Tümay Tuğyan

Tümay Tuğyan

Federal Kıbrıs İnisiyatifi

A+A-

 


Federal Kıbrıs İnisiyatifi’nin kuruluşu için, Arpalık/Agios Sozomenos köyünde buluştuk dün.
Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar...
Milliyetçi ve ayrılıkçı politikaların bizi sonsuza dek çözümsüzlüğe mahkum etmeye muktedir hegemonyasını kırmanın önemine işaret etmek...
Ortak vatanımız Kıbrıs’ın, bir an önce federal bir çatı altında birleşmesinin gerekliliğine dikkat çekmek...
Ve bu hedefe ulaşmak adına atılabilecek her türlü yakınlaştırıcı adımın desteklenmesini teşvik etmek gibi ortak bir vizyonla yola çıkan Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olarak!
İki toplum arasında düşmanlık üreten her türlü tutumu reddederek, federal yurttaşlık bilincini savunan bu inisiyatifin, her geçen gün daha geniş kitlelerce sahiplenilmesi, hem bu inisiyatifin kuruluş aşamasına karınca kararınca katkı koymaya çalışan bizler, hem de bu adanın, 40 yıllık bölünmüşlüğünün federal bir yapıyla sona ermesini arzu eden tüm barış yanlıları için çok ama çok değerli.

***

Arpalık/Agios Sozomenos, ayrılıkçı politikaların kan akıttığı, terk edilmiş, ıssız bir köy.
Ve dün bu köyde, Kıbrıs sorununun tüm kurbanları için dikilen her bir fidan,
barışa inanan herkes için yeni bir umuttur aslında...
Yağmurun bereketiyle çapalanan topraklara dikilen bu zeytin fidanlarının ağaca, acı bir bölünmüşlüğünse barışçı bir birlikteliğe dönüştüğünü görmeyi arzulayan herkes için, yeni bir umut.
Federal Kıbrıs İnisiyatifi’nin kuruluş etkinliğinin umut veren bir diğer yanı da, daha önce çeşitli vesilelerle imza atılan diğer iki toplumlu etkinliklerle karşılaştırıldığında, Kıbrıslı Rum dostlarımızın, gözle görülür bir biçimde sayısal üstünlüğüydü galiba.
Adanın bölünmüşlüğünün ‘maddesel’ anlamda yüklediği mağduriyetlerin ve çözümsüzlüğün ‘arafında’ yaşıyor olmalarının da etkisiyle, Kıbrıslı Türkler’in 2000’li yıllarla beraber çok daha etkin bir biçimde ses yükseltmeye başlamasına rağmen, Kıbrıs Rum toplumu içerisinde nispeten daha cılız çıkan barış çağrılarının, önümüzdeki dönemde çok daha güçlü bir biçimde yükselmesini umut edebilmek adına, dikkate ve de altı çizilmeye değer bir öneme sahip, bu sayısal üstünlük.

***

Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar’ın, söylem ve eylem birlikteliğinde güçlü bir biçimde buluşmaları ve hedeflenen amaca sıkıca bağlanmaları, Kıbrıs adasının bir barış adasına dönüştürülmesi adına atılabilecek en yapıcı adımdır.

Doğru zeminde, kararlı bir biçimde yürütülen kitlesel bir mücadele, Kıbrıs sorunu özelinde başarının tek anahtarı olmasa da, önemli bir aygıtı, önemli bir motivasyonudur.
Çünkü bu hem siyaseti, barışçıl çabalar adına zorlayacak ve hem de siyasetçinin, barış adına atabileceği adımların yolunu açmaya yardımcı olacaktır.

Bu yazı toplam 1681 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar