1. YAZARLAR

  2. Ece Uslu

  3. Karşılıklı Konuşmanın Ötesi: Diyalog
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

‘Freedom House’... Herhalde...

A+A-

 

Müjde (!!!) ... Karamsarlıklar arasında,   Kuzey Kıbrıs’la ilgili, ışıl ışıl parlayan bir haber  geldi önümüze  geçtiğimiz günler içinde...  Hem de Uluslararası Freedom House Institude’dan...

Kimdir, nedir, ne yapar bu ‘Freedom House’ ?
Merkezi ABD-Washington’da.  1942 yılında kurulmuş bir  ‘Araştırma Enstitütüsü’. Kuranlardan biri de Bayan Roosevelt... 
Her yıl boyunca dünya ülkelerinde araştırmalar yapıp, yıllık bir rapor yayımlıyorlar.  Bu raporlar sadece ABD’de değil,  birçok ülkede ciddi ciddi değerlendirilmekte.  Enstitünün araştırma alanları içinde en önde gelenleri , ‘Demokrasi’, ‘Politik Özgürlükler’ ve ‘İnsan Hakları’.
İşte bu “Freedom House”un  2013 Raporuna göre  -‘Sorunlu Ülkeler’ listesinde olmasına karşın-   Kuzey Kıbrıs , dünyadaki özgür ülkelerden biriymişşş.

Habere öyle sevindim, öyle sevindim ki anlatamam. (!)

     ***

Freedom House’un  araştırma, seçme, değerlendirme yaparkenki kıstaslarının neler olduğunu bilmiyorum. Doğrusunu isterseniz bu konuda bir araştırma yapma zahmetine de katlanmadım.  Hep ‘herhaldeler’  üzerine kurdum  ‘rapor’ üzerindeki kendi değerlendirmelerimi.

“Herhalde...” dedim, “Örneğin çeşitli protesto eylemleri....”.
Çeşitli eylemler olmuyor mu ülkemizde ?  Bu eylemlerde her türlü slogan atılmıyor mu ?  Polis, coplarla saldırıyor mu eylemcilere ?  Polis eylemlerde biber gazı kullanıyor mu ?  Müdahalelerde, yüzyılın harikası TOMA’lar var mı ?  Eylemlerde ölen, yaralanan sayısı kaç ? v.s.

“Herhalde...”  dedim, “Örneğin medya.....”
Medyamız  özgür değil mi ?  Dilediğine dilediği şekilde saldırmıyor mu ?  Hatta bazen de olsa küfürler  uçuşuyor mu  gazete sayfalarında ve  hatta TV ekranlarında ?  Yazdıklarından dolayı hapiste yatan gazeteci var mı ?  ‘Satın alınmış’  gazeteci ve gazete ve/veya TV/RD var mı ?  Satın alınmış gazetecilerin sayısının, satın alınmamışlara oranı ne ?

“Herhalde...” dedim, “Örneğin insan hakları.....”
İnsan haklarına saldırı, engelleme var mı ? ‘İnsan Hakkı İhlali’ nedeniyle, ulusal veya uluslararası mahkemelere başvuran var mı ?  Kaçta kaçı haklı, kaçta kaçı haksız bulunmuş ?

“Herhalde...” dedim, “Mal-mülk edinme hakkı....”
1974 sonrasındaki de-facto durumu bir kenara koyarsak, dileyen dilediği şekilde gelip yerleşmiyor mu  Kuzey Kıbrıs’a ?  Mal-mülk sahibi olma hakkı ‘inanılmaz’ boyutlarda da olsa, serbest değil mi ?  Tüm bunları engelleyen var mı ? 

“Herhalde...” dedim, “Din, milliyet, renk, cins v.s.....”
Var mı ülkemizde din ayrımcılığı  ?  Din baskısı var mı ?  Milliyet ayrımcılığı  var mı ?  Irk ayrımcılığını var mı ?  Renk ayrımcılığı var mı ?  Hele hele cins ayrımcılığı var mı   ?

“Herhalde....” dedim,  politika arenası....
  Meclis var mı ? Meclise seçilecekler için seçmenler ‘özgürce’ sandığa gidiyor  mu ? Oyunu özgürce kullanıuyor mu ?  Seçmen’e , dıştan ve içten baskı var mı ?
     ***
‘Freedom House’ herhalde benim gibi araştırmasını ‘herhalde’ler üzerine kurup yapmamıştır. Bir bildikleri vardır kuşkusuz. Onların bildiklerini bizim de bilmemiz gerekmez herhalde,  ve de ille de...

Bu yazı toplam 2018 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar