Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Fotoğraf

A+A-


Bu köşede gördüğünüz fotoğrafta Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı ve Dipkarpaz Belediye Başkanı Mehmet Demirci gayet samimi bir pozda görülüyorlar.
Bakırcı’nın makam masası arkasında ‘kanka’ gibi poz vermişler. Elbette ki iki kişi ahbap olabilir, birlikte fotoğraf çektirebilir, sanal ortamda da paylaşabilirler. Ancak buradaki iki kişinin işgal ettikleri makamlar ve son zamanlarda çevre bağlamında gelişen olaylar göz önüne alındığında insanın kafasında bazı soru işaretleri oluşturabilir.
Biri Çevre Bakanı, diğeri Dipkarpaz Belediye Başkanı… Hani son olarak çevrecilerin Dipkarpaz’da milli park içinde aniden başlayan yol çalışmaları nedeniyle çalışmaları protesto etmek, Milli Parka sahip çıkmak için Dipkarpaz’da eylem yaptıklarını hatırlarsınız. Söz konusu Belediye Başkanı yani Demirci de çevreciler köye girerken minarelerden anons yaptırmış ve “ateist, dinsiz, Rumcu ve çapulcular geliyor” dedirterek köylülerin yolu kapamalarına ve köylüler ile çevreciler arasında tartışma ve kavga çıkmasına neden olduğu söylenmişti.
Bir de yine Milli Park içinde, Altın Kumsal’da yüksek katılımlı bir rock konserinin yapılması için hazırlık vardı. Buna da karşı çıkılmış duyarlı örgütler tarafından ve başka bir yere alınmıştı. Ancak bu konuda da Demirci, yol konusunda olduğu gibi konserin de bölgenin avantajına, köylünün ekonomik olarak gelişmesine neden olacağı düşüncesiyle büyük gayret sarf ediyordu.
Mehmet Demirci’nin, başka başka konularda da, yani bölgeye eko-sistemi yok edecek herhangi bir akıl dışı yatırımı da sonuna kadar desteklediğini biliyoruz.
Burada Milli Parkın içinde yol yapımının veya konser verilmesinin veya diğer yapısal faaliyetlerin bölgeye vereceği zararları anlatmak değil niyetim. Daha önceleri de anlattık, daha da anlatmaya devam edeceğiz.
Burada dikkat çekmek istediğim konu, bir Çevre Bakanıyla, bölgenin gelişmesi! adına birçok yanlış çalışma için büyük gayret sarf eden bir belediye başkanının dostluğunun bölge adına, bölge halkı adına, bütün toplum adına zarar verici bir işbirliği haline dönüşmemesidir.
Burada bana ulaşan bir iddiayı yazmak isterim; Denildiğine göre AKP hükümetinin yapılan seçimlerde İskele bölgesinde desteklediği 5 kişi varmış. Bunlardan biri şimdiki Çevre Bakanı Hamit Bakırcı’ymış. Bakırcı Meclise girmekle kalmamış, AKP’nin isteğiyle Karpaz’ı da direkt ilgilendiren bir şekilde Çevre Bakanı yapılmış. Ben iddiaların yalancısıyım!
Umarım doğru değildir.

Bu yazı toplam 1865 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar