1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Gerçeğin rengi...”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Gerçeğin rengi...”

A+A-

 

İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Savaş ile Katliam Kurbanları İnsiyatifi “Birlikte Başarabiliriz” örgütünün Nilgün Güney Atölyesi’yle birlikte Haziran 2012’den bu yana yürütmekte olduğu atölye çalışmaları sonucunda üretilen sanat eserleri, 15 Mart Cuma akşamından itibaren Goethe Enstitüsü sergi salonunda sergilenmeye başlanacak.
“Gerçeğin rengi” adını taşıyan sergide Kıbrıslıtürk, Kıbrıslırum, Suriyeli Kıbrıslı ve İtalyan Kıbrıslı sanatçıların birlikte ürettikleri “kayıplar” ve “toplu mezarlar” konulu eserler sergilenecek.
Adamızın iki tarafından sanatçılar, her iki toplumdan “kayıp” yakınlarıyla buluşarak onların öykülerini dinlediler, gerek 1963’te, gerekse 1974’te adanın iki tarafında katliamların yaşanmış olduğu gömü yerlerini gezdiler ve “kayıp” yakınlarının evlerini ziyaret ederek, yaşadıkları acıları onların ağızlarından dinlediler, ister Kıbrıslıtürk, ister Kıbrıslırum olsun, “kayıp” yakınlarının ne tür acılar yaşamış olduğunu gördüler, bu acıları anlamaya çalışarak sanat eserlerini ürettiler.
Haziran 2012’den bu yana yürütülen atölye çalışmalarını bizimle birlikte ressam Nilgün Güney fasilite ederken, çokkültürlü sanatçı grubu, katliamların yaşanmış olduğu Muratağa-Atlılar-Sandallar, Oroklini, Palekitre, Galatya, Strovulos gibi toplu mezarların bulunduğu alanları da ziyaret ettiler.
Sanatçılar, “kayıp” yakınlarının tanıklıklarını dinlediler ve eserlerini üretirken de, zaman zaman bazı “kayıp” yakınlarıyla bir araya gelmeye devam ettiler. Sanatçılar, eserlerini ağırlıkla Nilgün Güney Stüdyosu’nda ürettiler ve ressam Nilgün Güney de bu üretim sürecini sanatsal bakımdan fasilite etti.
Biz de genç sanatçılara tüm bu atölye çalışmalarını fasilite ederek, onları katliam çukurlarına, gömü yerlerine götürerek, “kayıp” yakınlarıyla buluşturarak ve onlara ihtiyaçları olan fotoğraf, bilgi ve “kayıplar”ın öykülerini aktararak yardımcı olmaya çalıştık.
Hiçbir projenin parçası olmadan, hiçbir “fon” bulunmadan, tümüyle gönüllülük prensibiyle yürütülen atölye çalışmaları sonucunda üretilen eserler, Lefkoşa’da Yeşil Hat üzerinde bulunan, Ledra Palace oteli yanındaki Goethe Enstitüsü’nün sergi salonunda 15 Mart 2013 Cuma akşamından itibaren 22 Mart 2013 Cuma akşamına kadar sergilenecek. “Gerçeğin rengi” adlı “kayıplar”la ilgili serginin açılışı 15 Mart Cuma akşamı saat 18.30’da yapılacak ve sergi 18-22 Mart 2013 tarihleri arasında sabah 11.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında izlenebilecek. Eserlerin daha sonra Kıbrıs’ın başka şehirlerinde ve yurtdışında da sergilenmesi planlanıyor.
Sergiye katılan sanatçılar şöyle:
Adi Atassi, Aydan Lisaniler, Hrista Antoniu, Deniz Tevfik, Eda Gökçe, Ferah Kaya,  Gaia Zaccagni, Mehtap Önem, Nilgün Güney, Simoni Symeonidu,  Sofia Hadjipapa,  Zalihe Şakir ve Zeynep Uzun.

Bu yazı toplam 2707 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar