1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Fasula’da bir şahidin gösterdiği olası gömü yeri, tehlike altına girdi...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Fasula’da bir şahidin gösterdiği olası gömü yeri, tehlike altına girdi...

A+A-

 

Baf yakınlarındaki Fasula köyü dışında, bir şahidin göstermiş olduğu olası gömü yeri, tehlike altına girdi.
Fasula dışında bulunan olası gömü yerine, iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün gömülmüş olabileceği bilgisi mevcut.
2 Nisan 1966’da “Teşkilat” tarafından öldürülerek “kayıp” edilen Stavrokonnolu Nesip Hasan ile Cafer Bahaddin’in gömülü olduğu söylenen Fasula’daki mağaralarda, Kayıplar Komitesi tarafından 2010 yılında kazılar yürütülmüş, bazı insan kalıntılarına ulaşılmış ancak bunların antik bir gömü olduğu ortaya çıkmıştı.
“Kayıp” Nesip Hasan’ın oğlu Fuat Nalcıoğlu, bunun üzerine o günleri yaşamış olan başka şahitler bularak araştırmalarını derinleştirmiş ve Kayıplar Komitesi’ne, Fasula’da daha önce kazı yapılmış olan alandan çok da uzak olmayan bir noktayı, iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün olası gömü yeri olarak göstermişti.
Ancak şimdi bu alan tehlike altına girmiş bulunuyor.
Geçtiğimiz günlerde bu alanda inceleme yaptık. Fasula dışındaki bu olası gömü yerinin üstünden ve yanından bir toprak yol geçiyor ve toprak yol yarılarak çatlamış – eğer bu yol herhangi bir biçimde tamir edilecek olursa, o zaman buradaki olası gömü yeri de yok edilebilecek.
Olası gömü yerinin üstünden ve yanından geçen toprak yoldaki çatlağı incelediğimizde burada iki farklı tür toprak bulunduğu açıkça görülebiliyor.
Sözkonusu toprak yolun özellikle ilkbaharla birlikte daha sık kullanıldığı, bu çatlağı tamir gerekçesiyle bu bölgeye şirolarla müdahale edilebileceği bize ulaştırılan uyarılar arasında bulunuyor. Eğer bu yol “tamir” gerekçesiyle ellenecek olursa, o zaman bu olası gömü yeri yok olabilir ve burada gömülü olduğu ileri sürülen iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar da bu işlem sırasında yok olabilir.
Hala daha oldukça ıssız bir bölge olan bu alanda herhangi bir inşaat çalışmasını önceden bilebilmek ve buna müdahale edebilmek de çok zor görünüyor...
“Kayıp” Nesip Hasan’ın oğlu Fuat Nalcıoğlu, bu olası gömü yerinin tehlike altına girmesiyle ilgili olarak, gerek Kayıplar Komitesi yetkililerini, gerekse Cumhurbaşkanlığı’nı bilgilendirmiş bulunuyor.
Yıllardır babasının nerede gömülü olabileceği hakkında tek başına kesintisiz biçimde araştırma yürüten, o günleri yaşamış ve birşeyler bilebilecek olan şahitlerle bizzat görüşen, bu şahitleri olası gömü yerine götürerek onlardan bilgi alan ve bu bilgileri Kayıplar Komitesi yetkililerine aktaran Fuat Nalcıoğlu, babasından geride kalanları bulma umudunu hiçbir zaman yitirmemiş.  Fakat bu alanı geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğimizi ve bölgeyi incelediğimizi dün akşam öğrenen Fuat Nalcıoğlu ilk kez bu kadar kaygılı...
“48 yıl önce kaybettiğim babamı bulma ihtimaline bu kadar yanaşmışken, tekrardan sonsuza dek kaybetmek istemem” diyor Fuat Nalcıoğlu, üzüntülerini, kaygılarını, korkularını paylaşarak... Babası “kayıp” edildiğinde kalbi kırılan, tüm dünyası yıkılan, yıllarca bunun acısıyla birlikte yaşamayı öğrenmek zorunda kalan Fuat Nalcıoğlu, şimdi kaygılar içinde bulunuyor... Bu “kayıp” çocuğu, başkaları tarafından bu olası gömü yeri kazara yokedilmeden, bir an önce Kayıplar Komitesi yetkililerinin harekete geçmesini ve duruma el koymasını istiyor, bunu rica ediyor...

Bu yazı toplam 1708 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar