurcan, Kenan Oshan, Ahmet Saygı, Aydın Angın, Emin Atabek, Bayram ve futbolumuzda yer alan yabancı futbolculardan Thierry Ako, Makusa yer alıyordu.
Buna mukabil, Kıbrıs futbolunun efsane takımı Çetinkaya’da kaleci Hasan Piro, Çağakan, Musa, Tunç, Sercan, Doğukan, Akın gibi futbolcuların yanında Batshi de yabancı kontenjanındandı.

Ne yazık ki geriye dönüp baktığımızda bir Doğan Türk Birliği, bir Çetinkaya dev kadrolar ile mücadele ediyorlardı 1974 öncesi.

15 Kasım 1983 KKTC ilanından sonra, izolasyonlar altında olan futbolumuz sıradanlaşınca, Kıbrıs Türk futbolunun bu iki dev takımı da bugün sıradanlaştı.

İşte bu iki takımın dünkü mücadelesinde inanın atılan penaltı ve Çetinkaya’nın bir, Doğan Türk Birliği’nin maçın son dakikalarında kaleci Hasan Piro’nın devleştiği iki pozisyon dışında pozisyon bile yoktu.
Karşılaşma bu tempoda devam edince golü atan Çetinkaya kazanırken golleri atamayan Doğan Türk Birliği kaybetti.

Bu yazı toplam 1429 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar