1. YAZARLAR

  2. Tamer Öncül

  3. FİKRET DEMİRAĞ’I ANIYORUZ…
Tamer Öncül

Tamer Öncül

FİKRET DEMİRAĞ’I ANIYORUZ…

A+A-

K.T Sanatçı ve Yazarlar Birliği şair Fikret Demirağ’ı 3.  Ölüm yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anacak. Şiir otobüsü üçüncü kez bu yıl da şairin çocukluğunun geçtiği Lefke’ye gidecek. 24 Kasım 10.00’da Ledra Palas barikatından Lefke’ye hareket edecek olan otobüs burada Lefke Çevre ve Tanıtma derneği üyeleri ile buluşup şairi anacak. Etkinlik şairin çocukluk evinin bulunduğu mekanda gerçekleştirilecek okumalarla devam edecek. Hasan Karlıtaş eşliğinde “Adım Adım Lefke” gezilecek…

İkinci etkinlik 26 Kasım Salı 19.30’da Naci Talat Vakfı’nda gerçekleştirilecek kitap tanıtımı olacak. Söylem yayınları arasından çıkan Neşe Yaşın’ın “Şiirle Hatırlamak” adlı kitabının tanıtım kokteyli  yapılacak. Etkinlikte Hakkı Yücel ve Niyazi Kızılyürek kitabın kapsamı doğrultusunda sunumlar yapacaklar. Demirağ’ı anma etkinlikleri 28 Kasım 14.00’de yapılacak mezar ziyareti ile son bulacak. Bütün etkinlikler şiirseverlerin katılımına açık olacak.

Bellek, hatırlama kültürü ve paradigma değişimini Özker Yaşın ve Fikret Demirağ’ın bazı şiirlerinden hareketle ele alan bu çalışma aynı tarihsel olayların şiire farklı tercümeleri üzerine yoğunlaşıyor. Resmi tarih anlatıları ve kolektif belleğin Fikret Demirağ şiirinde tersyüz edilişini Özker Yaşın’ın milliyetçi şiirleriyle karşılaştırarak deşifre ederken kolektif hatırlamalarda şair nerede duruyor sorusunu yanıtlamaya çalışıyor.
Bu arka kapak yazısı

Bu yazı toplam 2010 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar