1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Tecavüz sonucu dünyaya gelen çocukların dramı...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Galatya’da yeni kazılar…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanların gömü yerlerinin aranmakta olduğu kazılar devam ediyor…

Trikomo’da (Yeni İskele) yürütülen kazılarda üç şahsa ait kalıntılar bulundu ancak bu üç şahsın “kayıp” şahıslar mı yoksa antik gömüden kalma insan kalıntıları mı olduğu ancak laboratuarda yürütülecek incelemeler sonrasında ortaya çıkacak… Aynı köyde eski bir kilisenin avlusunda kazılara devam ediliyor. Bu kilisenin avlusuyla ilgili olarak yıllar önce okurlarımız buraya gömü yapıldığını ancak daha sonra bu alanın bir gece operasyon yapılarak boşaltılmış olduğunu anlatmışlardı…

Çatoz’da bir mağarada yürütülen kazılar tamamlanırken, burada bulunan bir kalıntı da Kayıplar Komitesi laboratuarında incelenecek.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden aldığımız bilgilere göre, Afanya’da (Gaziköy) yürütülen kazılarda üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı.

Muratağa’da (Maratha) toplu mezarda yürütülen kazılarda ise 78 “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı.
Abohor’da (Epikho) eski bir fabrika yakınında kuyu arayışları devam ederken, Galatya’da da (Mehmetçik) yeni bir kazıya başlandı. Galatya yolundaki asfaltlama çalışmaları nedeniyle kapatılan yolda yıllar önce okurlarımız bazı gömü yerlerinin bu yolun altında kalmış olduğu bilgisini vermişti. Bir Kıbrıslırum okurumuz da 1974 sonrasında Kıbrıslırumlar henüz Karpaz’dan ayrılmadan önce bu bölgede çalıştırılmış olduğunu ve keskin bir viraj düzleştirilirken, viraj olan noktada bazı insan kalıntıları görmüş olduğunu anlatmıştı.

Taşkent’te de (Vuno) daha önce bir okurumuzun göstermiş olduğu bir alanda kazılar devam ediyor. Bu alanda da bazı insan kalıntıları bulundu… Lefkoşa’da da bir okurumuzun yıllar önce göstermiş olduğu olası bir gömü yerinde bir başka kazı devam ediyor.

Kazılarda görev yapan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz…

 

Bu yazı toplam 1148 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar