1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Fota-Kanlıköy yolunda yeni kazı…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Fota-Kanlıköy yolunda yeni kazı…

A+A-

 

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanların arandığı kazılarını kesintisiz biçimde sürdürüyor.
Komite, Fota-Kanlıköy yolunda yeni bir kazı başlattı ve bu kazıda bazı kalıntılara ulaşıldığı öğrenildi.
Güngör’de (Kutsovendi) başlatılan kazıda bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılırken, Kırnı’da devam etmekte olan kazı da genişletilerek sürdürülüyor.
Ozanköy’de (Kazafana) iki “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu kazı da sürdürülüyor.
Kayıplar Komitesi’nin diğer kazıları Lefkoşa merkezi hapishanesi arkasındaki askeri bölgede ve İnönü’de (Sinde) de sürüyor. Sinde’de bir okurumuzun gösterdiği kuyuda yapılan kazıda herhangi bir ize rastlanmadı ancak aynı alanda bir başka kapatılmış kuyunun daha bulunduğu yönündeki bilgiler üzerine ikinci kuyu da kazılıyor. Bu kuyu kazılarında bazı “kayıp” çobanlardan geride kalanlar aranıyor. Aslanköy’de (Angastina) üç “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu kazı ise sona ermek üzere.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Pareklişa’da bir taş ocağında yürütülmekte olan kazıda Dohni-Zigi-Mari’den alınarak “kayıp” edilen ikinci otobüsteki Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar bulunmaya devam ediyor. Kazıda on “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı.
Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

-------------------------------------------
 

POLİTİS

“Dohni kayıplarından onunun kalıntılarına ulaşıldı…

Lefkoşa, 19 Şubat 2014 (T.A.K): Dohni (Taşkent) “kayıpları”ndan 10’unun kemik kalıntılarına ulaşıldığı haber verildi.
Politis gazetesi “10 Kıbrıslı Türk’ün Kalıntıları Tespit Edildi” başlığıyla aktardığı haberinde, “Parekklisia” (Pareklişa) bölgesinde devam eden kazıların iyi gittiğini ve Dohni’den “kayıp” edilen “Kıbrıslı Türkler’le ilgili dosyanın kapanması konusunda umut verdiğini” yazdı.
Gazete, edindiği bilgilere dayanarak, bugüne kadar yapılan kazılarda, 10 kayba denk gelecek kalıntılara ulaşıldığını ve Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki arkeologlar ile antropologlara, doğru yolda olduklarına dair cesaret verdiğini kaydetti.
“Komitenin, 75 kayıptan geriye kalan 45 kaybın tümünün kalıntılarına ulaşılmasının zaman alacağını” belirten gazete, “bölgeye kurulan taş ocağının, toplu mezarı bozduğunu” yazdı.
(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 19.2.2014)

Bu yazı toplam 1782 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar