1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Dinçyürek kızdırdı!
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Galatya’da iki “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu kazılar devam ediyor. 1963 ve 1974 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’dan geride kalanların aranmakta olduğu kazılarla ilgili olarak Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Antropolog Okan Oktay’dan aldığımız bilgiye göre Galatya (Mehmetçik) göl bölgesinde yürütülmekte olan kazılarda iki “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı ve kazılar sürdürülüyor.

Kayıplar Komitesi’nin üç kazı ekibi Lapta’da telli bölgede kazı yürütürken, bir ekip Çatoz’da cami avlusunda kazıları sürdürüyor.
Demirhan’da (Trahoni) bir kuyu kazısı sürdürülürken, Siskilip’te de (Akçiçek) tavuk çiftliği yöresindeki kazılar tamamlanıyor.
Larnaka’da bir kuyu kazısı devam ederken, Lefkoşa’da da Strovulos bölgesinde bir arazide bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu kazılar devam ediyor.
Kazılarda görev yapmakta olan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz…

Galatya’yla ilgili henüz 2006 yılında okurlarımız şu ihbarı yapmıştı:

“Galatya’da toplu mezarın üstünden yol geçirildi...”

Galatya’yla ilgili olarak henüz 2006 yılında bir okurumuz ihbarda bulunarak “Galatya’da toplu mezarın üstünden yol geçirildi” demişti. Son zamanlarda bazı Kıbrıslırum okurlarımızın edindiği bilgiye göre, Galatya yolu 1974 sonrası yapılırken, bir Kıbrıslırum şirocu da bu yol yapımında çalıştırılmış ve yoldaki bir viraj düzeltilirken, virajın üzerinde bulunan bir toplu mezar açığa çıkmış… Kıbrıslırum okurumuza göre, bu viraj düzeltilerek, yol dümdüz hale getirilirken açığa çıkan insan kemiklerinin üstü örtülmüş. Bu konuda Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkililerini de bilgilendirmiş bulunuyoruz.
Henüz 2006 yılında bir okurumuz Galatya’da toplu mezarın üstünden yol geçirildiğini ileri sürerek şunları anlatmıştı ve biz de onun söylediklerine bu sayfalarda dokuz yıl önce şöyle yer vermiştik:
“Çayırova’dan Galatya’ya giren yolda, gölün olduğu düzlükte, geçtiğimiz haftalarda kazılan yere yakın, aynı hizada, yolun altında bir büyük toplu mezar daha bulunuyor. 1994 veya 1996 yıllarıda yol yenilendiğinde, belki de özellikle bu toplu mezarın üstünden geçirildi. Ama toplu mezar oradadır.
Yine bu civarda, aynı alanda eski bir yol daha vardır. Burada bir çamlık vardır, 5-6 tane çam ağacının orada da bir toplu mezar bulunuyor.
Galatya’da “hain” ilan edilerek 1974’te öldürülen iki Kıbrıslıtürk’ün gömüldüğü yerle ilgili de şunu söyleyebilirim. Okulların olduğu tarafta yol tepelenir, uç olduğu bölgede gömülü olduğunu sanıyoruz bu iki Kıbrıslıtürk’ün. Onlar, Kıbrıslırumlar’la birlikte gömülmüşlerdi. Hatta ilk gömüldükleri zaman cesetler şişip toprağın üstüne çıkmıştı ve Türk komutan, buranın tekrar kazılıp cesetlerin tekrar gömülmesini emretmişti.  Büyük ihtimal, aynı yere gömüldüler.”
Bu konularda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımızı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22 83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi yetkilisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum…

Pazartesi devam edecek...

Bu yazı toplam 1559 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar